Digitalisering foto materialen 'Beelden voor de Toekomst' begonnen Oproep Dataprijs 2010 Nieuwe thema dossiers website DEN Koninklijke Biblio theek digitaliseert alle Nederlandse publicaties vanaf 1470 Proosten op 8eelden voor de Toekomst. Op de foto Sandra den Hamer van het Filmmuseum, Hans Westerhof van het Instituut voor Beeld en Geluid, Martin Berendse van het Nationaal Archief, Jaap Baars van Microformat en Onno Zaman van Pictura. In het project Beelden voor de Toekomst heeft een consortium van zes instellingen de taak op zich genomen om een belangrijk deel van het audiovisueel en fotografisch erfgoed van Nederland door conservering en digitalisering duurzaam te bewaren. Het gedigitaliseerde materiaal moet vervolgens zo breed mogelijk beschikbaar komen voor onderwijs en het publiek. Onlangs hebben drie directeuren van het consortium Beelden voor de Toekomst en twee leveranciers hun handtekeningen gezet onder het definitieve contract. Hiermee is een einde gekomen aan de twee maanden durende testfase waarin de bedrijven Pictura en Microformat hun expertise op dit vlak succesvol hebben gedemonstreerd. Nu kan het productiewerk voor het scannen van de eerste bulk foto's, 1.379.000 in totaal, beginnen. De materialen bestaan uit onder andere glasnegatieven, filmnegatieven en prints en bevatten prachtige collecties van de verschillende culturele erfgoed instituten. Beelden voor de Toekomst is gestart in 2007 en duurt tot 2014. Binnen deze periode moet er 137.200 uur video, 22.510 film en 123.900 uur audio en 2,9 miljoen foto's worden geconserveerd, gedigitaliseerd en toegankelijk worden gemaakt. Het nationale data-instituut DANS (Data Archiving and Networked Services) roept op om vóór 31 maart 2010 kandidaten voor te dragen voor de DANS Dataprijs. De prijs wordt dit jaar voor het eerst uitgereikt. De prijs is ingesteld om te stimuleren dat kwalitatief goede en duurzaam opgeslagen onderzoeksgegevens in de alfa- en gamma wetenschappen beschikbaar komen voor hergebruik. De DANS Dataprijs bestaat uit een sculptuur en een diner. Daarnaast wordt de betrokken onderzoeksgroep een door DANS georganiseerd symposium aangebo den, waarbij de onderzoeksdata centraal staan. De prijs kan worden toegekend aan elke onderzoeker of onderzoekinstelling in Nederland die werkt op het gebied van de alfa- en gammawetenschappen. Kandi daten kunnen bij DANS (info@dans.knaw. nl) worden voorgedragen aan de hand van een bijzondere dataset of van hun werk op het gebied van data-archivering in het algemeen. De nominaties worden begin mei bekendgemaakt. Op 18 juni 2010 in Amsterdam wordt de DANS Dataprijs 2010 uitgereikt door de president van de KNAW, prof. dr. Robbert Dijkgraaf. Criteria zijn te vinden via: www.dans.knaw.nl. De themadossiers van DEN geven uitgebrei de, thematisch geordende documentatie over ICT-standaarden en andere aspecten van kwaliteitszorg. De afgelopen maanden zijn er themadossiers bijgekomen over Web 2.0, het Semantisch Web en Vindbaarheid. Het themadossier Web 2.0 geeft voorbeelden van Web 2.0-activiteiten van Nederlandse erf goedinstellingen. Het themadossier Seman tisch Web legt uit wat het Semantisch Web nu eigenlijk inhoudt en geeft handreikingen over hoe u kunt inspelen op deze ontwikke ling. Het themadossier Vindbaarheid leert u wat het strategisch belang van dit thema is en kunt u lezen over verschillende manieren waarop u vindbaarheid kunt realiseren. De themadossiers worden voortdurend aangepast en geactualiseerd. De komende maanden zullen nog meer themadossiers aan het overzicht worden toegevoegd. De themadossiers zijn te vinden op www.den. nl/kennis/thema. De Koninklijke Bibliotheek (KB) heeft bij de presentatie van haar beleidsplan tot 2013 bekendgemaakt alle Nederlandse boeken, kranten en tijdschriften vanaf 1470 te digitaliseren. Daarnaast wil de bibliotheek dat er één digitale bibliotheek komt die voor iedereen via internet toegankelijk is. De KB gaat afspraken maken over de auteursrechten om vrije toegang tot de digitale collecties te kunnen garanderen. Daarnaast wil de bibliotheek het aanbod van alle Nederlandse bibliotheken koppelen en doorzoekbaar en beschikbaar maken. Het doel is om in 2013 tien procent van alle Nederlandse boeken, kranten en tijdschriften gedigitaliseerd te hebben, zo'n 73 miljoen 6 2010 nummer 2

Archievenblad | 2010 | | pagina 6