Rienk Jonker op de lagere school, anno 1966 (foto part. coll.). Hoe ben je bij de archieven terechtgekomen? "Dat was ook in Groningen. In 1981 was het uitstel van militaire dienst over en ik weigerde dienst. Het Bureau TEG van Sociaie Zaken had ervoor gezorgd dat vijf gemeen ten gratis 50 plaatsen konden krijgen. Het paste wei bij de gemeente Groningen dat ze daarop in gingen. Toch waren ze bij het gemeentearchief een beetje wantrouwend, omdat ze geen goede indruk hadden van dienstweigeraars. Maar bij ons kiikte het wei. Ik had ais taak het 'inventariseren van eenvoudige archieven op het gemeentear chief'. Ik had er geen idee van wat dat in- hieid, maar ik heb er een geweidige tijd ge had. Er zaten mensen met veei kennis, die goed over de dingen nadachten maar wei praktisch waren. Ik kreeg een iesboek over archieven dat ik maar moest bestuderen en ik moest het archief van de Middeibare Handeisavondschooi inventariseren. Ik heb er aiies gedaan wat je normaai doet in de stageperiode van de (oude) Archiefschooi. Toen de suikerfabriek in Groningen werd overgenomen, hebben we bijvoorbeeid van de 300 meter archief die er stond 150 meter snei uitgeseiecteerd en meegeno men naar het archief. Ze waren bang dat anders het heie archief opgeruimd zou worden. Ik heb ook een doos met aktes van een Gasthuis bewerkt, en heei veei kranten geiezen voor de versiagen over processen tegen Groningse coiiaborateurs direct na de Tweede Wereidooriog. Zo kreeg ik het andere nieuws van die tijd ook onder ogen. Van het archief van 1874-1980 van de Koninkiijke Vereniging voor Voiksver- maak heb ik een inventaris gemaakt, die iater kon geiden ais werkstuk voor de Archiefschooi. In het bestuur van die vereniging zaten voorai middenstanders, Samen met collega Jan Oldenhuis (l.) bezig met acquisitie in het archief van ASCA te Groningen, omstreeks 1982 (foto part. coll.). advocaten en graanhandeiaren die zo de mogeiijkheid hadden om de stad jaariijks op zijn kop te zetten op 28 augustus tijdens de viering van Gronings ontzet." En daarna kwam de CAS in Winschoten? "Ja, na de periode konden ze mij geen piaats geven op het Gemeentearchief van Groningen. Daarom stuurde ik een open soiiicitatie naar de CAS. Ik werd er aangeno men ais aankomend inventarisator en ging in 1983-1984 een jaar naar de Archiefschooi met Johan van der Pioeg van het Gemeente archief van Groningen ais mentor. In Win schoten ben ik inventarisator geweest en daarna groepsieider van een afdeiing voor archiefbewerking, voordat ik medewerker werd van het bureau DIS (Documentaire Informatie Systemen). Ik heb onder andere samen met Peter Horsman de eerste hand- ieiding voor Archeion geschreven. Ten siotte ben ik in Winschoten systeembeheerder geweest voordat ik in 1993 weer naar het Gemeentearchief van Groningen ging." Was dat in verband met reorganisaties bij de CAS? Daarmee heb je in 1993 het dagblad 'Trouw'gehaald. "Dat was de tijd van de actiegroep. Het aantai formatiepiaatsen van de CAS moest drastisch omiaag. We zijn bewust niet gaan demonstreren met spandoeken en zo. We hebben de poiitiek bewerkt. Mensen ais Koetje van het CDA en Martin Zijistra van de PvdA, die aiiebei uit Groningen kwamen, hebben we uitgenodigd in Winschoten. Daarnaast gingen we bij poiitici iangs. Toen de burgemeester van Finsterwoide in een stuk in Trouw verteide dat er meer aandacht moest komen voor spreiding van nummer 2 2010 41

Archievenblad | 2010 | | pagina 41