Erfgoededucatie in Hoogeveen Archieven als lesmateriaal in het primair en voortgezet onderwijs Een van de doelen van Erfgoed Nederland is het verbeteren van het imago van erfgoedinstellingen en het vergroten van cultuurparticipatie. Erfgoed Nederland richt zich hierbij onder meer op de educatie op scholen. Door middel van het project Erfgoed a la Carte is in 2004 begonnen om erfgoededucatie te verankeren in de basisschool en structurele samenwerkingsverbanden te leggen tussen erfgoedinstel lingen en scholen. Ook in Hoogeveen. Kwartet en straatnamen Zes projecten voortgezet onderwijs Door Richard de Wal en Dieneke Zwiers Vanuit de gemeente Hoogeveen is in 2005 besloten dat de bibliotheek Hoogeveen een coördinerende rol zou gaan spelen in het stimuleren van erf goededucatie binnen het primair en het voortgezet onderwijs. Naast verschillende scholen werd onder andere meegewerkt door Museum De 5000 Morgen, het Drents Archief, de Historische Kring en het gemeentearchief van Hoogeveen. Er werd besloten om erfgoededucatie niet als een apart vak aan te bieden, maar te integreren in andere school vakken en leergebieden, waarbij de belangrijkste focus op het taalonderwijs lag. Vanuit de bibliotheek Hoogeveen zijn Richard de Wal en Dieneke Zwiers aangewezen om dit project te leiden voor respectievelijk het primair en het voortgezet onderwijs. Voor het primair onderwijs zijn voor elke groep aparte projecten opgesteld, met als doel om leerlingen te leren om maatschappelijke en culturele beteke nis te geven aan hun omgeving. Binnen enkele projecten spelen archieven een belangrijke rol, onder meer door het aanbieden van historisch materiaal en het leveren van bronnen en tekeningen. Zo is voor groep 3 en 4 een speciaal Erfgoedkwartet ontwikkeld met foto's uit de collecties van het Drents Archief en het gemeentearchief. Hiermee wordt bij de leerlingen het tijdsbesef ontwikkeld en leren ze verschillen tussen nu en vroeger ontdekken. Voor groep 5 is een project bedacht waarbij leerlingen de geschiedenis van de eigen school ontdekken aan de hand van oude foto's en bouwtekeningen. Het project voor groep 8 richt zich vooral op de lokale verzetshelden uit de Tweede Wereldoorlog. De straatnamen in de Verzetsbuurt in Hoogeveen vormen daarbij het uitgangspunt. Groepjes leerlingen krijgen een eigen straatnaam toegewezen om meer te weten te komen over een specifieke verzetsheld. Voor het voorgezet onderwijs zijn zes projecten ontwikkeld voor de verschil lende niveaus: havo/vwo en vmbo/ praktijkonderwijs. Deze projecten zijn verdeeld over de zeven sectoren in de erfgoedsector: musea, archieven, archeologie, monumenten, landschap, streektaal en tradities en gebruiken. De projecten kunnen worden ingezet bij vakken als geschiedenis en CKV. Voor de projecten in het kader van de sector Archieven ligt de focus op de Tweede Wereldoorlog. Aan de hand van het levensverhaal van een Joodse familie leren de leerlingen meer over deze Leerlingen van het voortgezet onderwijs aan het werk tijdens het educatieve project 'Plan Hoogeveen'. periode. Dit project, 'Oorlog dicht bij huis' getiteld, komt van Herinnerings centrum Westerbork. Er is nauw samen gewerkt met bibliotheek en onderwijs om het geschikt te maken voor vmbo en praktijkonderwijs. Een van de onderdelen is een rugzak met historisch materiaal, zoals een radio, een fietsbel, foto's en lijsten met zaken die opgepakte Joden mochten meenemen tijdens hun transport. Op aanvraag kan het project uitgebreid worden met bijvoorbeeld een bronnenonderzoek. Andere projecten zijn 'Groaven in 't veen', een architec tuurroute en een planologisch project (www.planh.nl). De verschillende projecten voor de scholen zijn gebundeld in twee grote mappen, waarin ook alle aanvullende informatie te vinden is. Richard de Wal teamleider Informatie en Ontmoeting Bibliotheek Hoogeveen. Dieneke Zwiers teamleider Cultuur en Educatie Bibliotheek Hoogeveen. Erfgoedkwartet voor groep 3 en 4 van het pri mair onderwijs (foto's Bibliotheek Hooegveen). nummer 3 2010 13

Archievenblad | 2010 | | pagina 13