Van krant naar content: krantendigitalisering in de praktijk Begin bij het einde, zo luidde eens het advies van Paul Conway, een gerenommeerde Amerikaanse digitaliseringspionier. Dit advies is tijdloos: net als bij elk project is het ook bij een krantendigitaliseringsproject heel belangrijk vooraf te bedenken wat je wel en vooral ook wat je niet gaat doen. Tips aan archief diensten die kranten willen digitaliseren. Rechthebbenden Duurzame opslag Door Edwin Klijn Alles wat je doet, vloeit voort uit de doelstelling. Het is daarom zaak deze zo exact mogelijk te benoemen en af te bakenen. Dit lijkt een formele kwestie, maar de doelstelling vormt het fundament van het project. Redenen voor digitalise ring kunnen zijn: de fysieke conditie van het originele materiaal, het intensieve (te verwachten) gebruik van de kranten, of - pragmatisch maar daardoor niet minder valide - de beschikbaarheid van financiële middelen. In de praktijk gaat het vaak om een combinatie van factoren. Uit het 'waarom' volgt vrijwel direct het 'voor wie'. Stel vooraf altijd duidelijk vast welke doelgroepen het project beoogt te bedienen en geef ze een prioriteit: onder zoekers, het algemene publiek of andere, meer specifieke gebruikersgroepen. Het helpt om van tevoren een functioneel ontwerp van de gewenste website op pa pier te zetten. Probeer alvast onderscheid te maken tussen elementaire functionali teit die in geen geval mag ontbreken en optionele wannahaves. Keuzes die in dit beginstadium worden genomen, zijn: het niveau waarmee alles doorzoekbaar ge maakt wordt (artikel, pagina of nummer niveau), de zoekopties die zullen worden aangeboden en - daarmee samenhangend - de benodigde metadata. Wat opvalt bij veel krantensites, is dat ze vaak weinig recent materiaal bevatten. Veel erfgoedinstellingen wagen zich liever niet aan kranten waarop mogelijk nog rechten berusten. Kranten kennen veel potentiële rechthebbenden: fotografen, journalisten, illustratoren of een ieder die ooit een creatieve bijdrage heeft geleverd aan de krant. De rechten van deze 'freelancers' blijven tot zeventig jaar na overlijden geldig. Op bijdragen van medewerkers in dienst van de uitgever heeft de uitgever het auteurs recht en dit is minder verstrekkend: tot zeventig jaar na publicatie. De Auteurs wet schrijft voor dat erfgoedinstellingen voorafgaande aan het 'herpubliceren' van kranten de plicht hebben om rechthebbenden op te sporen en om toestemming te vragen. Het is daarom niet verstandig om aan een digitaliserings project te beginnen zonder eerst de mogelijke rechthebbenden te hebben geïnventariseerd. Verder kijkend dan de uiteindelijke website moet vooraf worden nagedacht over de duurzame opslag van de masterbestanden na het project. Een ongecomprimeerd TIFF-bestand van een gemiddelde kranten pagina (41 bij 59 cm, 300 dpi, kleur) omvat al snel 96MB. Krantendigitalisering vergt veel opslagcapaciteit. Er kan op verschillende manieren bespaard worden op de bestandsgrootte. Bestanden die grijswaarden registreren, nemen minder bits in beslag dan kleuren beeldbestan den. Compressie - met (lossy) of zonder verlies (lossless) van de originele bits - reduceert de omvang van een bestand 10 2010 nummer 3

Archievenblad | 2010 | | pagina 10