Rijksarchivaris in ruste? Als ik - René Spork - op 1 september 1982 begin aan mijn stage bij de Eerste Afdeling van het Algemeen Rijksarchief, kom ik in het trapportaal een man met een strikje tegen. "Wat doet u hier?" Zijn stem klinkt wat formeel. "Ik geloof dat ik hier werk", zeg ik. "Ik ook", mompelt Ribberink. Dat formele is maar schijn. Ton Ribberink (1927) is een vriendelijke man, een intellectueel, eerder wars van conventies dan conventioneel. Een man met een allergie voor departementsambtenaren en ondernemingsraads leden. Hij behoort tot de generatie mannen van gezag en dat is iets heel anders dan 'bedrijfsmanager.' Hij is een archivaris in hart en nieren. Op bezoek bij mr. A.E.M. Ribberink, Algemene Rijksarchivaris 1968-1988 Opa vertelt... Burgerlijke Stand Door Floor Geraedts en René Spork Drie foto's van mr A.E.M. Rib berink (met vlinderdas), gemaakt tijdens de opening van de tentoonstelling 'Rijksarchief in Limburg, bron voor historisch en genealogisch onderzoek', 1974 (coll. Nationaal Archief/fotograaf H.L. Mordang). Ej Donderdag 26 november 2009 brengen Floor Geraedts, archivaris van Leidschendam- Voorburg, en ik een bezoek aan Ton Ribberink. De reden: na zijn pensionering in 1988 heeft Ton Ribberink twintig jaar als vrijwilliger ge werkt bij het Gemeentearchief Leidschendam. Een carrière na een carrière. Daarnaast was zijn week goed gevuld met minder voor de hand liggende activiteiten, onder meer in de verslavingszorg. Dat vraagt om uitleg. Ton Ribberink - nog steeds met vlinderdas - tijdens een kerstlunch voor vrijwilligers van het Gemeen tearchief Leidschendam, 18 december 2007. Links van hem Floor Geraedts (coll. Gemeentearchief Leidschendam/fotograaf Idsard Bosman). De man die ons hartelijk welkom heet in zijn lichte en ruime appartement in Leidschen dam heeft meer dan 40 chemokuren achter de rug. Het is hem niet aan te zien. "Zo heren", zegt hij na ons een biertje te hebben ingeschonken, "opa vertelt". Dat mag 'opa' best doen, maar wij hebben hem ook nog wel wat te vragen. Antonius Emmanuel Maria Ribberink werd geboren te Amersfoort op 13 december 1927, als zoon van een hoofd van een openbare lagere school. Hij groeide op in een naar huidige maatstaven groot gezin, met zes broers en vijf zussen. Van hen stierven er drie: "Een als 11-jarige en mijn twee oudste broers als dienstplichtig matroos voor de kust van Maleisië en als dwangarbei der bij de aanleg van de Birma-spoorweg." Ribbering doorliep het stedelijk Johan van 40 2010 nummer 1

Archievenblad | 2010 | | pagina 40