Om te komen tot een zo hoog mogelijke betrouw baarheid zijn alle componenten binnen de bewaaromgeving mini maal dubbel uitgevoerd. Metadata Raadpleging Er is dus uitdrukkelijk geen sprake van één oplossing, maar van verschillende deeloplossingen die op geteld de totaaloplossing vormen. Openstandaard Preservering Ingest standaard Windows filesysteem, maar een nieuw systeem was gewenst. Er werd een aanbestedingstraject opgestart waarin par tijen werden uitgenodigd een aanbieding te doen en actief mee te denken. Winnaar van deze aanbesteding werd DataMatters met een Hitachi HCAP oplossing. Deze oplossing is vooral gericht op het gecontroleerd bewa ren van (grote) hoeveelheden bestanden. De gekozen oplossing is een product dat zo standaard mogelijk kan worden ingezet voor het bewaardeel van ons E-depot. Onder E-depot verstaan wij de verzameling systemen die het tezamen mogelijk maken om de stappen van het bekende OAIS model te kunnen uitvoeren. Om te komen tot een zo hoog mogelijke betrouwbaarheid zijn alle componenten binnen de bewaaromgeving minimaal dubbel uitgevoerd. Tevens is er een gecontroleerde co-locatie in bedrijf, die een veiligheidskopie van de opgeslagen ob jecten bewaart. Ook de metadatasystemen zullen op die locatie een back-up systeem krijgen. Een grote rol in dit E-depot is weggelegd voor ons metadatabeheersysteem. Het SAA gebruikt voor de inhoudelijk ontsluiting één systeem. Hierdoor wordt dit systeem de centrale spil in het vastleggen van metadata. Vanuit dit systeem sturen we dan ook de processen aan voor beheer binnen het depot. Het innemen van objecten in het depot kan bijvoorbeeld alleen wanneer de metadata over deze objecten eerst wordt vastgelegd binnen de metadatabeheer- omgeving. Vanuit deze omgeving wordt een autorisatiebestand aangemaakt waarmee de objecten kunnen worden ingelezen in de bewaaromgeving. Een soortgelijke procedure geldt voor andere acties in het bewaardepot (exporteren, bewaartermijnen, toevoegen, metadata toevoegen aan een object, mi gratie, aansturing en in bijzondere gevallen vernietiging). Vanuit het digitale depot kunnen bestanden worden geëxporteerd naar de raadpleegom- gevingen (Beeld- en Archiefbank). Er wordt zoveel mogelijk gebruikgemaakt van open standaarden, om een maximale flexibiliteit te verkrijgen in het gebruik van verschil lende componenten. De twee raadpleeg- omgevingen worden continue doorontwik keld om de klanten een steeds hoger niveau van dienstverlening te kunnen bieden. Ook wordt er nagedacht over dienstverlening aan specifieke groepen binnen het concern Amsterdam. Deze groepen hebben vaak specifieke dienstverleningsvragen, met name over de door hun geleverde data. Ook daarnaast wordt nagedacht over het ontsluiten door middel van zogenaamde 'internetcrowds'. De crowds kunnen worden ingezet om hun kennis te gebruiken voor het effectief ontsluiten (metadateren) van archief- en/of collectiestukken. De architectuur van de oplossing kenschetst zich door het gebruik van blackboxes met functionaliteit die, door middel van openstandaard koppelvlakken, met elkaar worden verbonden. Wat ik met blackboxes in deze context bedoel, is dat wij de onder delen van onze architectuur benaderen als backboxes. Namelijk een stuk functionaliteit dat via openstandaarden verbindt met andere elementen. Het is niet zo dat wij niet (willen) weten wat er binnen zo'n blackbox gebeurt. In tegendeel. Wij willen daarvan juist goed op de hoogte zijn en besteden daar ook veel tijd aan. Maar we willen onze architectuur zo flexibel laten zijn dat we functionaliteit (blackbox) kunnen vervangen door betere functionaliteit of techniek. Door onze benadering van blokken verbonden door openstandaard koppelvlakken denken wij dat te kunnen realiseren. Er is dus uitdrukkelijk geen sprake van één oplossing, maar van verschillende deeloplossingen die opgeteld de totaaloplossing vormen. Hierdoor kan in de toekomst flexibel worden ingespeeld op nieuwe ontwikkelingen en/ of voortschrijdend inzicht, want de inzichten zullen zeker veranderen door actief met deze materie bezig te zijn. Ook verwachten wij dat er technologische stappen gemaakt zullen worden op verschillende onderde len in de keten. Met inachtneming van de koppelvlakken kan dan optimaal gebruik worden gemaakt van de nieuwe technologie en haar mogelijkheden. Een stuk wat in de architectuur al is mee genomen als een uit- en een ingang op het systeem, is de functionaliteit van de digitale preservering. In de komende periode zal het SAA zich bezig gaan houden met het samen stellen van een preserveringsbeleid om zo een goede invulling te kunnen geven aan de gewenste en vereiste functionaliteit. Hierbij wordt vooral gedacht aan samenwerking met het archievenveld, omdat deze functie een zware technologische component heeft waarvan het onwenselijk lijkt om deze zelf te ontwikkelen en te onderhouden. Gelukkig is er al de nodige collectieve activiteit in de vorm van het Europese Planets project. Voor het komende jaar staan een aantal pilots op het programma om meer ervaring op te doen met het innemen van bestanden. Een van de beoogde pilots heeft betrek king op het innemen van informatie uit een documentmanagementsysteem (DMS). Een ander heeft betrekking op het innemen van grote hoeveelheden gescand materiaal met een specifieke raadpleegfunctionaliteit (Bouw- en woningtoezicht archieven). Voor beide pilots geldt dat er vooral gekeken zal worden naar welke zaken als standaard kunnen worden aangemerkt in dergelijke trajecten. Al met al is het E-depot bij het SAA volop in ontwikkeling en de motor achter heel wat veranderingen. Sander Ujzanovitch teamleider digitaal- beheer Stadsarchief Amsterdam. 22 2010 nummer 2

Archievenblad | 2010 | | pagina 22