Fundamenten in verandering Een inleiding Nederland is in de greep van centralisatie en dat heeft gevolgen voor het archiefwezen. Grenzen tussen overheidslagen en -instanties en tussen informatie-, archieven- en collectiebeheerders vervagen. Nieuwe clusters ontstaan. Hoe ziet het archieflandschap er straks uit? Wat zijn de ontwikkelingen? De studiedagen van de KVAN op 14 en 15 juni staan in het teken van deze ontwikkelingen. Informatiegedreven bestuur Platforms Clustering René Spork redacteur van het Archievenblad Zowel bij het Rijk als bij gemeentelijke overheden zie je dat de organisatie zich laat leiden door 'informatiegedreven bestuur'. De burger meldt zich aan het digitale loket waar praktisch alle dienstverlening plaats vindt. Het gemeentelijk of rijksorganogram is daaraan ondergeschikt. Liever werkt men met 'domeinen', bijvoorbeeld 'maatschap pelijk', 'veiligheid', 'openbare ruimte', waar men clusters ambtenaren op zet. Vereenvou digde en meer gelijkgeschakelde functiebe schrijvingen en het feit dat de ambtenaar 'in algemene dienst' is, maken dit mogelijk. De bedrijfsvoering (ondersteuning) wordt gedaan door shared service centra. Zo schreef Tom de Graaf onlangs in de NRC dat wat hem betreft alle ministeries kunnen verdwijnen en dat was geen grapje. Het Rijk werkt nu al met één logo en de vorming van een gemeenschappelijke bedrijfsvoering is in volle gang. In bijvoorbeeld Rotterdam, waar soortgelijke ontwikkelingen plaats vinden, stelt men dat het gemeentelijk organogram 'evolueert.' Diensten/ministeries worden samengevoegd en het is nog maar de vraag of archiefdien sten zelfstandig kunnen blijven voortbe staan. Leg je het accent op 'erfgoed', zie de meeste RHC's, dan sta je al gauw op wat meer afstand van het bestuur. Wil je de regie gaan voeren over de informatiehuishouding, dan is samenvoeging met bijvoorbeeld de bestuursdienst of publiekszaken niet uitgesloten. Krijg je die regierol en je blijft als dienst bestaan, dan wordt het accent op erfgoed in elk geval minder sterk. De ontwikkeling van platforms voor het centraal aanbieden van zoveel mogelijk erfgoedinformatie neemt een hoge vlucht. 'Watwaswaar' voor locatiegebonden infor matie, 'Wiewaswie' voor persoonsgebonden informatie en 'het Geheugen van Nederland' voor gebeurtenissen. Subsidiegevers zoals het ministerie van OCW stimuleren deelneming van erfgoedinstellingen. Het is voor een sub sidiegever aantrekkelijk om met één partner, bijvoorbeeld STAP, zaken te doen. Hoe staat het met de beheerskosten van dit soort plat forms? Wie is verantwoordelijk? Wie krijgt de inkomsten uit verkoop van kopieën? Kortom: hoe ziet het businessmodel eruit? Dan is er het centraal aanbieden van col lectiesoorten door instellingen. De KB werpt zich op als de instelling voor het digitaal aanbieden van kranten en boeken (alle Nederlandse boeken) en het archiveren van websites (e-depot). De ambitie van het Nationaal Instituut Beeld en Beluid spreekt uit de titel, en het Nationaal Archief heeft verstrekkende plannen voor de ontwikkeling van een centraal e-depot voor 13 ministeries en 11 RHC's. De opslag van heel wat digitaal geboren archieven wordt zo verzekerd. Dit soort clustering schreeuwt om een onaf hankelijke partij (Digitaal Erfgoed Neder land?) die standaarden bewaakt en kwaliteit toetst. De vraag die met name een centraal e-depot oproept is verstrekkend. Kleine ar chiefdiensten, zo is een veelgehoord geluid, kunnen niet zelf een e-depot ontwikkelen. Op de studiedag van BRAIN in Haarlem over de kwaliteit van de (digitale) dienstverle ning, op 15 december, vroeg men zich zelfs hardop af of er over pak weg tien tot twintig jaar nog wel 150 archiefinstellingen zullen bestaan. Hooguit dertig was de schatting. De bestuurlijke indeling van Nederland in Rijk, provincies, gemeenten wordt weerspiegeld in de verantwoordelijkheid voor de archief- zorg en informatiehuishouding. Technische of fysieke centralisatie is niet hetzelfde als het uitbesteden van die verantwoordelijk heid. Wat dat betreft kunnen ook de kleinere gemeenten/archiefdiensten niet achterover leunen bij de gedachte dat 'iemand' centraal hun digitale informatie gaat opslaan. Peter Horsman, wetenschappelijk mede werker bij de Universiteit van Amsterdam, bijt het spits af in een eerste van een reeks artikelen over bovengenoemde ontwikkelin gen. Hij schetst de komst van de 'gemeente zonder-archivaris', waar informatie wordt verstrekt door mensen die 'niet van hier zijn.' En... zijn RHC's berekend op de taak van digitale archivering? We zullen zien. 12 2010 nummer 1

Archievenblad | 2010 | | pagina 12