Agenda Exposities Topstukken met een winters tintje De stad uit met het Stichtse lijntje Cursussen Archiefbewerking EAD in de praktijk WILHELMINA ■a Of Holland t/m 11 april 2010 Deze thematische expositie van de Verdieping van Nederland toont een unieke selectie van bijzondere stukken uit de Koninklijke Biblio theek en het Nationaal Archief. Het is een keuze uit de collectie authentieke boeken en documenten met historische waarde en bij zondere verhalen. En hier en daar een winters tintje. Onder de stukken zijn onder andere het boek Wilhelmino of Holland en de Nieuwjaars optocht van de Gouverneur Westrenen te zien. De Verdieping van Nederland de tentoon stellingsruimte van de Koninklijke Bibliotheek en het Nationaal Archief toont 1000 jaar Nederlandse geschiedenis, taal en cultuur aan de hand van topstukken uit beide instellingen. De Verdieping van Nederland bevindt zich in het verbindingsgebied tussen de Koninklijke Bibliotheek en het Nationaal Archief, vlak naast Den Haag CS en is zeven dagen per week gratis toegankelijk. Locatie: Koninklijke Bibliotheek/Nationaal Archief Info: www. deverdiepingvannederland. nl 17 februari-24 mei 2010 Utrecht vormde tegen het einde van de negentiende eeuw het startpunt voor een aantal lokaalspoorwegen die door de Neder landse Centraal-Spoorweg-Maatschappij (NCS) werden geëxploiteerd. Deze maatschappij werd 150 jaar geleden opgericht en vormt de aanleiding voor de tentoonstelling De stad uit met het Stichtse lijntje. Hierin wordt een van de mooiste lokale spoorverbindingen uitgelicht, namelijk het Stichtse lijntje tussen Utrecht en Baarn. De treinen tussen beide stations reden niet hard en stopten bij diverse haltes en stopplaatsen. Al snel ontdekte men hoe plezierig het was om op deze manier te kunnen reizen tussen de stad en zijn groene omgeving. Er ontwikkelde zich een levendig forensenverkeer, waarmee het Stichtse lijntje een grote invloed had op de ontwikkeling van de omgeving van Utrecht. Wat voor de één een ontspannend tochtje was, was voor de ander hard werken, zo blijkt uit verhalen van spoorwegmedewerkers. Vele ploegen weg werkers, rangeerders, sein- en wisselwachters hielden materieel en reizigers op de rails. Aan de hand van affiches, oude foto's, films, teke ningen en beschrijvingen van treinen, stations en omgeving gaat het spoor terug in de tijd. Het Stichtse Lijntje is ook in een hedendaags perspectief gezet. De treinreis is per film opnieuw te maken, waarbij uitgestapt kan worden op enkele historische 'halteplaatsen'. De tentoonstelling biedt een prachtig beeld van het materieel, de (verdwenen) station netjes, de vele spoorwegbeambten, het opkomend woon-werkverkeer, het regionale toerisme en de reizigers. Locatie: Het Utrechts Archief Info: www.hetutrechtsarchief.nl Komend voorjaar gaan weer verschillende cursussen bij de Archiefschool, onderdeel van de Hogeschool van Amsterdam, van start. Hieronder een greep uit het aanbod: vanaf 3 maart 2010 Het archief van een bedrijf of organisatie bestaat uit een hoeveelheid documenten, waarin door de archiefvormer een ordening is aangebracht. Toegankelijke archieven zijn een voorwaarde voor een transparante organi satie. Voor de overheid is een geordende en toegankelijke staat van archieven verplicht. De volgende stappen van archiefbewerking (klassiek inventariseren) komen in deze cursus aan bod: context van het archief en de voorbereiding en planning van een archiefbewerkingsplan; analyse van het archief, waarbij aandacht is voor verschillende ordeningsstelsels; beschrijven van de verschil lende onderdelen van het archief met behulp van de Archiefterminologie en internationale standaarden als ISAD(G) en ISAAR(CPF); het maken van een archieftoegang; aandacht voor de keuzes die archiefbewerker maakt: soorten toegangen, gebruikersgroepen en mogelijkheden om de toegang te presente ren; het verantwoorden van de keuzes bij de bewerking. Na afronding van de cursus is de deelnemer in staat zelfstandig een archief te bewerken vanuit archivistische methoden en principes. Elke deelnemer bewerkt een eigen casusarchief. 9 en 30 maart, 13 en 27 april 2010 Veel archiefdiensten bieden toegangen aan op het internet via Encoded Archival Description. Door gebruik te maken van de standaard EAD- codering winnen de toegangen aan kwaliteit. Voordat een inventaris kan worden omgezet in een EAD-toegang met codering, dient een aan tal stappen te worden doorlopen. De cursus is bedoeld voor archivarissen of DIV-medewerkers (niveau hbo+) die toegangen (gaan) maken voor internet. Zij zijn werkzaam bij erfgoed instellingen, zoals archiefdiensten, regionaal historische centra of categoriale instellingen die op een efficiënte en gestandaardiseerde wijze toegangen op internet willen aanbieden. 'Wilhelmina of Holland', uit 1936, waarin het in de Verenigde Staten ontstane typisch Ne derlandse imago van klompen, tulpen, molens en schaatsen breeduit wordt uitgedragen ten behoeve van toeristische doeleinden (coll. Koninklijke Bibliotheek). ED£RL*NflS£H£ -SraOiWE&MwmHAI'FU r^HiSridj^HTFI nummer 1 2010 37

Archievenblad | 2010 | | pagina 37