Profijt van goede samenwerking Inventarisatie semistatisch archief Helmond 1942-1989 voltooid Op 26 februari 2010 werd in Helmond het resultaat van meer dan drie jaar hard werken feestelijk opgeleverd. Toen vond namelijk de officiële overbrenging plaats van het secretariearchief 1942-1989 en van het archief van Publieke Werken 1953-1990. Deetje Dielis van het RHCe vertelt in dit artikel wat er moest gebeuren om tot het gewenste resultaat te komen. Kansloze kredietaanvraag Door Deetje Dielis Uit de geïnventariseerde archieven: het Helmondse Havenplan uit 1955. Omslag van brochure voor de Helmond-dag in 1983. In september 2002 fuseerde de gemeentelij ke archiefdienst Helmond met het Regionaal Historisch Centrum Eindhoven (RHCe). De af deling Auditing van het RHCe kreeg daarmee het toezicht op het beheer van de nog niet overgedragen archieven van de gemeente Helmond. Met de eerste inspectiebezoeken werd gestart in februari 2003. Al snel werd duidelijk dat met name het semistatisch archief (ssa) - bestaande uit het secretarie archief (bestuursarchief vanaf 1810) en archieven van de diverse gemeentelijke bedrijven (grotendeels twintigste eeuw) - een groot probleem vormde. Het ssa was niet alleen enorm van omvang, maar stond ook nog verspreid in diverse archiefruimten en archiefbewaarplaatsen in Helmond en Eindhoven. Bij de plaatsing op de diverse locaties waren geen uitgangspunten in acht genomen ten aanzien van looptij den (cesuren) en herkomst. Het archief in zijn totaliteit kende dus weinig structuur. Bovendien was er in het verleden nauwelijks onderscheid gemaakt tussen te bewaren en te vernietigen stukken. Op sommige onder delen waren (onvolledige) toegangen. Een eerste telling leverde in totaal ruim 1,5 kilometer te bewerken archief op, lopende vanaf 1810 tot 1999. Voor bewerking van een dergelijke hoeveelheid in eigen beheer was geen capaciteit beschikbaar. Bovendien zou uitbesteding zoveel kosten dat een kredietaanvraag hiervoor bij voorbaat als kansloos van de hand werd gewezen. Toch moest er iets gebeuren, omdat archiefbe scheiden van voor 1975 uiterlijk in 2006 in Het team van het inventarisatieproject van het RHCe, staande in het depot van de ge meente Helmond voor een gedeelte van het bewerkte archief. V.l.n.r.: Frank Martens (senior medewerker DIV gemeente Helmond), Gerjan Hulsegge (Hulsegge Archieven), René Lodder (teamleider DIV gemeente Helmond) en Deetje Dielis (medewerker codearchieven RHCe). goede, geordende en toegankelijke staat overgedragen dienden te zijn. Er werd een projectgroep in het leven geroepen, be staande uit medewerkers van de gemeente Helmond en van het RHCe, met de opdracht een doelgericht, creatief maar vooral werk baar plan op te stellen en voor te leggen aan het college van de gemeente Helmond. 26 2010 nummer 2

Archievenblad | 2010 | | pagina 26