Help! We hebben een E-depot The proof of the pudding... Opzetten van de functionaliteiten Vanuit de optiek dat metadata over analoge en digitale objecten integraal moet worden beheerd, is ook gekozen voor één be herend systeem voor alle archieven en collecties. nations a l archief Aggregatie [AN:Archive IK:SHGrestant2I Het digitaal depot van het Nationaal Archief wordt op dit moment in een aantal pilots grondig getest. Uit deze pilots blijkt dat de digitaal depot applicatie van het Nationaal Archief in staat is om het opname-, beheer- en behoudproces te ondersteunen. Als resultante van deze pilots en vanuit onze samenwerking met het Gemeentearchief Rotterdam, is het Nationaal Archief begonnen aan de ontwikkeling van een instrument om ruw digitaal materiaal te bewerken tot een voor het digitaal depot acceptabel archief (objecten én metadata). Met de huidige versie van het digitaal depot is een goede basis gelegd voor de toekomst en is de deur geopend voor nieuwe diensten. Het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK) heeft inmiddels haar eerste digitale dossier in beheer gegeven bij het Nationaal Archief. De opname van het introductiedossier van de voormalige BZK- minister Remkes was niet alleen bijzonder omdat het ging om de allereerste officiële overdracht van digitaal archief naar het digi taal depot, maar vooral omdat het hier om een zogenoemde in beheer name van digi tale dossiers ging. De overgedragen dossiers blijven in dit scenario eigendom van BZK en worden niet openbaar. Het Nationaal Archief draagt vanuit haar expertise zorg voor een veilige en betrouwbare ('trustworthy') opslag van deze dossiers en garandeert de blijvende toegankelijkheid ervan tot het moment van vernietiging. Digitaal archief...? Het Nationaal Archief is er klaar voor! Jacques Bogaarts senior adviseur Digitale Duurzaamheid Nationaal Archief en teamlei der E-depot/Pilot BZK project Digitaal Depot. Ruud Yap programmamanager Digitaal De pot Diensten Nationaal Archief en teamleider Pilot RHC's project Digitaal Depot. Remco Verdegem programmamanager Infrastructuur Nationaal Archief en project manager Digitaal Depot. Marianne Kooge communicatieadviseur Nationaal Archief. Door Mies Langelaar In 2004 is het Gemeentearchief Rotterdam (GAR) gestart met het project E-depot. In 2004 en 2005 zijn mogelijkheden en onmo gelijkheden onderzocht en naar aanleiding daarvan is in 2005 een haalbaarheidsstudie uitgevoerd door het Telematica Instituut. Eind 2006 is het project E-depot GAR van start gegaan, dat een doorlooptijd van vier jaar kent. In deze vier jaar moet de tech nische infrastructuur voor het E-depot GAR worden gerealiseerd, en moeten mensen, middelen en procedures aangepast en ingericht worden op het duurzaam bewaren en ontsluiten van digitale informatie. In 2007 is op basis van de rapportage van Telematica ook het project E-depot Concern van start gegaan. In dit depot zullen, naast dossiers die aan het GAR zijn overgedragen, ook afgesloten dossiers worden opgenomen waarvoor de gemeentelijke diensten of deelgemeenten nog zelf verantwoordelijk zijn. Daarnaast worden daarin opgenomen informatie-objecten die slechts voor beperkte periode bewaard moeten blijven en op termijn vernietigd mogen worden, maar waarvoor wel de duurzame toegankelijkheid voor de bewaartermijn gegarandeerd moet zijn. Van belang daarbij is de afstemming van dit project op de concernbrede projecten die verder worden uitgevoerd, zoals de imple mentatie van Service Oriented Architecture, invoering van een Document Management Systeem en de Basisregistraties. Ook dit project kent een looptijd van vier jaar en zal in 2011 worden afgerond. Inmiddels is het project E-depot GAR drie jaar onderweg en wordt het tijd om de balans op te maken. Wat hebben we tot nu toe bereikt en wat willen wij met het project in het komende jaar nog realiseren? Het project E-depot heeft de volgende doel stelling: het opzetten van de functionalitei ten voor een digitaal depot, met instructies, procedures en opgeleide medewerkers, zo dat het Gemeentearchief Rotterdam digitale informatieobjecten in goede, geordende en toegankelijke staat kan acquireren, beheren en beschikbaar stellen. In de periode 2007-2008 is, in samenspraak met het Nationaal Archief, gewerkt aan de ontwikkeling van software voor het beheer van het E-depot. Het GAR heeft daarbij voor een iets andere oplossing gekozen dan het Nationaal Archief: waar het Nationaal Archief zich bij de metadata uitsluitend richt op digitale informatie, heeft het GAR gekozen voor het integraal beheren van metadata voor zowel analoge als digitale informatie objecten. De gedachte hierachter is dat de gebruiker die informatie zoekt, op één plaats alle informatie moet kunnen vinden die er over zijn zoekvraag beschikbaar is, of dit nu digitaal dan wel analoog is. Vanuit de optiek dat metadata over analoge en digitale objec ten integraal moet worden beheerd, is ook gekozen voor één beherend systeem voor alle archieven en collecties. Begin 2009 is de bètaversie van de software voor het E-depot opgeleverd en uitgebreid getest, zowel door medewerkers van het Natio naal Archief als door medewerkers van het nummer 2 2010 19

Archievenblad | 2010 | | pagina 19