Digitaal archiveren in de praktijk Archief van het archief Metadata Blijvende toegankelijkheid Waar staat het Nationaal Archief op dit moment? Voor veel mensen is een digitaal depot een voorziening waar je digitaal archiefmateri aal in stopt en waar je na verloop van tijd datzelfde materiaal weer uit kunt halen. Een depot dat op deze manier werkt, is echter niets meer dan een betrouwbare opslag. Van een digitaal depot wordt binnen de archiefwereld meer verwacht. Zo moet een digitaal depot ook in staat zijn om het op name-, beheer- en behoudproces optimaal te ondersteunen. Dit betekent onder andere dat binnen het digitaal depot een 'archief van het archief' zal moeten worden bijge houden, dat metadata conform de vereisten worden opgenomen en dat er sprake is van blijvende toegankelijkheid. Een archiefvormer wil digitaal archief over dragen aan een archiefinstelling. Na enig onderhandelen resulteert dit in een formeel contract tussen de archiefvormer en de archiefinstelling. In dat contract wordt onder andere geregeld wat voor archief de archiefvormer gaat overbrengen en wie er geautoriseerd wordt om het archief bij het depot van de archiefinstelling aan te leveren. Het archief wordt via een directe verbinding in het depot geplaatst (in één keer of in aparte sessies). Direct na de opname in het depot wordt nagegaan of het archief aan de voorwaarden, zoals gesteld in het contract, voldoet. Als alles in orde wordt bevonden, zorgt het Digitaal Depot ervoor dat op de website van de archiefdienst een bericht komt te staan waaruit blijkt dat het betreffende archief voortaan beschikbaar is voor de bezoekers van het archief. Bij een volledig openbaar archief kan zelfs via de website direct in de documenten worden gekeken. Al deze processen spelen zich zo veel mogelijk automatisch af. Slechts bij die processtappen waar 'bestuurlijk' iets aan de hand is, bijvoorbeeld het opstellen van het contract en de formele acceptatie van het archief, is sprake van handmatige uitvoering. Een digitaal depot moet niet alleen in staat zijn archief betrouwbaar op te slaan. Om het opname-, beheer- en behoudproces optimaal te kunnen ondersteunen, moet binnen het digitaal depot onder andere een 'archief van het archief' worden bijgehouden. Alle activiteiten die binnen het digitaal depot worden uitgevoerd op onderdelen van het overgedragen archief, zullen een spoor moeten nalaten waaruit op heldere en transparante wijze gereconstrueerd kan worden wat er precies met het archief is gebeurd. Dit gaat verder dan wat men in ICT-land een audit trail noemt. Het archief van het archief zal naast de neerslag van de binnen de applicatie uitgevoerde handelin gen ook de neerslag van het handelen van de organisatie daaromheen bevatten. Uiter aard zal binnen het digitaal depot ook een selectie- en vernietigingsbeleid, met name toegespitst op het archief van het archief, geïmplementeerd moeten kunnen worden. Het digitaal archiveringsproces stelt hoge ei sen aan het over te dragen archief. Alle meta data die nodig zijn om de toegankelijkheid te realiseren, dienen expliciet beschikbaar te zijn, de digitaal depot applicatie moet de structuur van het archief kunnen herken nen, moet weten wat de series, subseries en de dossiers zijn en wat de documenten zijn die in die dossiers zitten. Ook moeten de metadata de diverse archiefonderdelen inhoudelijk voldoende beschrijven, zodat de gebruiker op zinvolle wijze kan zoeken. Voorwaarde hiervoor is dat de archiefinstel ling, liefst in samenspraak met de archief vormers, een methodiek heeft vastgesteld om het archief, inclusief metadata, aan te leveren. De archiefvormer dient te beschikken over een applicatie waarin digitaal archief materiaal gestructureerd en betrouwbaar wordt beheerd. Bij digitaal archief van mindere kwaliteit is een 'archiefbewerking' nodig. Ook dit verloopt zoveel mogelijk automatisch. Het in een directory structuur aanbieden van archief met betekenisvolle namen van de mappen en submappen ver gemakkelijkt dit proces aanzienlijk. Het digitaal depot moet vervolgens functi onaliteit bieden die het mogelijk maakt om zonder veel bewerking een 'licht gestructu reerd' digitaal archief op te nemen. Als een digitaal archief wordt aangeleverd, is in principe het uitgangspunt dat alle informatie die nodig is om dat archief te ontsluiten, in het archief zelf aanwezig is. Bij het opnameproces worden deze metada ta uit het archief gedestilleerd en vervolgens verwerkt. Een van de belangrijkste functies van het digitaal depot is om dit destillatie proces zoveel mogelijk automatisch te laten plaatsvinden. In de papieren wereld is bij de bewerking van een archief over het algemeen de inhoud van het archief leidend. Daarbij wordt gebruikgemaakt van literatuur over de archiefvormer en van andere context bronnen. Bij digitaal archiefmateriaal wordt ervan uitgegaan dat de metadata integraal deel uitmaken van het archief en dus niet aangepast of geherinterpreteerd worden. Hierbij wordt in aanmerking genomen dat het gros van het aan te leveren archiefmate riaal in de toekomst afkomstig zal zijn vanuit records management applicaties, waarvan de metadata de formele status van de docu menten en dossiers aangeven. De toegang op het archief wordt ook automatisch gege nereerd, hetzij door middel van automatisch gegenereerde 'klassieke inventarissen' of door een moderne zoekfunctionaliteit, dan wel anderszins. Het moet uiteraard ook mogelijk zijn verschillende manieren van zoeken naast elkaar te kunnen aanbieden. Een andere zaak die in het digitaal depot geregeld moet worden, is het waarborgen van de blijvende toegankelijkheid van het digitaal archief. Wanneer bestanden in het digitaal depot onleesbaar dreigen te worden, bijvoorbeeld omdat de software waarmee ze worden geraadpleegd verouderd raakt, dienen in het depot bewaaracties (preserva tion) te worden ondernomen. Ook hier dient zoveel mogelijk van automatische processen gebruik te worden gemaakt. De afgelopen twee jaar is binnen het Natio naal Archief een eerste versie van de digitaal depot applicatie ontwikkeld. De functiona liteit kan op hoofdlijnen als volgt worden omschreven. Binnen de applicatie kan een archiefvormer met het Nationaal Archief een overeenkomst aangaan tot overdracht van digitaal archief. In deze overeenkomst wordt vrij gedetailleerd aangegeven wat er overgedragen gaat worden en wanneer de concrete overdrachtsmomenten zullen plaatsvinden. Daarnaast wordt middels registratie van zorgdrager en archiefvormers de gebruikers autorisatie ingericht. Hierdoor krijgen alleen geautoriseerde gebruikers toegang tot het digitaal depot. Digitaal archief kan in één keer of in delen worden overgedragen. Binnen de applicatie worden, deels geautomatiseerd en deels handmatig, controles uitgevoerd waarin de aanwinsten aan de afspraken uit de overeenkomsten worden getoetst. Deze controles worden via zes zogenoemde work flows doorlopen. Belangrijke stappen binnen het proces zijn de twee viruscontroles (beide uitgevoerd in de quarantainezone van het digitaal depot), de validatie van de metadata structuur, characterisation van de bestandsformaten, indexering van de inhoud en natuurlijk 16 2010 nummer 2

Archievenblad | 2010 | | pagina 16