Agenda Exposities Riddersporen en kloostermoppen The Picture Show Archiefrecht Bijeenkomsten Cursussen Archivistiek voor niet-archivarissen Platform Particuliere Archieven (PPA) over zorgarchieven RIDDERSPOREN EN KLOOSTERMOPPEN t/m 12 april 2010 De tentoonstelling 'Riddersporen en Kloos termoppen' geeft informatie over de middel eeuwse historie van de Ridderlijke Duitsche Orde. Deze orde kent een lange geschiedenis die begint in de tijd van de kruistochten. Rid ders gaan in 1187 als volgeling van keizer Frederik I Barbarossa op kruisvaart naar Pa lestina. De kruistocht strandt in de havenstad Acca. Daar wordt een veldhospitaal ingericht voor de verzorging van de kruisvaarders. De ziekenzorg komt in handen van priesterbroe ders. Deze priesters en de ridders verenigen zich in een geestelijke broederschap waarin naar de geloften van kuisheid, armoede en gehoorzaamheid wordt geleefd. Het is de derde geestelijke ridderorde naast de Orde van de Johannieters en de Tempeliers. Ter onderscheid van de andere ridders tooien de Duitse ridders zich met een zwart kruis op hun witte mantel. In heel Noordwest-Europa genieten de kruisvaartactiviteiten van de Orde veel aanzien. De Orde verdeelt zijn landerijen en bezittingen in 12 provincies, de Balijen. Eén daarvan is de Balije van Utrecht die is onderverdeeld in 24 commanderijen, bestaande uit een of meer huizen en meer of minder grondbezit. In Friesland bezat de Orde landerijen en kloosterbezit in Nes, Steenkerk en Oudeschoot. De expositie be steedt speciale aandacht aan het ordekloos ter in Oudeschoot. Archeologische opgravin gen hebben veel voorwerpen uit de periode 1200-1600 aan het licht gebracht. Locatie: Museum Willem van Haren, Heerenveen Info: www.willemvanharen.nl t/m 27 juni 2010 In het Breda's Museum is momenteel de tentoonstelling 'The Picture Show' te zien. Hierin krijgen oude Bredase foto's en filmbeelden een nieuw leven in digitale vorm. Tot in de kleinste details openen zich nieuwe vergezichten. Een beeldcultuur van erfgoed zoals we die tot nu toe alleen maar konden dromen. In een waar spektakel van meer dan vijftig projecties en beeldschermen dwaalt u door twee zalen met Bredase geschiedenis uit het fotografische tijdperk. Veel daarvan nooit eerder vertoond. Materiaal uit de grote collecties van Breda's Museum en Stadsarchief Breda. Uren kijkplezier voor wie de tijd neemt. En voor kinderen is er een speciale zithoek met wonderlijke beelden uit de oude toverlantaarn. De tentoonstelling heeft via internet ook een interactief gedeelte. Op een weblog kunnen nieuwe foto's worden gepubliceerd en kunnen bezoekers hun mededelingen of commentaar plaatsen. Ook het beeldmateriaal dat door bezoekers wordt ingebracht kan hier worden bekeken en van commentaar worden voorzien. Locatie: Breda's Museum Info: www.breda-museum.nl en www.thepictureshow.nl musea of documentatiecentra. Zij hebben steeds meer medewerkers in dienst die geen specifieke archivistische achtergrond hebben. Met deze seminarcyclus kan deze doelgroep kennismaken met de hoofdlijnen van de moderne archivistiek. In korte seminars krijgt u een overzicht van elk deelterrein door een deskundige uit de praktijk. Deze cursus is bedoeld voor stafmedewerkers of leidinggevenden op hbo/wo-niveau zonder archivistische achtergrond, die werkzaam zijn in archiefinstellingen of andere erf goedinstellingen (regionaal historische cen tra, musea, bibliotheken). Deze seminarcylus is uitdrukkelijk niet bedoeld als bijscholing voor medewerkers die archivistische taken uitvoeren. Daarvoor biedt de opleiding tot archivaris een passend opleidingsperspectief. www. archiefschool. nl 13 en 14 april 2010 De wettelijke basis voor het archiefbeheer en -beleid is niet alleen neergelegd in de Archiefwet 1995, maar ook menig artikel of onderdeel uit andere wetgeving is van toepassing. Zo zijn er bepalingen in het Burgerlijk wetboek of uit de Wet openbaar heid van bestuur van toepassing op het archiefbeheer. Ook is er niet altijd sprake van archiefbescheiden of archief, terwijl dit wel bedoeld wordt. De cursus is gericht op de dagelijkse beroepspraktijk. De deelnemer verwerft inzicht in wet- en regelgeving over voor hem relevante en herkenbare beroeps problemen. www. archiefschool. nl Komend voorjaar gaan weer verschillende cursussen bij de Archiefschool, onder deel van de Hogeschool van Amsterdam, van start. Hieronder een greep uit het aanbod: vanaf 22 maart 2010 Archiefinstellingen werken samen met an dere erfgoedaanbieders, zoals bibliotheken, 22 april 2010 Door fusies van bedrijven en instellingen dreigen zogeheten zorgarchieven uit het zicht te raken. Dit is een zorgelijke ontwik keling gezien het hier om belangwekkende archieven gaat. Voor het Platform Particulie re Archieven is dit reden om het onderwerp op de agenda te zetten. Op donderdagmid dag 22 april zal in het Nationaal Archief in Den Haag ingegaan worden op deze problematiek. Tijdens de bijeenkomst zal ook gesproken worden over de problematiek 38 2010 nummer 2

Archievenblad | 2010 | | pagina 38