Lic.-iJ TT" n.J 12 I archieven en collecties lletiï1 voortschrijdende technologische ont wikkelingen bieden nu de mogelijkheid tot het decentraal aanleveren van gege vens (op macro- en microniveau) door eigenaren en beheerders van particuliere archieven en door archiefonderzoekers. Het CRPA vervulde destijds een functie als trait-d'union tussen archiefeigenaren/ beheerders en archiefonderzoekers. Deze functie kan opnieuw en nu ook in digitale vorm gestalte krijgen. Onderzoekers kun nen via het nieuwe CRPA informatie over Actieve registratie zal daarom in principe niet gericht moeten zijn op acquisitie, maar op behoud en beschikbaarstelling; acquisitie kan hier wel uit voortvloeien. Ook uit oogpunt van ruimtelijke capa citeit en middelen bij de archiefbehe- rende instellingen zelf is dit uit gangspunt voor registratie aan te bevelen. Advisering, nu ook over digitale (onderdelen van) par ticuliere archieven en digitale duurzaamheid, is onverbrekelijk verbonden met registratie. Bij de inzet van archivistische expertise kan het nieuwe CRPA een coördi nerende rol vervullen. Daarvoor is uiteraard actuele archivistische kennis van zaken bij de CRPA- medewerkers een vereiste. Het is de vraag in hoeverre advisering aan particuliere archiefeigena ren bij wijze van registratiebo nus moet worden gesubsidieerd. Grote bedrijven en instellingen komen hiervoor niet in aan merking; zij hebben uiteraard ook zelf expertise op het gebied van (digitaal) archiefbeheer in huis en kunnen des gewenst extern maatwerk inkopen. Bij andere particuliere archiefvormers ligt dit moeilijker. Sommige initiatiefnemers van registratieprojecten, zoals het CRVa, hebben hierin een modus gevonden door met succes subsidie voor inventarisatie en restauratie aan te vragen. 3. Bottom up beginnen. Een te hoog ambitieniveau kan het nieuwe CRPA in schoonheid doen sterven. Het is beter om allereerst bestaande registra ties (onder andere Centraal Register van Vormgevingsarchieven (CRvA), Sport archieven Databank, het te schonen CRPA-bestand) te bundelen. Op basis hier van kunnen thematische lacunes worden geanalyseerd, waarvoor planmatig regi stratieactiviteiten kunnen worden ontwik keld. De rol van registratiewerkgroepen is hierbij essentieel. Zij zijn nauw gelieerd aan de doelgroepen en hebben dikwijls nauwe banden met relevante onderzoeks- disciplines. Bij de registratie moeten ook particuliere archieven van Nederlandse herkomst die in het buitenland berusten, betrokken blijven. Qua registratiemetho diek lijkt het NRA de beste papieren te heb ben. De opzet van het NRA is - in tegen stelling tot het Belgische 'CRPA' - simpel en pragmatisch en daardoor ook voor het aanleveren van gegevens door niet-archi- varissen geschikt. Nader onderzoek naar bij digitale registratie gehanteerde stan daards in binnen- en buitenland kon in dit bestek niet worden verricht. 4. Registratie en acquisitie. Eigenaren van particuliere archieven, vooral van persoons- en familiearchieven, worden kopschuw als zij de indruk krijgen dat registratie plaatsvindt uit oogpunt van acquisitie. Zij willen graag primair advies over het beheer van hun archieven. archieven en collecties de dikwijls verspreid bewaarde particulie re archieven geïntegreerd doorzoeken.13 Archiefonderzoekers (en archiefvormers) kunnen met hun gespecialiseerde ken nis op deelgebieden dan wel hun entree bij de doelgroepen een rol spelen bij het nader bepalen en toepassen van de tot nu toe geformuleerde criteria voor registra tie.14 De praktijk wijst overigens uit dat allereerst, via digitale enquêtering, een indruk moet worden verkregen van de daadwerkelijke inhoud en daarmee van de betekenis van een particulier archief. Zo antwoordde bijvoorbeeld de eigenaar van een metaalbedrijf op de vraag naar de globale inhoud van diens bedrijfsarchief: "Dit is een lege BV, waarin nooit enige activiteit heeft plaatsgevonden!". Over vraagstukken van waardering en selectie zijn discussies gaande op verschil lende (inter-)nationale fora, waaronder, om dichtbij huis te blijven, Archief 2.0 en BREED. Deze fora kunnen ook worden benut voor een verdere discussie over de wenselijkheid en mogelijkheid van een digitaal CRPA ofwel Digitaal Register van Particuliere Archieven (DRPA).15 13 1 archievenblad december 2009 Tableau vivant, opgevoerd door leden van de familie Van Randwijck op slot Rossum, z.j. [circa 1910]. Particulier bezit, vrl. inv.nr. 310 (CRPA, coll.nr. 1369; foto Guarda Producties). 5. Registratie en archiefonderzoek. De Interieur van de machinefabriek 'Twente' van de firma P.M. Du/vis Co, circa 1920-1930. Archivalia van dit bedrijf zijn als onderdeel van het familiearchief Duyvis via bemid deling van het CRPA overgedragen aan Gemeentearchief Zaanstad (foto Beeldbank Gemeentearchief Zaanstad). Nieuwsbulletin van het CRPA, verschenen ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan in 1994 (foto Guarda Producties). Niet uitgevoerd plan voor de verbouwing van het huis Sevenaer door architect J. Übbing, 1827 (coll. Gelders Archief, Archieven van de familie Van Nispen, inv.nr. 1773; foto Gelders Archief). Nouk Ruitenberg is voormalig hoofd van het CRPA. Mieke van Leeuwen-Canneman en Francine Hartman zijn haar toenmalige naaste medewerkers. Noten Het geautomatiseerde BedrijfsArchieven- RegisterNederland (BARN) www.neha.nl/ barn wordt evenmin nog bijgehouden, zie: Archiefforum-bericht Eric Hennekam d.d. 12 september 2005, http://forum. archieven.org/index.php?topic=2483.0 2 Om praktische redenen was het CRF tot 1980 gevestigd in het voormalige Rijksarchief in Utrecht. 3 Sinds 1984 kent Nederland in de Wet tot behoud van cultuurbezit in zoverre een wettelijke regeling, dat hiermee uit voer van cultureel erfgoed - waaronder archieven van uitzonderlijke waarde voor Nederland - kan worden voorkomen. Vanuit de archiefwereld is steeds zeer terughoudend met deze regeling omge gaan, omdat bij overheidsingrijpen de mogelijkheid van schade aan particuliere archieven groot is. 4 Meest recente editie: E.P. de Booy en G.M.W. Ruitenberg, Zorg voor het Familiearchief (Houten 1995). 5 Afgevaardigd in een interkerkelijke archiefcommissie voor de registratie van protestantse kerkelijke en semi-kerke- lijke archieven (CPA), waarin uiteindelijk twaalf kerkgenootschappen waren ver tegenwoordigd. De samenwerking met de Oud-Katholieke en Rooms-Katholieke Kerk slaagde ten dele. 6 Richtlijnen voor het beheer van de kerke lijke en semi-kerkelijke archieven (Houten 1986, tweede druk 1990). 7 Deze ambitie werd nadien formeel onder steund in de Nota Archiefbeleid (1985). 8 F.C. Hartman, Handleiding voor het orde nen en beschrijven van archieven van ver enigingen en instellingen (Houten 1995). 9 Opgenomen als bijlage in de in noot 10 genoemde Discussienota. 10 Zie: M. Beekhuis en M.C. van Leeuwen- Canneman, Discussienota inzake de registratie van particuliere archieven (Den Haag 1997). Een voorzet voor de hierin verwoorde visie met betrekking tot de registratietaak vormde de Euroarchieven- gids, die in 1998 onder auspiciën van het NA/CRPA verscheen. 11 Raad voor Cultuur, Het tekort van het teveel. Over de rijksverantwoordelijk heid voor cultureel erfgoed (Den Haag 2005). K.j.P.F.M. Jeurgens e.a. (red.). Gewaardeerd Verleden. Bouwstenen voor een nieuwe waarderingsmethodiek voor archieven (Den Haag 2007). 12 Cultureel Erfgoed-Decreet (23 mei 2008). Zie over de Archiefbank Vlaanderen: www.archiefbank.be. Een vergelijkend onderzoek naar de wet- en regelgeving met betrekking tot particuliere archieven in het buitenland en naar de afstemming met supranationale wet- en regelgeving op het gebied van cultureel erfgoed verdient aanbeveling. Zie hiervoor onder andere Brian Smith, 'The legal and archival functions of national registers of archives', II futuro delta memoria. Atti del convegno nazionale di studi sugli archive di famiglie e dipersone, Capri, 9-13 set- tembre (Rome 1997), 185-192 en de in diens artikel vermelde bronnen. 13 Vergelijk Nancy van Asseldonk e.a. (red.), Cultuur in context. Erfgoeddata in nieuwe samenhang (Amsterdam 2009). 14 Zie hiervoor de in noot 10 genoemde Discussienota, 13-16. Vergelijk hetgeen hierover in de in noot 11 genoemde beleidsstukken wordt gesteld. 15 Een databank voor het gehele Nationale Geheugen, vervat in particuliere én over heidsarchieven, is wellicht een toekom stige optie. Mogelijk kan www.archiefnet. nl hiervoor de basis vormen. december 2009 archievenblad '11

Archievenblad | 2009 | | pagina 6