Internationaal congres Archives without Borders In samenwerking met de Vlaamse beroepsvereniging VVBAD organiseert de KVAN het internationale congres 'Archives without Borders', dat op 30 en 31 augustus 2010 zal plaatsvinden in het Vredespaleis te Den Haag. Dit congres herdenkt het eerste internationale archiefcongres dat in 2010 exact een eeuw geleden plaatsvond in Brussel. Het congres wordt ondersteund door de Section of Professional Archival Associations van de International Council on Archives (ICA/SPA). Nieuwe benaderingen Inschrijven Door Hildo van Engen Archives without Borders stelt het belang van archieven voor een goed (overheids)bestuur centraal. Als geheugen van de samenleving zijn archieven niet alleen onmisbaar vanuit een cultuurhistorisch perspectief, maar evengoed vanuit het oogpunt van goed en deugdelijk bestuur. In het records continuum is archivering een voortdurend proces, waarbij accountability, het op transparante wijze rekenschap geven van het handelen, een belangrijke voorwaarde is voor een goed (overheids)bestuur. Daarbij is voortdurend aandacht vereist voor het span ningsveld tussen archiefbeheer en burgerschap, zeker in het perspectief van democratie en mensenrechten. Archivering, hoe essentieel ook voor good governance van overheden en private organisaties, mag niet voorbijgaan aan de in het digitale tijdperk in toenemende mate bedreigde persoonlijke vrijheid van het individu. In de huidige globaliserende maatschappij, met een hoge mate van uitwisseling van informatie en kennis, overstijgt de betekenis van archieven letterlijk grenzen. Dit brengt nieuwe benaderingen met zich mee van vertrouwde begrippen, zoals archiefbeheer en toegankelijkheid. De discussie tijdens het congres zal zich richten op vragen zoals: Welke rol kunnen de professionals en de beroepsverenigingen spelen buiten natio nale grenzen? Welke internationale samenwerkings vormen zijn er of worden er ontwikkeld? Waar horen archieven van internationale en supranationale organisaties thuis, en welk land of welke organisatie is verant- woordelijk voor het beheer ervan? Het congres wil een ontmoetingsplek bieden voor professionals die werkzaam zijn op het vlak van archieven en records management. Ook andere geïnteresseerden in het thema zijn welkom. Tijdens het congres worden ses sies ingericht rond de volgende thema's: Archival solidarity Wat is er mogelijk en onmogelijk op het gebied van grensoverschrijdende ondersteuning door archiefprofessionals aan collega's in andere delen van de wereld? Wat kunnen beroepsor ganisaties hier betekenen? En welke rol zou de in voorbereiding zijnde Universal Declaration on Archives hierbij kunnen spelen? Mensenrechten en archieven De maatschappelijke relevantie van archieven is evident waar mensenrechten in het geding zijn - archieven zijn immers 'stille getuigen'. Hoe zit het met de openbaarheid van archieven? Voor wie zijn archieven toegankelijk? Welke rol spelen archieven bij het waarborgen of juist aantasten van de mensenrechten? Grensoverschrijdend archief Er zijn veel belangrijke archieven die gezien hun inhoud maar zeker ook wat betreft betekenis Het Vredespaleis in Den Haag. letterlijk grenzen overstijgen. Te denken valt bijvoorbeeld aan de archieven van het Neuren- bergtribunaal of het Joegoslaviëtribunaal, of de archieven van internationale en supranationale organisaties, zoals de Europese Commissie, het Rode Kruis of het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen. Hoe moet er met deze archieven, waarvoor geen internationale archiefwet bestaat, worden omgegaan? Archieven, staatsvorming en nationale identiteit Het proces van staatsvorming is wereldwijd van grote invloed op de vorming en het beheer van archieven. Binnen dit thema passen onder andere de verhouding tussen koloniale machten en hun vroegere koloniën, de omgang met niet- gestandaardiseerde vormen van informatie- en archiefbeheer, maar ook de vastlegging van de 'oral history' van niet-schriftelijke culturen. Op de call for papers is inmiddels vanuit alle delen van de wereld gereageerd, zodat de titel van het congres ten volle kan worden gereali seerd. Vanzelfsprekend hoopt het organisatie comité eind augustus ook een groot aantal KVAN-leden in het Vredespaleis te mogen verwelkomen. Zij kunnen zich inschrijven te gen het gereduceerde tarief van 220,- voor beide dagen of 120,- voor een enkele dag. Zie voor meer informatie en een inschrijvings formulier de congreswebsite: www.archiveswithoutborders.org. Hildo van Engen bestuurslid KVAN en voorzit ter organisatiecomité Archives without Borders. 32 2010 nummer 2

Archievenblad | 2010 | | pagina 32