Uitgelezen NEDERLANDER vti Eveline Koolhaas-Grosfeld, De ontdekking van de Nederlander in boeken en prenten rond 1800 Uitgeversmaatschappij Walburg Pers (Zut- phen 2010), ISBN 978-90-5730-648-8, 400 blz., 39,95. DE ONTDEKKING VAN DE IN BOEKEN EN PRENTEN ROND 180D Het proefschrift van kunsthistoricus Eveline Koolhaas-Grosfeld verschijnt als tiende deel in de Nieuwe Reeks van Bijdragen tot de ge schiedenis van de Nederlandse boekhandel. Het is misschien om deze reden dat in het bronnenoverzicht alleen de literatuur is op genomen en de gebruikte archieven ontbre ken. In de literatuurlijst is helaas ook geen onderscheid gemaakt tussen de secundaire literatuur en de boeken die als primaire bronnen fungeerden voor haar onderzoek naar de culturele natievorming in Nederland rond 1800. Het zijn echter geen boeken die de hoofdrol spelen in De ontdekking van de Nederlander maar de twintig prenten uit de serie Afbeeldingen van kleeding, zeden en gewoonten in de Bataafse Republiek van de Amsterdamse prent- en boekuitgever Evert Maaskamp (1769-1834). Naast de hoogwaardige kwaliteit van de prenten, die verschenen tussen 1803 en 1807, gaat het Koolhaas-Grosfeld vooral om de ontdekking door Maaskamp van de regionale of etnische verscheidenheid van het nationaal karakter. De prenten tonen bovendien aan dat ook de beeldende kunst en ondernemers bijdroegen aan de culturele natievorming. Twee boeken hebben wel een belangrijke bijrol. De door de Leidse arts en natuurkun dige Johannes Le Francq van Berkheid in Natuurlijke historie van Holland (1769 1811) beschreven etnische verscheidenheid in Holland (het gewest) en de verheffing hiervan tot kenmerk van de Hollandse natie, vormden voor Maaskamp de theoretische basis om etnische verscheidenheid als nationaal kenmerk van de Nederlandse natie te verspreiden. Dit deed hij eerst met de prenten van verschillende klederdrachten en later met zijn uitgave Reis door Holland (1806-1812). In dit anoniem verschenen reisboek - waarvan Koolhaas-Grosfeld overtuigend aantoont dat het is geschreven door Gerbrand Bruining (1754-1833) - wordt wederom de etnische verscheidenheid van Nederland (het Koninkrijk Holland), met de bijbehorende prenten, gepresenteerd. Hoe wel een reisschema ontbreekt, lijkt Bruining, gezien de vermelding van verschillende plaatsnamen en gewesten, heel Nederland beschreven te hebben. Zelfs het in 1808 toegevoegde Oost-Friesland werd aange daan, al is het onduidelijk wat hier over de Nederlander ontdekt kan worden. Ik ben benieuwd hoe groot het aandeel van het gewest Holland in de reisbeschrijving is. Het valt op dat van de twintig prenten, die wat onhandig ten opzichte van de beschrijving ervan zijn afgedrukt, het merendeel een Hollands tafereel biedt. Koolhaas-Grosfeld geeft een uitgebreide be schrijving en analyse van genoemde prenten en uitgaven vanuit verschillende gezichts punten in een heldere en goed leesbare stijl. Voor de hoofdstukken over Maaskamp en zijn bedrijf is uitgebreid archiefonderzoek gedaan met vele onverwachte ontdekkin gen. Een paar vragen, die vooral door de titel worden opgeroepen, blijven nog onbe antwoord. Is het antwoord van Maaskamp op de vraag wie nu de Nederlander is, gelijk aan die van Maxima vorig jaar? Namelijk dat die niet bestaat? Wie nu precies die ontdekte Nederlander is, blijft een beetje onduidelijk. Ten tweede is het de vraag of dit dé ontdek king is van dé Nederlander, of een van de vele 'ontdekkingen' die zowel voor als na Maaskamp gedaan zijn. En hoe succesvol was deze ontdekking in concurrentie met andere beelden van de Nederlander? Een laatste hoofdstuk - na de sterke beschrijving van de neergang van Maaskamps prentbe- drijf - over de verspreiding en ontvangst van diens ontdekking in de negentiende eeuw zou een welkome aanvulling zijn geweest. Ernest Verhees Leendert Brouwers (red.), Nederlandse Familienamenbank, www.meertens. knaw.nl/nfb De verspreiding van de familienaam Verhees levert vooral treffers in Zuidoost-Brabant op. Meertens Instituut en Universiteit Utrecht, laatst geraadpleegd op 27 januari 2010. Er zijn niet veel historische websites die de eerste dagen na de lancering onbereikbaar nummer 2 2010 35

Archievenblad | 2010 | | pagina 35