Kansrijke kredietaanvraag Voorschriften Uitzonderlijke samenwerking Het resultaat Na veel overleg, opnames en een aantal adviesnota's werd in de loop van 2004-2005 het volgende overeengekomen: bewerking van het archief van vóór de invoering van de basisarchiefcode (voor de gemeente Helmond is dat het jaar 1942) werd niet in het project opgenomen. Het RHCe zou de bewerking van de archieven, lopende van 1810 tot 1941, op zich nemen. Het archief van vóór 1810 was al geïnventariseerd. Ook het archief van na 1989 werd niet in het project opgenomen, want dat is nog niet aan overbrenging toe. De gemeente zou de archieven van bedrijven, bouwvergunningen en hinderwetvergunningen in eigen beheer gaan bewerken. Er moesten drie blokken komen: 1942-1967 (1942: invoering van de code, 1967: ge meentelijke herindeling); 1968-1979 (omdat de blokvorming ruwweg al zo was); en 1980-1989 (als laatste tienjarenblok). Bovendien werd besloten dat de gemeente in eigen beheer met hulp van het RHCe: het archief 1942-1989 en de bedrijven- archieven op doosniveau zou voorselecteren voor vernietiging. Na deze voorselectie, die vele dagdelen in beslag nam, werd het secretariearchief dat voor herbewerking in aanmerking kwam op het Stadskantoor van de gemeente geplaatst. De omvang van het secretariearchief en van de archieven van de bedrijven die ook een voorselectie ondergingen was ten gevolge van het voorselecteren dusdanig geslonken dat een kredietaanvraag nu wél kansrijk was. Er werd een definitief projectplan opge steld, dat vervolgens aan het college werd voorgelegd. Er bleek voldoende krediet voor uitbesteding van het secretariearchief (348 meter zonder bouwvergunningen en hinder wetvergunningen) en van het archief van Publieke Werken 1953-1990 (97 meter). Via een Europese aanbesteding is het werk in juni 2006 gegund aan het Restauratie Atelier Helmond, dat daarvoor een samen werkingsverband aanging met Hulsegge Archieven. In september 2006 werd gestart met de uitvoering. Voor het hele bewer kingstraject werd een doorloopperiode van 3,5 jaar gepland. Het RHCe/Auditing nam, als toekomstig beheerder van de archieven, de inhoudelijke begeleiding op zich. Het RHCe heeft ten behoeve van overbrengings projecten een zogeheten normdocument ontwikkeld. Dit normdocument bevat de voorschriften die in acht genomen moeten worden bij de bewerking van archieven die Tekeningen voor het Speelhuis in Helmond. in aanmerking komen voor overbrenging naar het RHCe. Een codearchief wordt geordend volgens de basisarchiefcode (voor deze archieven werd gekozen voor de BAC uit 1979), is zaaks- gewijs geordend (een zaak per map) en de dossieromschrijvingen moeten in principe de elementen van de documentanalyse bevatten. Deze voorschriften vormden bij de aanbesteding een onderdeel van het bestek en dienden tijdens de bewerking als uit gangspunt en graadmeter. Omdat het archief voor de bewerking geen structuur kende en er praktisch geen cesuren in acht waren genomen, werd overeengekomen 'voor de voet weg' te werken, wat wil zeggen dat de dozen een voor een, in de volgorde waarin ze aangetroffen werden, ter hand werden genomen en dat de dossiers niet meteen in samenhang werden bekeken. Deze werkwijze bracht met zich mee dat het eerste resultaat slechts zou bestaan uit een globaal geordend archief met globale omschrijvingen. Per kwartaal werd er een vernietigingslijst gemaakt en getoetst. Bij de selectie werd de lijst van voor vernietiging in aanmerking komende stukken in gemeentearchieven van 1983 gehanteerd. Maandelijks werd een projectoverleg gehouden. De samenwerking was uitstekend en dat is bij een project van een dergelijke omvang en moeilijkheids graad noodzakelijk, maar ook uitzonderlijk. Het selecteren op dossier- of document niveau, het globaal herordenen en omschrij ven van de archieven was in de loop van 2009 voltooid. Daarna wachtte nog het niet te onderschatten karwei van definitieve herordeningen van beschrijvingen van de archieven, zodat aan de gestelde eisen voldaan werd. Dit werk heeft het tweede gedeelte van 2009 en de eerste maanden van 2010 in beslag genomen. De gemeente Helmond, het Restauratie atelier Helmond/Hulsegge Archieven en het RHCe zijn met recht trots op het behaalde resultaat. Uit een papieren chaos zijn archieven ontstaan die voldoen aan de eisen van een goede, geordende en toegankelijke staat. Van de oorspronkelijke 445 meter is na bewerking 140 meter overgebleven. De bewerking van de hinderwetvergunningen en bouwvergunningen in eigen beheer door de gemeente Helmond is voltooid. Met de bewerking van de archieven van de bedrij ven wordt dit jaar gestart. Gaandeweg het project werd het archief steeds toegankelijker en werd ook meer en meer duidelijk hoe interessant dit archief is. We zien Helmond langzaam maar zeker uit de grauwe as verrijzen. Na de oorlog en de wederopbouw werd in de jaren '70 de Traverse aangelegd, die de stad verdeelde maar ook toegankelijker maakte en het verkeer makkelijker liet doorstromen. In die zelfde tijd had Helmond de primeur met z'n kubuswoningen. Helmond werd 'groeistad' en ging op de schop. Ze groeide als kool en werd totaal vernieuwd. Na alles wat er de laatste decennia heeft plaatsgevonden mogen we toch wel stel len dat Helmond niet langer als het lelijke eendje van Brabant kan worden gezien. Zijn Helmonders kattenmeppers? Of harde wer kers die van hun stad iets hebben gemaakt? Raadpleeg het archief en u zult het wetend Deetje Dielis medewerker codearchieven RHCe, afdeling Auditing. nummer 2 2010 27

Archievenblad | 2010 | | pagina 27