Drents Archief 3.0 Het Drents Archief richt zich met het publieksconcept 'Drents Archief 3.0' op een nieuwe benadering van het publiek, waarbij innovatie en interactie centraal staan. De bezoeker van morgen wordt verleid met het ver leden, dat met de nieuwste technieken van informatieoverdracht wordt gepresenteerd. Het zoeken, vinden en beleven van erfgoedinformatie in zo'n eigentijdse vorm wordt een sensatie. Niet alleen voor individuele bezoekers, maar ook voor groepsbezoek van scholieren, toeristen, verenigingen, families en bedrijven. Eigen route Locatieve media Door Joke Wolff De hoofdrol in het publieksconcept is weg gelegd voor het medium Drents Archief 3.0. Het is misschien het beste te vergelijken met Google Maps, waarbij de gebruiker een vir tuele reis maakt op basis van luchtfoto's en/ of moderne kaarten. Drents Archief 3.0 biedt een geheel nieuwe mogelijkheid: de gebrui ker kan met 3.0 niet alleen een virtuele reis maken door Drenthe, maar tegelijkertijd ook navigeren door de tijd op basis van histori sche kaarten uit verschillende periodes. De oude kaarten liggen als het ware in lagen onder een moderne kaart van Drenthe. Aan die kaarten is op tal van plekken informatie gekoppeld, zoals teksten, historische foto's, films en geluidsfragmenten. Dat maakt de gebruiker van Drents Archief 3.0 tot een ware tijdreiziger. Iedereen kan zijn eigen reis plannen en bovendien informatie aan Drents Archief 3.0 toevoegen. Drents Archief 3.0 wordt, behalve in het archiefgebouw, ook buiten in het landschap, dorp of stad ingezet. Met behulp van een smartphone met gps-ontvanger en mobiel internet kan iedereen op een bepaalde plek de juiste informatie ontvangen. Bezoe kers van het Drents Archief bepalen zelf hun route door de provincie en krijgen op interessante locaties historische informatie aangereikt. Een voorbeeld: op bezoek in Drenthe wil je meer weten over het meisje van Yde. Wie was ze, waar werd ze gevonden? Via de computer in het Drents Archief bepaal je met 3.0 zelf de route naar de locatie in Yde, waar ze meer dan honderd jaar geleden werd gevonden. Eenmaal buiten geeft je smartphone je toegang tot relevante infor matie, zoals een foto van de reconstructie van het meisje van Yde, afkomstig van het Drents Museum, dat met het Drents Archief samenwerkt in de ontwikkeling van nieuwe presentatietechnieken. Het nieuwe concept van het Drents Archief bedient niet alleen de individuele bezoeker, maar ook groepen bezoekers. De aandacht zal vooral uitgaan naar het onderwijs, naar verenigingen en de toeristische markt. Voor elke doelgroep worden speciale arrange menten ontwikkeld, waarbij onderdelen van de collectie (films, foto's, kaarten, data bases) in een combinatie van authentieke archiefstukken en multimedia in beeld en geluid worden ingezet. Het multimedia- aanbod wordt op al deze groepen afzonder lijk afgestemd. Het publieksconcept Drents Archief 3.0 wordt gerealiseerd dankzij financiële bijdragen van de provincie Dren the, de gemeente Assen, het ministerie van OCW en het Samenwerkingsverband Noord Nederland (middels het Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling). Het Drents Archief is geïnteresseerd in archiefinstellingen die ervaring hebben met locatieve media. Wie ervaringen wil uitwis selen kan contact opnemen met Jan Bos: (0592) 31 35 23. Meer informatie over Drents Archief 3.0 is te vinden op www. drentsarchief.nl of in de nieuwsbrief, die besteld kan worden bij het Drents Archief.B Joke Wolff medewerker communicatie, Drents Archief. In het auditorium krijgen groepen een speciaal arrangement op basis van Drents Archief 3.0 (foto's Drents Archief). Navigeren op een kaart van Assen uit 1900. Rijdend door Drenthe krijg je met Drents Archief 3.0 op je smartphone informatie op maat aangereikt. 30 2010 nummer 2

Archievenblad | 2010 | | pagina 30