Burgerlijke stand Rienk Jonker In juni 2009 ontving Rienk Jonker de Hendrik van Wijn-penning uit handen van KVAN-voorzitter Fred van Kan. Jonker kreeg deze verenigingsprijs omdat hij ai tien jaar actief en zonder winstoogmerk informatie verzamelt, structureert en verspreidt onder vakgenoten (foto Paui Maessen). rijksdiensten naar het noorden, hebben wij een journalist van Trouw benaderd met de vraag: 'Weet je wat er nu speelt in Winschoten?'. Hij kwam en nam meteen ook een fotograaf mee. Dat was bingo, want Kamerleden lezen Trouw. Later is de NRC ook nog geweest. We hebben een korte brief met stellingen naar alle leden van de Tweede Kamer gestuurd en een meer uitgebreide brief naar de Kamercommissie. Daarin haakten wij ook aan bij bijvoorbeeld de PIVOT-discussie. De interim-manager in Winschoten heeft ons nog een compliment gegeven: 'Jullie hebben als actiegroep heel veel voor elkaar gekregen.'" Hoe waren daarna de jaren in Groningen? "Ik werd daar archiefinspecteur van de ge meente Groningen. Ik hield mij vooral bezig met duurzame toegankelijkheid, met het digitale verhaal. Johan Cruijff heeft volgens mij gezegd: 'Je gaat het pas zien als je het doorhebt.' Zo is het met duurzame toegan kelijkheid en het digitale verhaal ook. Je moet ermee bezig zijn, je moet er vat op krijgen en dan krijg je er inzicht in. We heb ben in Groningen samen met het Gemeente archief van Amsterdam een MLG-enquête gehouden, die we hebben uitgezet naar de gemeentediensten. Eén van de reacties was bijvoorbeeld: 'Wat jullie vragen, wil ik ook wel weten.' En een andere, die ik goed heb onthouden: 'Je moet erbij wezen als er iets gaat veranderen.' Ik was nog maar net aan het werk als archiefinspecteur, toen ik een telefoontje kreeg van de Gemeentepolitie dat ze bepaalde financiële stukken wilden weggooien op grond van een permanente machtiging. Alleen veel van wat ze wilden vernietigen viel daar niet onder. Die mach tiging heb ik toen direct ingetrokken. In de hele periode dat ik daar werkte heb ik veel aandacht aan de vernietiging besteed. Je moet je er altijd goed van bewust zijn wat er wordt weggegooid of verwijderd. je moet er nog een laatste blik op kunnen slaan. Daarom moet er met behulp van een voorselectielijst bepaald worden wat er jaarlijks vernietigd moet worden en elk jaar moet er een vernietigingsvoorstel komen en een machtiging worden afgegeven. We hebben toen voor de financiële gegevens een lijst opgesteld waarbij we het geheel benaderden vanuit de processen. We kregen hem eerst terug. Ze keken er heel vreemd tegenaan. Maar met een andere lay-out is dezelfde lijst daarna teruggegeven. Toen vonden ze hem prachtig. Hij moest één keer in de vier jaar worden herzien, maar die methode kun je generiek maken. Met het digitale verhaal liepen we eigenlijk wel heel ver voor de muziek uit. Toen ik in het bestuur van de KVAN zat, heb ik samen met Johan van der Ploeg en Jan Boomgaard een MLG-advies geschreven over de consequenties van de digitalisering voor het archiefwezen." Je hebt voor de KVAN toch ook buiten landse reizen gemaakt? "Ja, ik ben twee keer voor de KVAN in Hongarije geweest. De eerste keer gingen we er echt naar toe met het idee dat we hen moesten helpen na al die jaren dat ze een Oostblokland waren geweest. Nou, er zaten knappe koppen bij waar wij nog wat van konden leren! En ik heb er prachtige archieven en bibliotheken gezien. Zoals het aartsbisschoppelijk archief in Esztergom, waar de archivaris bij wijze van spreken de pauselijke bullen met gouden zegels uit zijn jaszakken toverde. In Budapest hebben Jan Beens en ik de binnenkant van het ministe rie van Defensie mogen bekijken. De kogel gaten van de Tweede Wereldoorlog en van de opstand van 1956 zaten er nog in. Een van de bewakers kwam uit een vervallen kantoortje en is met ons het hele ministerie door geweest. Doordat ik in Hongarije heb gezien hoe, nog niet zo heel lang geleden, archieven gevormd werden (toen ze nog tijd en mensen genoeg hadden), begrijp ik 14 februari 1957 te Ferwerd Lagere school in Heemse Middelbare school Coevorden (gymnasium alfa) Archiefschool, jaargang 1983-1984 1981-1983 Gemeentearchief Groningen 1983-1993 Centrale Archief selectiedienst, Winschoten 1993-2005 Gemeentearchief Groningen/RHC Groninger Archieven 2006-heden Beleidsmedewerker informatiebeheer, Gemeente Leeuwarden Nevenfuncties: 1988-1991 Bestuur (K)Van 2001-2003 Redactie 'Archievenblad' 2005-heden Bijzondere commissie archieven www.labyrinth.rienkjonker.nl http://delicious.com/fbvf nummer 2 2010 43

Archievenblad | 2010 | | pagina 43