Historici aller landen Amsterdam gastheer voor Wereldcongres van historici istoryisalive^ In augustus van dit jaar vindt in Amsterdam het Wereldcongres van historici plaats, voor het eerst in Nederland in de meer dan 100 jaar oude geschiedenis van deze congressen. De hoofdstad zal gedurende die week een vrolijke, veelzijdige en inspirerende jaarmarkt van de historische discipline bieden, alsmede een ontmoetingsplaats over de grenzen van culturen en armoede heen. De kloof dichten Amsterdam 22-28 augustus in Amsterdam 2010 Auqust 22-28, 2010 Door Hans Blom Het Wereldcongres voor historici vindt om de vijf jaar in telkens een andere stad plaats, voor het eerst in 1900 in Parijs. Je zou het de Olympische Spelen voor historici kun nen noemen, maar dan zonder medailles. Het is het grootste, meest internationale en breedst opgezette congres dat historici kennen. DAN U A' E If RJ S I T O VI De geschiedenis van deze congressen is een boeiend verhaal op zich, maar het zou te ver voeren daar nu diep op in te gaan. Heel kort geformuleerd komt het er erop neer dat de congressen - naast de functie een zeer brede staalkaart te bieden van wat er in de ge schiedwetenschap om gaat - oorspronkelijk sterk in het teken stonden van de ontmoe ting over de (Europese) nationale grenzen heen. Dat zou de wereldvrede bevorderen. Na de Tweede Wereldoorlog was de context vooral de Koude Oorlog. De congressen boden gelegenheid tot ontmoeting van vakgenoten van beide zijden van het IJzeren Gordijn. Vanuit dit perspectief ligt de focus tegenwoordig op het openhouden van de verbindingslijnen met historici uit arme landen (er is een solidariteitsfonds) en met vakgenoten uit andere culturen. De profes sionele historische wereld wordt onmisken baar gedomineerd door de Westerse wereld. Er dreigt een kloof met die arme landen en die andere culturen. Ontmoeting lijkt een zinvol antwoord. Het wereldcongres voor historici wordt op 22 augustus plechtig geopend in het Muziektheater in Amsterdam, en wordt op 28 augustus in de aula van de Univer siteit van Amsterdam afgesloten. In de tussenliggende dagen worden - over zeer uiteenlopende onderwerpen - ruim honderd lezingen en discussiebijeenkomsten ge houden in verschillende gebouwen van de Universiteit van Amsterdam. Het volledige programma is te zien op www.ichs2010.org. Eindverantwoordelijk voor het congres is de Stichting International Congress of Historical Sciences 2010. Deze is opgericht door een samenwerkingsverband van het Koninklijk Nederlands Historisch Genootschap, de Universiteit van Amsterdam, de Koninklijke Bibliotheek, het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis en het Comité International des Sciences Historique. De dagelijkse congresorganisatie is in handen van het IISG. Het flankerend cultureel programma 'Holland History House' is een initiatief van de studierichting geschiedenis van de UvA, het Amsterdams Historisch Museum en het Nationaal Historisch Muse um. Verscheidene historische en culturele instituties in Amsterdam participeren in dat programma. Inschrijving voor het congres kan via de congreswebsite: www.ichs2010.org. Uiterste inschrijvings datum voor de reductieprijs van 240,- is 1 mei 2010 (studenten 120,-); na 1 mei 2010 380,- (studenten 190,-). Het congres is in de eerste plaats bedoeld voor professionele historici. Daartoe behoren uiteraard ook vele archivarissen. Vanuit hun beroep gezien is het congres van belang als een uitgelezen mogelijkheid te zien wat er in het geschiedkundig onderzoek gaande is. Dat geldt ook voor hen die niet als historicus zijn opgeleid. In het beroep van archivaris is immers hoe dan ook de historisch dimensie van veel beteke nis. Omdat ons vak zich zo zelden van jargon bedient, kan het congres bovendien in veel rui mere zin heel boeiend zijn voor geïnteresseerde niet-vakgenoten. Niet toevallig wordt, onder de titel 'Holland History House', een veelzijdig flankerend cultureel programma georganiseerd na afloop van de dagelijkse sessies. Graag spoor ik iedereen aan deel te nemen. Het wordt een prachtweek! I Hans Blom emeritus hoogleraar UvA, oud directeur NIOD en voorzitter organiserende stichting van Amsterdam 2010. nummer 2 2010 31

Archievenblad | 2010 | | pagina 31