Uitgelezen worden door teveel belangstelling. Dit over kwam in oktober 2009 wel de vernieuwde Nederlandse Familienamenbank van het Meertens Instituut en de Universiteit Utrecht. Met ruime aandacht in de media, onder andere in het achtuurjournaal, beleefde de site een vliegende start. De basis van de geboden informatie over familienamen in Nederland ligt in het veertiendelige Neder lands Repertorium van Familienamen dat tussen 1963 en 1988 is verschenen. In deze in menig studiezaal beschikbare uitgave staan alle familienamen en de aantallen dragers hiervan per gemeente, zoals opgegeven bij de volkstelling van 1947. Deze namen dien den als uitgangspunt voor een grootschalig naamkundig onderzoek door het Meertens Instituut naar de ontstaansgeschiedenis van familienamen in Nederland. De resultaten hiervan zijn al jaren beschikbaar via de Nederlandse Familienamen Databank. Zo kon je een naamsverklaring krijgen en gegevens en samenvattingen uit archivalische en genealogische bronnen met bibliografische referenties, vermeldingen van informanten en verwijzingen naar websites (de oude website is te zien via de Wayback Machine op www. archive.org/web/web.php). De nieuwe Nederlandse Familienamenbank biedt nu ook alle 314.000 familienamen die in 2007 in de Gemeentelijke Basisad ministratie zijn opgenomen, met het aantal dragers ervan en een verspreidingskaart van Nederland per gemeente als een naam minstens vijf keer voorkomt. Nadat je op het startscherm een naam hebt ingevoerd - zoals vermoedelijk iedereen ben ik met mijn eigen naam begonnen - krijg je meteen de kaart van 2007 met de bijbehorende cijfers. In een oogopslag zie je het kerngebied van je naam in beeld (in mijn geval Zuidoost-Brabant) en door met de muis op een gemeente te gaan staan zie je het aantal naamgenoten vermeld. Je kunt ook kiezen voor een kaart met het aandeel van de naam op het totaal aantal namen in de betreffende gemeente. Voor het jaar 1947 is alleen een provinciekaart beschikbaar. In het menu zijn er, indien informatie beschik baar is, nog keuzes mogelijk voor 'Analyse en verklaring', 'Documentatie', 'Varianten' en 'Externe links'. Analyse en verklaring geeft bij Verhees als kenmerk 'adresnaam' en 'ver' als specifieke component. De analyse blijft, zo leert de invoer van verschillende namen, beperkt tot een indeling van de naam in een bepaalde algemene categorie van naamsver klaringen met een bijbehorende algemene toelichting. De uitleg van het component 'ver' leert vooral veel over de vaktaal van de naamkunde: "Samentrekking van het voorzet sel 'van' en het lidwoord 'der', een verbogen vorm van 'de' (datief), waaruit men kan opmaken dat het grondwoord als vrouwelijk woord geïnterpreteerd wordt, hoewel bij de naamsvorming het woordgeslacht veelal niet meer in ogenschouw is genomen." Betekent dit nu dat Verhees gelijk is aan 'Van Hees' (een herkomstnaam) en de oorsprong in Hees ligt, zoals ik vermoedde? Bij Docu mentatie word ik verwezen naar 'OLS: Hees toponiemen'. In een nieuw zoekveld kan ik naar afkortingen en bibliografische notaties zoeken. OLS leidt me naar de Onomastische Literatuur Service, een andere database van het Meertens Instituut met bibliografische informatie over namen en naamkunde, voor een deel online beschikbaar. Ik ga terug naar het resultaat van Verhees met de Varianten Verheesen, Verheezen, Verhesen, Verhe zen, en vind bij Externe Links tot slot een verwijzing naar de catalogus van het Centraal Bureau voor Genealogie. Een zeer slimme koppeling voor vervolgonderzoek. Het ziet er mooi uit en het werkt uitstekend, maar ik ben niet heel veel wijzer geworden door dit bezoek. De Familienamenbank, en dan in het bijzonder de spreidingskaart, is vooral leuk, geeft een eerste kennismaking met naamkunde (met bijbehorend jargon) en kan aanzetten tot verder onderzoek naar de eigen familienaam en stamboom. Er zijn nog een paar stappen te zetten naar Web 2.0-toepassingen. Zo zou het mooi zijn als je de spreidingskaart niet alleen als plaatje kunt opslaan, maar deze met bijbehorende functi onaliteit kan embedden in een eigen website. Ook het bieden van een mogelijkheid tot het toevoegen van kennis door bezoekers, al dan niet duidelijk herkenbaar, zou een mooie uitbreiding zijn, al kleven hier uiteraard ook nadelen aan. Tot slot is het opmerkelijk dat bezoekers niet duidelijker verwezen worden naar de voornamenbank. Zeker de mogelijkheid om een spreidingskaart met een voornaam te maken (die ik nu door een opmerking van Bob Coret op stamboomforum ontdekte) is denk ik voor veel mensen net zo leuk als het invoeren van achternamen in de Familienamenbank. Ernest Verhees 36 2010 nummer 2

Archievenblad | 2010 | | pagina 36