Colofon Van de redactie Edepot V Citaat van de maand Tijdens de KVAN-dagen vorig jaar deelden Nationaal Archief en Gemeentearchief Rotterdam karabijnhaken uit om aan te haken bij hun intiatieven rondom E-depot. Er zijn meer initiatieven, zoals blijkt uit dit nummmer van het Archievenblad. Elke organisatie geeft haar digitaal depot haar eigen invulling en legt haar eigen accenten, zoals Filip Boudrez schrijft in zijn inleiding op vier bijdra gen over vier verschillende invullingen van digitale depots. Eén bijdrage over een digitaal depot zou u het idee kunnen geven dat er maar één oplossing zou zijn. De vier bijdragen naast elkaar verschaffen juist inzicht in de eigen invullingen, eigen ontwikkelingen en hoe ver organisaties zijn in het daadwerkelijk in de praktijk brengen van zo'n depot. Boudrez laat een helder licht over het geheel en de delen schijnen. De ene organisatie besteedt meer aandacht aan techniek dan de andere, de een meer aan organisatie dan de andere. En het lijkt alsof er digitale archiefruimtes, digitale archiefbewaarplaatsen, digitale opslag van gedigi taliseerde stukken, ja zelfs quarantaine-e-depots te onderscheiden zijn. De besproken initiatieven zijn op landelijk en op stedelijk niveau. Goede initiatieven. Wellicht alleen op te grote afstand staand voor veel archief diensten. En om in mijn werkplaats, Ede, een eigen E-depot te beginnen, is niet haalbaar. Niet wenselijk zelfs. Een provinciale aanpak is gewenst. Die mag aanhaken, zodat het digitale archieflandschap één keten is. Eén keten. Laten we waken voor een fiasco, zoals met de archiefkaart. Overigens ontdoet me dat in Ede niet van de taak alvast de broodnodige voorbereidende maatregelen te treffen. Iedereen moet aan de slag. Hans Berende hoofdredacteur@archievenblad.nl "It is only possible to preserve the ability to reproduce an electronic record." Luciana Duranti The Impact of Technological Change on Archival Theory, p. 10. Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Gabriëlle Beentjes, Chaja Beck, Hans Berende (hoofd redacteur), Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Dick Deuzeman, Ton Dijksterhuis, Caroline Leistra, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork, Patrick Timmermans/Verleden Tijd (eindredactie), Ernst Verhees, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Luud de Brouwer, Harry Hendriks, Charles Jeurgens, Bert Sliggers, Theo Thomassen, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Jaarabonnement Nederland 75,00 Buitenland, binnen Europa 87,00 Buitenland, buiten Europa 104,00 Losse nummers 7,60 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Voerendaal/Stein Coverfoto Maurice Lipsch Fotografie ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt medio april 2010. 4 2010 nummer 2

Archievenblad | 2010 | | pagina 4