Fundamenten in verandering: archivarissen in het krijt? K. De grond onder de fundering van het vak verschuift en verandert van samenstelling. Rots, zand, stof: niets is meer zoals het was en alles zal blijven veranderen. Hoekstenen verdampen, luiken vallen van de ramen zonder dat er iemand aan te pas lijkt te komen. De kreet "Weh'uns! Hilf uns Himmel" blijft - anders dan in de Jahreszeiten van Joseph Haydn - zonder respons, want een deus ex machina bestaat alleen in het theater. 'De overheid' als reddende engel bestaat niet. Het vak is, heel modern, op zelfhulp aangewezen. Geldverslindende speeltjes In de tijd dat de fax nog een nouveauté was en iedereen - behalve de leden van B&W - geduld had, was het moge lijk het archief zichtbaar te maken, geholpen door de lokale pers. Maurice Lipsch Fotografie Door Joan van Albada In mijn werk in de ICA is het me opge vallen hoe vaak collega's opmerkten dat hun relaties met hun bazen zo persoons afhankelijk waren. Ook werd opgemerkt dat, te vaak, het opzetten en onderhou den van structurele relaties met andere bestuurslagen en overheidsorganisaties erg tijdrovend was, terwijl de beoogde resultaten dikwijls uitbleven. Deze op merkingen deden me terugdenken aan mijn tijd als gemeentearchivaris, eerst in Tilburg en daarna in Den Bosch en Dordrecht. Als enthousiaste beginneling was ik overtuigd dat elke archivaris de taak heeft bestuurders, ambtenaren en bevolking duidelijk te maken dat zij deel uitmaken van een continuüm en zelf verantwoordelijk zijn voor hun bijdragen daaraan. Als een predikheer hobbelde ik in Tilburg door de organisatie, daarbij al snel geholpen door de burgemeester, een bulldozer, en dat zet echt zoden aan de dijk. Bepalend voor het succes van elk archief zijn, in willekeurige volgorde: persoonlijke contacten, stad en ommelanden, bestuur ders, ambtenaren en burgers (geldschie ters en afnemers), en de kwaliteit van organisatie en producten en de relevantie daarvan voor de samenleving waarbin nen en waarvoor het archief functioneert. Elke organisatie heeft een horizon. Als gemeentearchief deelden we die met de meeste van onze bestuurders, ambtena ren en burgers. In de tijd dat de fax nog een nouveauté was en iedereen - behalve de leden van B&W - geduld had, was het mogelijk het archief zichtbaar te maken, geholpen door de lokale pers. Beleids nota's waren een must, discussies werden aangegaan en raadsleden overtuigd. Vrij wel overal werden begrotingen verhoogd en formaties uitgebreid. Gemeentearchi varissen zochten en vonden daartoe steun bij elkaar. Het ging goed. Tot de jaren '90. Toen werd zichtbaar dat er een nieuw type raadslid opkwam, onbekend met historie, archieven, musea, theater. Soms pochend dat ze nog nooit een voet in een culturele 16 2010 nummer 3

Archievenblad | 2010 | | pagina 16