Benchmark 100.000+ gemeenten Tegenstrijdigheden Geen duel maar duaal blijven. Het is de vraag of de wetgever ook het archiefbeheer hieronder heeft willen plaatsen. Wel heeft de wetgever voorbeelden genoemd, zoals de inrichting van de beide griffies bij de Eerste en Tweede Kamer. Deze toelichting op de wet meenemend, zou er organisatorisch gezien sprake moeten zijn van twee zelfstandige organisaties. Dit betekent voor het archief: twee archieven. Dynamisch en semistatisch archiefbeheer hebben namelijk naast een administratieve en ondersteunende kant, ook een politiek- inhoudelijke kant, in tegenstelling tot andere ondersteunde diensten. Uit de benchmark die binnen het onder zoek is uitgevoerd, blijkt dat bij 100.000+ gemeenten de uitwerking van de dualisering heel verschillend is, ook op het gebied van archiefbeheer. In sommige gemeenten wordt de noodzaak niet onderkend; niemand lijkt er mee te zitten. Daar waar wel scheiding is aangebracht in de archieven, is vaak ook getracht dit te formaliseren. Bijvoorbeeld door een aparte DIV-afdeling binnen de griffie in te richten, zoals in Rotterdam. Hiermee wil men aangeven dat de griffier zelf verantwoorde lijk is voor zijn archief en de secretaris hier niet over gaat. Het college is en blijft echter zorgdrager voor het griffiearchief. Opval lend detail is dat veel van de onderzochte organisaties eenzelfde organigram hebben, terwijl de werkwijze in de praktijk compleet van elkaar verschilt. Er zijn ook andere tegenstrijdigheden te onderkennen. Zo is in het Besluit Informatie beheer 2009 van de gemeente Amersfoort vastgelegd dat raadpleging of uitlening van geheime documenten alleen is toegestaan aan medewerkers die ambtelijk zijn belast met de behandeling van de betreffende aan gelegenheid. Hiervoor is de toestemming van het college noodzakelijk. Deze formulering is in strijd met het reglement van orde van de raad, waarin de griffier belast is met het laten inzien van geheime stukken van de raad. Hierbij is het probleem voor de raad niet zozeer het naar buiten brengen van informatie, maar ook juist het niet beïnvloed willen worden door het college. Dat documenten niet in alle fases van een proces openbaar zijn is niet het probleem, maar archivering dient wel goed te geschieden om verantwoording te kunnen afleggen over het handelen en uit cultuurhistorisch belang. Tekening Len Munnik. De invoering van de Wet dualisering ge meentebestuur had tot doel de rollen binnen de gemeentelijke organisatie duidelijker te maken. Maar in de praktijk is weinig veran derd. Als de verhoudingen op scherp komen te staan, is de informatievoorziening niet strikt gescheiden. De rekenkamercommissie kan als voorbeeld dienen. Daar is het archief wel gescheiden van andere archieven en ook de wijze van communiceren met andere organen is helder. Dit is bij wet geregeld door het beheer van het archief exclusief bij de rekenkamer te beleggen. De bevoegd heidsverdeling in archiefbeheer en -zorg wordt zo zichtbaar. Vanwege de politiek-bestuurlijke inhoud van archiefbeheer, het ontbreken van een gezagsverhouding tussen het college en de griffier, en om de invloed van het college op de werkwijze van de raad in te perken, zijn aanpassingen noodzakelijk. Het vaststellen van een apart Besluit Informatiebeheer voor de griffie is hiervoor niet voldoende. Het col lege is dan immers nog steeds zorgdrager. In de geest van de Gemeentewet zou de griffier de beheerder en het presidium de zorgdrager van het archief van de raad moeten zijn. Lokale regelgeving kan ingezet worden om dit aan te passen, maar daar mee wordt de Archiefwet gepasseerd. De juridische houdbaarheid van een dergelijke regeling kan in twijfel worden getrokken, want hiërarchisch gezien staan wetten boven lokale regels. Hiermee kan echter wel een signaal afgegeven worden, waar in de dualistische praktijk zoal mee wordt geworsteld. Om toch verandering te bewerk stelligen kan de VNG de kwestie oppakken. Zij zou een richtlijn voor alle gemeenten kunnen opstellen, bedoeld als houvast, om een uniforme(re) werkwijze te bevorderen. Ook kan een signaal afgegeven worden om de Archiefwet op dit punt aan te passen of om in de Gemeentewet een artikel op te nemen, gelijkluidend aan dat voor de reken kamer, waarin medewerkers maar voor één orgaan mogen werken. Een veelvormige praktijk doet recht aan diversiteit in den lande, maar de doelen en de geest van de dualisering dienen hier niet onder te lijden. Bij de evaluatie van de duali- sering is dit reeds onderkend. De adminis tratieve organisatie lijkt in veel gevallen niet te zijn meegegroeid met de politieke opzet van het duale stelsel. De Gemeentewet en de intentie van het duale stelsel zouden op dit vlak meer tot uiting moeten komen. Taken en verantwoordelijkheden van de raad zijn al door invoering van het medebewind ingeperkt. Vergroten van de autonome ruimte van de raad is belangrijk om de raad niet in een politiek isolement te laten geraken. Hiervoor zou de raad zich meer moeten profileren als zelfstandig orgaan met een zelfstandige ondersteunende organi satie aan zijn zijde. Dit komt dan zowel de autonomie van de raad alsook de transpa rantie ten goede. De raad is een organisatie geworden die om eigen archiefvorming vraagt. Duidelijkheid is geboden als het om informatie gaat, om te zorgen dat het duale stelsel niet uitloopt op een duel tussen raad en college.T Wouter ten Have archivaris/relatie beheerder Nieuw Land, Lelystad. Bovenstaand artikel is geschreven naar aanleiding van de eindopdracht 'Informatievoorziening binnen het duale stelsel. Het gemeentelijk archief: duaal of in duel met elkaar?' voor de postdoctorale opleiding IDM aan de Erasmus Academie te Rotterdam. nummer 2 2010 25

Archievenblad | 2010 | | pagina 25