r r Het Nationaal Archief en het Centraal Bureau voor Genealogie zullen samen een leidende rol op zich moeten nemen en het huis met vele woningen moeten bouwen. Accepteren en hopen Aantoonbare kwaliteit Panta rei Wij zullen eraan moeten werken dat we boven de materie staan en daarom certificatie en bijbeho rende na- en bijscholing verplicht moeten stellen. op ondergelopen tennisbanen verbonden door sintelpaden? Dit betekent dat we de keus hebben tussen delegeren naar boven en verzopen worden, want dat is het lot van de meeste beestjes die gewend zijn zich aan de laatste mem te laven. Het Nationaal Archief en het Centraal Bureau voor Genealogie zullen samen een leidende rol op zich moeten nemen en het huis met vele woningen moeten bouwen. De whizzkids van ons allen zullen daarbij kunnen helpen. Ja, het is jammer dat een aantal inves teringen achteraf beter niet gedaan had kunnen worden, maar we leven nog steeds in de beginfase van de IT, dus zo erg is dat nu ook weer niet. Gooi het roer om nu het nog kan, over tien jaar zullen wij worden geprezen voor ons inzicht het bos van onderhout en wildgroei te hebben ontdaan. Wij zullen moeten accepteren dat als wij ons niet verenigen, over ons zal worden besloten. Niet zonder ons, we zullen worden gehoord en bevraagd, maar onze besluitvorming op zijn elfendertigste heeft zijn tijd gehad. Schuilen kan nog even, verschuilen niet meer. Wij moeten de algemene rijksarchivaris in staat stellen zijn en ons rijk te bevechten en veilig te stellen in het belang van ons allen. Wij zullen moeten accepteren dat de toekomst voor ons ligt en niet achter ons, ook al zijn er stammen in de Andes die daar anders over denken. Als wij de toekomst, dus de preconceptuele archiefvorming, niet naadloos weten aan te sluiten op ons e-depot, zal het heden ons nog maar weinig te bieden hebben. De beslissers zullen dan meedogenloos zijn - kijk naar de doorstroomsnelheid van wethouders - en het e-depot zal worden geprivatiseerd. Archieven en bibliotheken vol papier zullen met andere traditionele bewaarinstellingen worden samengevoegd. Kostenreductie zal het Leitmotiv zijn, de dwang om na digitalisering originelen te vernietigen zal ons overweldigen. In het buitenland kunnen zulke voorbeelden al worden gevonden. Wij zullen moeten hopen, en daarvoor moeten lobbyen, dat de archiefvormers hun systemen op elkaar zullen afstem men. Standaardisatie is te belangrijk om dat over te laten aan Mister Microsoft en gebroeders. De ICT-wereld heeft belang bij verdeel-en-heers en bij het creëren van ijsbergen die van de ijsvlakte weg drijven en jammerlijk smelten. Zo is hun omzet gegarandeerd. We mogen hopen dat nog meer gemeenten en hun archiefbewaarplaatsen worden samengevoegd, en dat daarmee onze kritische massa buiten de gevarenzone komt en daarmee ons vermogen om weerstand te bieden. De streekarchivaris op de fiets bestaat niet meer - die roman tiek, ooit functioneel, alhoewel - is ook teneinde gekomen. We kunnen het tij nu nog keren. De wereld stelt steeds andere eisen. Aan ieder van ons individueel en als collectief, aan onze organisatie, onze bereidheid en ons vermogen de tijd voor te blijven, om onze kennis en vaardig heden bij te houden en medewerkers uit te dagen dat ook te doen, te durven improviseren, indien nodig tegen de ambtelijke cultuur in. Wij zullen eraan moeten werken dat we boven de materie staan en daarom certificatie en bijbehorende na- en bijscholing verplicht moeten stellen. Certificatie zal hoge eisen stellen aan onze organisaties, want het zal moeilijk zijn langdurige afwezig heid van medewerkers in te plannen. We komen nu al steeds mensen tekort. Maar het dienst- en archiefbelang vergt verdere professionalisering, want zonder aantoonbare en controleerbare kwaliteit zullen archivarissen uit de rijen van in formatiespecialisten worden verwijderd. We zullen moeten leren onze kennis en ons kunnen te vergroten; de tijd van stofmouwen, pen en papier, en kennis door ervaring ligt achter ons. We zullen moeten leren met onzekerheid en angst en dus vertrouwen te leven. De ideale oplossing mocht bestaan toen we nog in onze ivoren torens leefden, we zullen voortaan genoegen moeten nemen met optimale of suboptimale oplossingen, met alle voor- en nadelen van dien, 24/24 en 7/7. De wereld blijft veranderen en verbazen, dat wisten we allang. Wij dienen het vermogen te bezitten ons te conforme ren aan de politieke werkelijkheid en tegelijkertijd dat te doen wat nodig is om het collectieve geheugen veilig te stellen en te laten groeien, ook tegen de stroom in. Wij kunnen veel in het buiten land leren, bijvoorbeeld over acquisitie, collectievorming en documenting society programma's. We kunnen ook leren hoe collega's uit andere culturen en adminis tratieve tradities hun fundamenten probe ren veilig te stellen. Zo heb ik bewonde ring voor regimegetrouwe collega's - want anders waren ze niet in functie - die ook regime kritisch of onwelgevallig materiaal opnemen in hun depot, of elders laten onderduiken. En ik heb zulke collega's ontmoet, niet alleen in eenpartijlanden en dictaturen, maar ook in parlementaire democratieën. Zijn wij op dit deel van de eretaak voorbereid of ertoe in staat? Het congres 'Archives without borders' in Den Haag eind augustus 2010 biedt de gelegenheid ook dit soort onderwer pen aan de orde te stellen. Niet zozeer overdag tijdens plenaire zittingen of in werkgroepen, ook niet in de wandel gangen van het Vredespaleis, maar wel 's avonds buiten gehoorsafstand van derden en pas nadat er vertrouwen is gegroeid. De zegswijze "Der Feind hört mit" bestaat in talloze talen en bepaalt helaas mede de zwijgzaamheid van velen in het openbaar. Ons vak doet zijn best, KVAN en BRAIN inbegrepen. Maar wie een oorlog moet voeren heeft weinig aan slechts marketentsters - mijn excuses voor de vergelijking - alhoewel met grote kennis van victualiën en dranken. Getrainde en gedrilde soldaten en officieren zijn daartoe eerder nodig. En welke archiva ris heeft die hoedanigheid of is van dat niveau? Dus, zet een promotiecampagne op, haal de juiste mensen van stal in Den Haag, de provincie en gemeentes nummer 3 2010 21

Archievenblad | 2010 | | pagina 21