|4t Nieuws KVAN In discussie over de visie Samenwerking Norsk Arkivrad en KVAN s Toegankelijkheid en duurzaamheid Kennis A m Op 30 november 2009 werd in het auditorium van Het Utrechts Archief een discussiebijeenkomst gehouden. Doel was leden van de KVAN inhoudelijk van gedachten te laten wisselen over de geza menlijk gepubliceerde visie van KVAN en BRAIN. Hoe zien we de praktische uitwerking voor ons? Hoe zouden we onze focus kunnen richten? Het eerste thema was de bekendheid van archieven. Hoe kunnen we ervoor zorgen dat er voldoende bewustzijn groeit over de waarde van archieven als informatiebron voor openbaar bestuur en samenleving? Hoe stimuleer je dat (voldoende) mensen kie zen voor het beroep van archivaris? De conclu sie van de discussie: de term archivaris moet een andere lading krijgen, waardoor mensen het beroep minder gaan associëren met papier en perkament alleen, óf het beroep moet een andere naam krijgen die de lading beter dekt. We moeten duidelijk maken wat een archivaris eigenlijk doet. Hij is als informatieprofessional immers actief binnen en buiten de overheid, het archief en de registratuur. Een archivaris is daarnaast een professional voor professionals. De archivaris als consultant of adviseur: dat zou voor veel mensen al meer duidelijkheid verschaffen. Bij het werven van aspirant-archivarissen moeten we volgens de leden ook in andere vijvers vissen. Studenten zijn vaak afkom stig van organisaties 'met een probleem' of organisaties die content driven zijn, terwijl het aantal instromers vanuit de middelbare school minimaal is. Een businesspartnership met scholen zou een oplossing kunnen zijn: door actief naar scholen toe te stappen met concrete projecten kunnen jongeren heel gericht kennismaken met archieven als werkomgeving. Het tweede thema was de vergroting van de toegankelijkheid van archieven door vroeg tijdige openbaarheid en eerdere overbren ging, en de onvermijdelijke wetswijziging die daarbij komt kijken. Aansturen op een wetswijziging is echter een kwestie van lange adem. De ontwikkelingen gaan erg snel en het gevaar bestaat dat de huidige inzichten verouderd zijn tegen de tijd dat een eventuele nieuwe wet van kracht is. We moeten dus pragmatisch omgaan met de huidige wet en in de dagelijkse praktijk bij de overbrenging erop aansturen dat de termijn van twintig jaar als een maximum moet worden beschouwd. Wat betreft de duurzaamheid van digitale archieven zouden we 'realtime' moeten denken. Als we niet al bij de vorming van de digitale archieven betrokken zijn, lopen we het risico dat de archieven dusdanig 'misvormd' worden dat overbrenging geen zin meer heeft. Digital born archieven moe ten namelijk al bij hun ontstaan in goede, geordende en toegankelijke staat gebracht worden. Later is te laat. De KVAN moet hierin in een ondersteunende rol spelen door ervoor te zorgen dat de mensen zich bewust zijn van de problematiek. Tot slot werd gesproken over de manier waarop de KVAN de beroepsbeoefenaren zou kunnen ondersteunen bij hun taken op het gebied van de duurzaamheid en betrouwbaarheid van archieven. Er bleek grote behoefte te bestaan aan initiatieven van de KVAN voor het opzetten van nieuwe cursussen en/of opleidingen, zodat huidige archivarissen na- en bijscholing kunnen volgen. Deze cursussen zouden zich kunnen richten op de nieuwe kanten van het oude werk, zoals metadatamanagement voor digitale archieven. Daarnaast is er behoefte aan kennisontwikkeling op het gebied van verandermanagement: hoe zorg ik ervoor dat mijn organisatie in staat is de aanwas van digital born archieven in goede banen te leiden? Een ander werkterrein is het toezicht; als er door de rijksoverheid wordt ingezet op horizontaal toezicht, heeft de archiefinspec teur dan voldoende kennis in huis om dat toezicht daadwerkelijk vorm te geven? Hanneke van Aalst Onlangs waren de voorzitter Torill Torlen en secretaris Hilde Lange van onze Noorse zustervereniging te gast in Amsterdam om onze samenwerking te bespreken voor de ondersteuning van de BARM- society, de in september 2008 opgerichte vereniging van archivarissen en record managers in Bangladesh. Sinds vorig jaar opereert de BARM-werkgroep van de Zuid-Hollandse archivarissen onder de Commissie Buitenland van de KVAN en heb ben de KVAN en Norsk Arkivrad (NA) besloten deze nieuwe zustervereniging in Bangladesh een helpende hand te bieden. Bekeken is in hoeverre de Bengaalse zustervereniging in haar ontwikkeling door KVAN en Norsk ondersteuning nodig heeft en hoe deze kan plaatsvinden. Aanleiding was een aanvraag van de BARM-society om een 'Training of Trainers'-cursus eind februari 2010 mee te helpen financieren. Beide verenigingen besloten te bekijken hoe deze ondersteuning gegeven kan worden. Het KVAN-bestuur heeft hiervoor inmiddels 1500 euro ter beschikking gesteld. Op langere termijn zal de ondersteu ning vooral in dit soort trainingen gezocht 34 2010 nummer 1

Archievenblad | 2010 | | pagina 34