r r Maar waar is onze beste buur, onze financier de belastingbetaler, de kiezer? Wie stapt voor ons in het krijt bij momenten van zwakte? Risico en rechtszekerheid Eigen verantwoordelijkheid Alles moet anders? Waarom geven de meeste gemeentelijke websites niet met één click toegang tot de website van hun gemeentearchief, welk alias ook wordt gebruikt? wereld, want wij zijn zichtbaar op het web en Google kent ons! Verre vrienden ge noeg. Maar waar is onze beste buur, onze financier de belastingbetaler, de kiezer? Wie stapt voor ons in het krijt bij momen ten van zwakte? Ooit in Den Bosch werd mij gevraagd een bezuinigingsplan voor het archief op te stellen; we zaten nog in de oudbouw en nieuwbouw leek verder weg dan ooit. Ik stelde voor de formatie tot 2,5 persoon terug te brengen, 0,5 archivaris en 2 administratieve medewer kers, en in de voorgevel een loket te ma ken met een nummerapparaat, zoals bij de slager. Ontsteltenis alom, een heidense barbaar uit Friesland aan de poort. De ves ting werd versterkt, een nieuw archiefge bouw gesticht en de barbaar geketend en gekerstend. De organisatie was in het krijt gestapt. Een phoenix in Den Bosch! Maar zo gaat het niet altijd of overal. Risk management gaat in archieven niet samen met verantwoordelijkheid. We zijn geen vliegtuigbouwers of onderhou ders van spoorwissels die verzekeringen kunnen afsluiten voor als het fout gaat; 'noodzakelijk en voldoende' laten in ons vak geen ruimte voor een marge. Wij zullen moeten zorgen dat elke stap in elektronische en papieren archiefvor ming sluitend wordt gedocumenteerd, inclusief de wording, het onderhoud en eventuele einde en vervanging van de daarbij gebruikte systemen. Wij zullen ervoor moeten zorgen dat inbraken en onbevoegde veranderingen onmogelijk zijn, dat elk gebruik een zichtbaar spoor nalaat. Elke overheid zijn eigen Fort Knox? Wij zullen moeten zorgen voor perfecte audit trails, zonder deze geen bewijsbare rechten en plichten, geen vonnis met rechtszekerheid. Systemen zullen blijven imploderen en niet al leen in Haïti of in Keulen, ook dichterbij, het web kent geen horror vacui. Het onderhouden van audit trails zal de norm worden voor elke vorm van goed bestuur. Er is nog meer werk aan de winkel. Wij zijn niet de hoeders van onze broeders maar we zijn wel hun broeders in de nood, en dat schept verplichtingen in het hier en nu vanwege morgen. Welke bestuurder realiseert zich dat een audit trail alleen mogelijk zal zijn als ontwerpers en gebruikers van informatie systemen zich gelijktijdig in het in vitro fer tilisatie laboratorium bevinden en geza menlijk systemen ontwerpen, testen en invoeren? We kennen toch allemaal het verschil tussen ontwerpersauto's zoals Range Rovers - door en voor techneuten in avondkleding - en gebruikersauto's die passen als een handschoen en het nooit laten afweten? Waarom worden we dan steeds geconfronteerd met zogenaamd intuïtieve systemen, alleen geschikt voor whizzkids omdat die intu- itie hebben, anders dan simpele zielen als de schrijver dezes en nog vele ande ren met hem? Waarom geven de meeste gemeentelijke websites niet met één click toegang tot de website van hun gemeentearchief, welk alias ook wordt gebruikt? Is het gemeentearchief dan niet onderdeel van de gemeentelijke organisatie en doet de gemeentear chivaris niet uiteindelijk het licht uit? Kan het 'hen' niet schelen of kan het ons niet schelen? Beide opties hebben mogelijk een grond van waarheid, want schaars zijn de archiefwebsites die direct toegang geven tot de websites van hun gemeente of gemeenten. Als wij slechts moeizaam zichtbaar ge maakt kunnen worden, moeten we dan veronderstellen dat we 'hen' niet na aan het hart liggen? Dat beslissingen zonder ons worden genomen ook over ons? Of is dit te banaal? Elk schandaal, zelfs dat in Maastricht, zou tot nadenken moeten stemmen en ons helpen dat audit trail als essentieel voor alle archi- vistische handelingen in een rechtstaat van - tot tc met alle consequenties erin gehamerd te krijgen. Of willen we dat niet, omdat we het niet durven of niet aankunnen? Moeten we ons dan anders organiseren? Kennis en kunnen beter delen? Sommige zaken opdragen aan anderen? Bijvoor beeld de inspectie aan de Erfgoedin spectie, die vervolgens de provinciale en gemeentelijke veldwachters incorporeert, africht en van een zwaarder mandaat en handboeien zo niet van een lange wapenstok voorziet? Of zijn de taken te onderscheiden en hebben we een Rijks Informatie Autoriteit nodig? Mag het continuüm nog wel belast wor den met het fictieve onderscheid tussen 0 tot 20 en 20 tot tc? Kunnen we ons samenvoegingen voorstellen met cultu rele instellingen als theaters en conserva toria, of met bijvoorbeeld een beleidsaf deling cultuur of onderwijs? Kunnen we bewaarplaatsen nog meer concentreren en veiliger maken? Kunnen we onze webdiensten en educatieve activiteiten, althans voor de buitenwereld, integreren? Kunnen we belastingbetalers beleveren, waar zij ook zijn? Kunnen we hen op het werk, op school, in de disco, de trein, voorzien van bytes, naar believen op hun nummer 3 2010 19

Archievenblad | 2010 | | pagina 19