Hoge grijswaarde is de weg naar een nieuwe vitaliteit Het rapport De grijswaarde van de archiefbranche, geïnitieerd door bran chevereniging BRAIN, maakt duidelijk dat de uitstroom van personeel bij archiefinstellingen tot en met 2015 zo'n 13 procent bedraagt. Dat cijfer is iets hoger dan het gemiddelde van andere sectoren, maar dat mag geen naam hebben. De werkgroep Arbeidsmarkt en Opleidingen wil vervolgens gaan kijken naar de instroom vanuit de bestaande opleidingen. Daar wringt de schoen, want het rapport suggereert: voor elke archivaris die weggaat moet ook weer een archivaris terugkomen. Jammer. Er zijn stemmen die beweren dat de nieu we lichting studenten de noodzakelijke nieuwe competenties, volledig aangepast aan het nieuwe moderne technologie tijdperk, bezitten. Maar is dat wel zo? De opleidingen beweren dat ze de nieuwe competenties in het curriculum hebben opgenomen. Dat is best mogelijk, maar het heeft niet alleen met vaardig heden te maken. Zeker zo belangrijk is een juiste instelling en mentaliteit. Komt dat vanzelf goed met de nieuwe genera tie die ons gaat opvolgen? Kijk eens rond op je eigen archiefdienst en geef daar dan eens een eerlijk antwoord op. Is het niet zo dat veel studenten kiezen voor een beroep in de archieven, omdat ze on derzoek (geschiedenis!) en omgaan met oude stukken leuk en belangrijk vinden. Maar we zoeken ook medewerkers die communiceren via nieuwe technieken als competentie en tijdverdrijf hebben. Misschien is de opleiding die studenten nu volgen te specialistisch en eenzijdig en moeten we een heel ander slag mensen aannemen om de hiaten in onze kennis van moderne communicatietechnieken en ICT te dichten. Geen archivaris met eer bijscholingscursus nieuwe media, maar een afgestudeerde student nieuwe media die een korte bijscholing krijgt als archi- De uitstroom van personeel biedt kansen om nieuwe wegen in te slaan. Laten we wel wezen, archivarissen zijn er niet om dozen te stapelen en serverparken in de lucht te houden. Dat kunnen anderen veel beter. Archivarissen moeten zich bezighouden met het (beter) toegankelijk en vindbaar maken van informatie in archiefmateriaal. Dat doe je niet meer in je eentje op een kamer Maar er is ook een andere kant aan dit verhaal. Kunnen wij al benoemen welke competenties we nodig hebben? Hebben we daar wel zicht op en kennis van? Bieden wij als archiefinstellingen de medewerker nieuwe stijl wel voldoende mogelijkheden? Zijn er voldoende interessante projecten op het snijvlak van archief en nieuwe media die het aantrekkelijk genoeg maken om bij een archiefinstelling te gaan werken? Als je over die nieuwe competenties beschikt, zit er dan genoeg uitdaging, dynamiek en uit straling in de functie die je gaat vervullen? Vragen genoeg. varis. Even snel de belangrijkste principes leren. De overgang naar de nieuwe digitale informatiemaatschappij gaat niet zonder pijn en moeite. Willen wij als archieven niet achteraan blijven hobbelen, dan zullen we de slag op de arbeidsmarkt moeten aangaan. met uitlegtafel, maar achter een beeld scherm met community's van gebruikers die soms beter thuis zijn in de materie dan je zelf bent. Het archivarissenwerk van de toekomst bestaat uit het opzetten en onderhouden van community's, het coördi neren, controleren, mensen mobiliseren en verbinden. Inventarissen oude stijl zijn in de digitale werkelijkheid overbodig. De arbeidsmarkt transformeert: nieuwe beroepen ontstaan en (nieuwe) opleidingen proberen aan die nieuwe behoefte te vol doen. In de archiefsector is dat niet anders. Omschakeling naar de nieuwe manier van werken die medewerkers nieuwe stijl daad werkelijk uitnodigt om bij een archiefdienst te gaan werken, dat ontbreekt nog. Archief diensten stralen dat te weinig uit en blijven daarom de 'verkeerde' mensen aantrekken. Concentreren op beter toegankelijk maken, op een digitale manier, dat is de enige weg voor archieven. Als we daar niet in slagen dan worden we overbodig, want wat kunnen wij dan straks met digital born archieven? Dan gebeurt alles achter beeld schermen, zoeken en raadplegen, niets meer in dozen op de plank in het depot, maar alleen nog data opgebouwd uit enen en nullen. Het is tijd om met die kennis aan de slag te gaan. 32 2010 nummer 1 Tekening Peter Vlot.

Archievenblad | 2010 | | pagina 32