digitaal beschikbaar ons cultureel verleden anno nu: 24 uur bereikbaar op: +31 (0)6 - 53 65 00 07 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. www.pictura-im.nl Restauratie, en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten Uw rechtstreekse partner voor gammastraling Restauratie-Atelier Helmond bv Voor een compleet traject INDEXEREN j| CONUERSIESLAGEN UUU.GMSNL.COM DIGITALISEREN Vervolg van pagina 15 per inch dat optisch verkregen is, beïnvloeden. Ook bestaan er scanners die in de scanrichting 400 pixels per inch scannen en haaks op de scan richting 300 ppi. De scansoftware verrekent dit dan weer, in het beste geval, naar horizontaal en verticaal 300 ppi. Een digitaal beeld is immers gewoon data waarop willekeurig berekeningen losgelaten kunnen worden. In de praktijk heb ik een geval meegemaakt waarbij door Photoshop op verschillende plekken9 aangeven werd dat een bestand bestond uit 300 pixels per inch, ter wijl het werkelijke aantal pixels per inch door de MTF software werd berekend op 417. Omdat we het over data hebben kan er gemakkelijk een rekenfout je gemaakt worden. Een reken foutje waarbij een bestand geleverd wordt in 417 ppi en niet in 300 ppi leidt tot een ernstige afwijking in de maatvoering10 en tot een ernstige toename van de bestandsgrootte.11 Daarom is het zinvol om niet alleen richtlijnen voor digitaliseren te formuleren, maar vervolgens ook te controleren of de bestanden conform de richtlijnen zijn gele verd. Bij het beoordelen van scherpte met de MTF meting beoordelen we onder andere het schei dend vermogen en de sampling efficiency.12 Het scheidend vermogen is de maximaal gehaalde scherpte in de opname. De scherpte wordt aangegeven in lijnenpaar per mm en geeft infor matie over het kleinste detail dat we kunnen waarnemen in de opname. De sampling effi ciency, de doeltreffendheid van het pixelgebruik, geeft inzicht in de verhouding tussen de scherpte en het gebruikte aantal pixels. De sampling effi ciency wordt beschreven in een percentage en is daardoor toepasbaar voor elk willekeurig aantal pixels per inch. Het kan bijvoorbeeld zo zijn dat uit de MTF meting blijkt dat een opname gemaakt is met 320 in plaats van 300 ppi. Ook blijkt bijvoor beeld uit de MTF meting dat de scherpte hori zontaal en verticaal 4 lp/mm is. Uitgaande van 320 ppi en de Nyquist Theorie weten we dat de maximaal haalbare scherpte 6,29 lp/mm is. De behaalde scherpte van 4 lp/mm is een stuk lager dan de maximaal haalbare scherpte van 6,29 lp/mm. De sampling efficiency wordt berekend door de behaalde scherpte te delen door de maxi maal haalbare scherpte. In dit geval is de sam pling efficiency: 4/6,29 0,635, dus 63,5%. Dit geldt zowel horizontaal als verticaal. Voor het gehele beeldoppervlak is de sampling efficiency dan 40,32%.13 Dat betekent dat bijna 60% niet effectief gebruikt wordt. Opslag van data kost geld. Het heeft geen zin om data op te slaan die onscherp is of data die bestaat uit pixels die niet volledig worden gebruikt. Maar wanneer is de scherpte te laag en op welk percentage is de sam pling efficiency te laag? Het doel van de richtlijnen digitalisering van Metamorfoze is om een preservation mas ter te maken die zo goed is als het origineel. Daarmee wordt bedoeld dat alle informatie die in het origineel zichtbaar is ook zichtbaar moet zijn in de preservation master. Voor het bepalen van het aantal ppi beschrijven we het kleinste detail dat we willen kunnen waarnemen in de preservation master. Hiermee beschrijven we een goed scherp digitaal beeld dat van toepassing is voor alle soorten originelen: kranten, boeken, tijdschriften en handschriftelijk materiaal. We gaan uit van de stelling dat voor het duidelijk kunnen lezen van een onderkast letter 'e' van 1 mm groot, we minimaal 5 punten per mm moe ten kunnen onderscheiden. Om 5 punten per mm te kunnen onderscheiden, zijn minimaal 10 pixels nodig. Dit betekent dat er minimaal met 254 ppi moet worden gedigitaliseerd.14 Om te voorkomen dat de scherpte onder de 5 lp/mm komt, moet er met 300 ppi worden gedigitali seerd.15 De sampling efficiency is dan 84%.16 Met het geven van toleranties voor de vervorming, de maatvoering, zorgen we dat er met niet meer dan 300 ppi wordt gedigitaliseerd.17 De geleverde bestanden controleren we vervolgens om te kij ken of ze voldoen aan onze richtlijnen. Indien de scherpte iets onder de 5 lp/mm blijkt te zitten, is het afhankelijk van de detaillering in de origine len of we opnieuw laten digitaliseren of niet. Het is dus van belang om het gewenste niveau van detaillering te bepalen voordat met digita liseren wordt begonnen. En het is van belang om te meten of het gewenste niveau van detaillering tijdens de digitalisering is gehaald. Helaas wordt in richtlijnen geregeld enkel het gewenste aantal ppi vermeld zonder vermel ding van het gewenste niveau van detaillering. Ter onderbouwing van het gewenste aantal ppi wordt ook regelmatig een achterhaalde formule gebruikt: de digitale variant van de Quality Index.18 Deze formule wordt onder andere door de provincies Groningen, Friesland en Noord- Holland in de 'Beleidsregel vervanging archief bescheiden' gepresenteerd. Maar deze formule werkt niet. De beeldtechnische onderbouwing klopt om meer redenen niet.19 Ook wordt ner- Lees verder op pagina 19 17 Panovenweg 40 - 5708 HR - Helmond (NL) Tel. +31 (0)492 55 39 90 Fax +31 (0)492 - 55 24 42 E-mail: infoSr-ah.nl Meer informatie op: www.r-ah.nl Edisonweg 50 d 2952 AD ALBLASSERDAM Postbus 260 2950 AG ALBLASSERDAM Tel.+078-69 31 300*Fax+31 (0)78-6931 123Mnfo@gmsnl.com-www.gmsnl.com Boeken en losse stukken Charters en zegels Prenten, tekeningen, kaarten en affiches Consultancy en beheer van archieven Voorbereiden voor verfilming en digitalisering Behandeling tegen inktvraat Brand- en waterschade Schimmelbestrijding inclusief verhuizingen Gratis calamiteitencontract Publiceren website webwinkel e-learning Beheren dataentry EAD-editing Hosting duurzame digitale opslag database Digitaliseren schilderij foto boek kaart document bouwtekening fiche microfilm film Fotografie interieur object 3D-shot Alle middelen, kennis en ervaring worden door GMS ingezet bij het digitaliseren van archiefcollecties - zeker als het gaat om cultureel erfgoed. Unieke en dus kostbare archiefstukken die met de grootst mogelijke zorg moeten worden behandeld en waarbij uiterst hoge eisen worden gesteld aan het digitaliseren. Bureau Metamorfoze van de Koninklijke Bibliotheek heeft GMS erkend als een kwalitatieve en deskundige digitaliseringspartner. Een bevestiging van onze kennis en kunde, die al onze klanten de garantie geeft van kwaliteitswerk. Gedrukte boeken Losbladige handschriften DTB-t digitaliseringen informatisering Beoordelen scherpte Richtlijnen december 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 8