r De horizon verkennen Voortijdig ruimen De horizon is van plaats veranderd. Hij lijkt nu samen te vallen met de grens van ons taalgebied. Misschien is hij ons wel ontstegen. Eigen schuld Ridders in het krijt De ramp in Keulen: archieven in verval... (foto's Comité francais du Boudier Bieu/fotgraaf Fernanda de Rosa). Een klein vakgebied moet zuinig zijn op de bemensing, op het gemeenschap pelijke. De school was de voedster, de algemene rijksarchivaris en de voorzit ters van de (K)VAN en Kring waren de hoeders, de staat had nog zijn kind. Spanningen genoeg, soms teveel, maar van buiten opgelegde veranderingen verenigen. Laat staan een gemeen schappelijke vijand, zeker als die nu eens ARA en dan weer ministerie heet. Tom Manders had gelijk, een glas 'genever' deed toen nog wonderen, want de drin kers waren broeders en dat wisten ze. Ons imago zit ons soms niet mee. Nederland, het vak dan, had en heeft een uitstekende naam in het buitenland. Niet alleen vanwege Muller, Feith en Fruin, maar ook vanwege de bijdragen van individuele collega's en van de archiefverbanden als (K)VAN en Kring, de Rijksarchiefdienst en de Rijksarchief- school, later met Amsterdam erbij. Internationaal betekent verrijken, delen, opzuigen, uitdragen, binnen en buiten, in het vak en als persoon: de horizon is anders want je kijkt er overheen. De ho rizon werkt als een uitdaging: "Wat weet ik veel niet", en niet meer als een grens "zo ver gaans, ben ik nog in dienst tijd thuis". En je houdt er ook wat aan over: ander inzicht en kennis, vrienden, partner, ondrinkbare drank, een boek, herinneringen. De functies van documenten en het vak van 0 tot lijken onveranderd. Administratie, recht- en bewijszoekende burger, historie, onderzoek, beheer en behoud, beschikbaarstelling, educatie, selectie, acquisitie: alles is ons ver trouwd, het een wat meer dan het ander, de een wat minder dan de ander. Maar er is een verschil: de horizon is van plaats veranderd. Hij lijkt nu samen te vallen met de grens van ons taalgebied. Misschien is hij ons wel ontstegen. Want waar ligt die grens, die horizon dan wel? Bij Lobith, Paramaribo, Willem stad, Nieuw-Amsterdam, Holland (MI), Atrecht, Auschwitz, Bali, Bandung, For mosa, Deli, Nagasaki, het Abel Tasman eiland, Ceylon, het Robbeneiland, Kaap de Goede Hoop of gewoon bij Venlo? Sommige nieuwe collega's hebben nog nooit van de Batavieren gehoord, dus Lobith vervalt voor hen. En Nieuwpoort en Heiligerlee kennen ze ook al niet. Maar hadden wij dan allemaal van de martelaren van Gorkum en van ketters op brandstapels gehoord, van slavernij in de Antillen en in Suriname, van Ausrottung in ons eigen Indië, want de bomen voor onze nootmuskaat en ons rubber moesten toch ergens groeien? Bovendien, hoeveel van wat wij in onze depots hebben of zullen krijgen is ook relevant voor inwoners van onze voormalige of huidige werkgebieden, bijvoorbeeld van de Hanze, VOC, WIC, Shell, Philips, Unilever, Ministeries van BuZa, Defensie en Ontwikkelingssamen werking? Om van de universiteiten en NHM, ING et cetera maar te zwijgen. Hoeveel is er in schuldige onschuldig heid, want conform de protocollen, al in het geheugen geruimd? Wie kent nog het begrip Softenon-kinderen? Zouden oorzaak en gevolg, goed bedoelde medicatie met rampspoed als resul taat, nu ook nog met elkaar in verband kunnen worden gebracht en daarmee voortgaand onheil voorkomen? Het antwoord op die vraag luidt vermoe delijk ontkennend. Medische dossiers worden te vroeg vernietigd; we moeten toch ergens op bezuinigen? Struisvogels kunnen niet vliegen door veertjes die hen resten in plaats van vleugels, en steken daarom hun kop in het zand, hun methode om onheil te ontkennen. Maar stompjes in plaats van armen zijn geen natuurlijke evolutie maar een mensge- maakte ramp. Oncologen kunnen geen longitudinale cohortanalyses meer doen om de effectiviteit van verschillende kankerbehandelingen te onderzoeken. Daarom moeten archieven langer worden bewaard dan kortzichtige optimisten plannen. Oorzaak en gevolg hebben hun tijd nodig - Liro, een geluk bij een ongeluk. We moesten ons schamen. Door de daden van vroegere generaties heeft ons nationale ADN verantwoor delijkheid voor derdewereldlanden ingebouwd gekregen, ook ons nationaal geheugen. Daarom moet selectie, niet alleen in eigen land, in permanent over leg met alle betrokkenen plaatsvinden. Hier is werk aan de winkel. Ja, het kost tijd en geld, voor altijd, en de klanten betalen niet. Hadden we maar thuis moeten blijven. Wij vakgeno ten zijn verantwoordelijk als nazaten van landjepikkers, sjacheraars en erger. Oud papier heeft geen prijs. Hadden archivarissen vroeger geen eretaak? Zou die een nieuwe inhoud moeten krijgen? Onze nieuwe horizon is onze beste vriend, breedband ons medium, erfgoed ons deel, de bal is rond, zo is onze 18 2010 nummer 3

Archievenblad | 2010 | | pagina 18