OOOO OOO0OOO Anno educatie-enjeugdmerk Nationaal Historisch Museum Vroeger is van ons: beeldcollecties bij historische verenigingen nieuws uit het veld DeactiviteitenvanAnno,hetpromotie- bureau voor Nederlandse geschiedenis, worden gecontinueerd als merk voor jeugdactiviteiten en educatieve projec ten bij het Nationaal Historisch Museum. Anno werd in 2003 door OCW opge richt, met ais doel het historisch besef in Nederland te bevorderen. Met zijn rond reizende tentoonstellingen De Bunker en Oh wat ben je mooibereikte Anno in 2008 140.000 bezoekers. Met publicaties en mediacampagnes bereikte Anno jaar lijks zo'n 2,5 miljoen lezers. De Week van de Geschiedenis is in zes jaar tijd uitge groeid tot het grootste historische evene ment in Nederland: in 2008 bezochten 220.000 mensen meer dan 500 deelne mende instellingen. Anno richt zich ver der op het onderwijs en kinderen. Educatie is ook een belangrijke pijler bij het Nationaal Historisch Museum. Het Nationaal Historisch Museum zal daarom het merk Anno voortzetten voor zijn jeugdactiviteiten en edu catieve projecten. Ook de samenwerking tussen Anno en de stichting die de Canon van Nederland beheert, entoen.nu, zal door het Nationaal Historisch Museum worden voortgezet. De direc teur van entoen.nu, Hubert Slings, wordt tevens hoofd educatie van het Nationaal Historisch Museum. Vanwege de gelijk soortige doelen besloot minister Plasterk Anno en het Nationaal Historisch Museum niet naast elkaar te laten voortbestaan. Anno zal per 1 januari 2010 een aantal activitei ten staken, en het Nationaal Historisch Museum zal een aantal projecten en het merk Anno overnemen. Op die datum gaat een aantal medewerkers over naar het Nationaal Historisch Museum. De directeur van Anno, Chris Groeneveld, en een aantal medewerkers nemen per 31 december 2009 afscheid. AFRIKA VIJFDE DEEL ëFRLJFE ATLAS VAM DE U9C In oktober verscheen het vijfde deel, Afrika, van de Grote Atlas van de Verenigde Oost-Indische Compagnie. De uitgave is onderdeel van een zevendelige reeks over de voormalige handelsgebieden van de VOC (1602-1799). Uitgeverij Asia Maior/ Atlas Maior heeft, in samenwerking met het Nationaal Archief, het KNAG, en URU- Explokart/Universiteit Utrecht, deze histo rische atlasuitgaven samengesteld. Op basis van facsimile's van manuscriptkaarten, plattegronden en topo grafische afbeeldingen uit de collecties van het Nationaal Archief en diverse andere VOC-archieven biedt het boek een mooi overzicht van historisch Afrika. In 420 pagina's en 600 merendeels nooit eerder gepubliceerde kaarten, plattegronden en topografische tekeningen uit de zeventien de, achttiende en vroege negentiende eeuw biedt dit pionierswerk een totaalbeeld van het deel van Afrika binnen het handels gebied van de VOC, dus vanaf de westkust van het tegenwoordige Zuid-Afrika tot aan de Rode Zee. Het zwaartepunt daarin ligt vanzelfsprekend bij de vestiging en uitbrei ding van de Kaapkolonie en haar buiten posten in de jaren vanaf 1652. Daarnaast wordt inleidend ook de VOC-cartogra- fie van de zeeroute van de Republiek om Afrika naar de Oost uitvoerig behandeld. Veel aandacht is er verder voor Mauritius, Madagaskar en enkele andere eilanden in de Indische Oceaan waar de Compagnie eveneens voor kortere of langere perioden actief was. Hoofdauteur van dit deel is Bea Brommer; bijdragen uit Zuid-Afrika werden geleverd door de coauteurs dr. Dan Sleigh en prof. dr. Leon Hattingh. De eerste uitgave van de zevendelige reeks, de Atlas Amsterdam of Atlas Isaak de Graaf, is medio november 2006 uitgebracht. Het is een grote overzichtsatlas van de ves tigingen en bezittingen van de VOC die omstreeks 1700 op last van de Heren XVII werd vervaardigd door de Amsterdamse kaartenmaker Isaak de Graaf. In 2007-2008 verschenen vervolgens de regionale delen II (Java en Madoera), III (Indische Archipel en Oceanië) en IV (Ceylon). Deze eerste vier atlasdelen zijn inmiddels uitverkocht. De uitgave van de twee afsluitende regionale delen in de reeks, VI (Voor-Indië, Perzië, Arabisch Schiereiland) en VII (Oost-Azië, Birma tot Japan), is voorzien voor oktober/ november 2010. Gemeente Barneveld op zoek naar herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: nieuws@kvan.nl In opdracht van DEN, de Taskforce Archieven, Erfgoed Nederland en de Koninklijke Bibliotheek/Het Geheugen van Nederland heeft Yola de Lusenet gesprekken gevoerd met verschillende kleine erfgoedbeherende instellingen en historische verenigingen over hun beeld collecties. Het verslag van die gesprekken is nu online beschikbaar. De opdracht gevers waren benieuwd naar wat er aan beeldmateriaal aanwezig is, hoe het beheerd en gebruikt wordt en hoe er gedacht wordt over de toegankelijkheid van dit beeldmateriaal via het internet. Vanuit deze gedachte is Yola de Lusenet eind 2008 gevraagd om de beelden, visies en meningen van een aantal historische verenigingen en kleinere instellingen te peilen door het voeren van gesprek ken. Een selectie van zestien interessante gesprekspartners heeft een rijkgeschakeerd beeld van historische verenigingen opge leverd. De verslagen van de gesprekken die Yola de Lusenet heeft gevoerd, kunt u nalezen van de website van DEN, www. den.nl, in de webpublicatie Vroeger is van ons (pdf). U kunt de webpublicatie bekij ken op het themadossier Beeldbanken. GELDERS ARCHIEF KOOPT BOUWGROND OP VOORMALIG RILLITON TERREIN Het Gelders Archief heeft bouwgrond gekocht op een deel van het voormalige Billiton-terrein aan de Westervoortsedijk in Arnhem, nadat eerder dit jaar de onderhandelingen over herhuisvesting op Arnhems Buiten (het zoge naamde Kema-terrein) waren gestopt. De gekochte kavels liggen naast het politiebureau. Het Gelders Archief wil op het voormalige Billiton-ter rein een nieuw pand laten bouwen met kantoorruimten, publieks faciliteiten en depots. Het gebouw krijgt een totale vloeroppervlakte van 22.000 mz. Het Gelders Archief streeft er naar om, samen met het Nederlands Openluchtmuseum, depot- en facilitaire ruimten te bouwen, onder ander voor opslag en restauratiewerkzaamheden. Waarom wil het Gelders Archief nieuwe huisvesting? Het publieksgebouw aan de Markt in Arnhem vormt een beperking bij het inspelen op nieuwe publieksgroe- pen. De collectie is verdeeld over vier locaties en vormt een knelpunt bij een snelle dienstverlening aan het publiek (Arnhem: Markt, hulpdepot Schaarsbergen, Rheden en Nijmegen). De depots zijn vrijwel vol en bieden geen mogelijkheid voor uit breiding. En de depots voldoen niet aan de wettelijke eisen die de rijksoverheid stelt aan dergelijke ruimten. Het Archief als Open Source Op 1 oktober is Bernard Mantel gestart als gemeentelijk archiefinspecteur bij Het Utrechts Archief. Van daaruit gaat hij inspecties uitvoeren in Utrecht en in Amersfoort en omliggende gemeenten. Hij heeft eerder gewerkt als docent en adviseur bij VHIC en als archivist bij het IISG. In 2007 haalde hij zijn diploma archivistiek A met het afronden van de master archiefwetenschap aan de UvA met een scriptie over waardering en selectie in vakbondsarchieven. Jorien Weterings werkt sinds 16 november als coördinator Fashion Archive bij G-Star in Amsterdam. Daar is ze verantwoordelijk voor het ontwik kelen en implementeren van een archi veringssysteem voor de denim-collectie die het bedrijf de afgelopen twintig jaar heeft opgebouwd. Jorien werkte hier voor bij de Provinciale Archiefinspectie Noord-Brabant en Limburg. Voor vermelding in deze rubriek is de redac tie afhankelijk van berichten die aan haar worden toegezonden. NIEUWS uit De tentoonstelling 'Oh wat ben je mooi' en de bekendmaking van History's Next Top Model: Marilyn Monroe (foto Anno). V Ars»/Aïhu De gemeente Barneveld zoekt de komende maanden naar verhalen over en herinneringen aan de periode voor, tijdens en na de Tweede Wereldoorlog. Inwoners van Barneveld wordt gevraagd hun verhaten en herinneringen te vertellen. Het project 'Het Verleden Verteld' legt al deze verhalen en herinneringen van inwoners vast in beeld en geluid. Dit alles wordt gebruikt voor historisch onderzoek en volgende gene raties. Over de geschiedenis van de gemeente Barneveld in de periode 1939-1946 is al veel geschreven. Het gaat dan met name om de grote lijn van die geschiedenis. 'Het Verleden Verteld' is vooral bedoeld om de persoonlijke, menselijke verhalen vast te leggen. De gemeente Barneveld heeft alle inwoners van 75 jaar en ouder een brief gestuurd met informatie over het project en over hoe zij kunnen meedoen. De gemeente Barneveld neemt met iedere aanmelder con tact op en bepaalt daarna of het verhaal of de herinnering wordt vastgelegd. Alle resultaten worden bewaard in het archief van de gemeente Barneveld en beschikbaar gesteld voor historisch onderzoek. De gemeente Barneveld wil het mate riaal ook kunnen gebruiken voor publicaties en (educatieve) projecten. archievenblad december 2009 het veld Ansichtkaart van de Dorpsstraat in Sliedrecht omstreeks 1900, afkomstig van uit de digitaal raadpleegbare collectie van de Gemeente Sliedrecht en de Historische Vereniging Sliedrecht. De hoofdingang van de Billiton-fabriek, circa 1970 (foto Gelders Archief). Archieven moeten zich profileren als onafhankelijke informatiebemiddelaars. Dan kunnen zij in de nieuwe wereld, waarin alle informatie overal door ieder een te raadplegen is, een belangrijke rol spelen. Algemeen rijksarchivaris Martin Berendse verwacht dat het gebruik van archieven in de komende periode vol ledig op zijn kop gaat. Martin Berendse sprak op 8 oktober 2009 de zevende Ketelaarlezing uit in de Haagse Sociëteit De Witte. De complete tekst van de lezing is na te lezen op: www.kvan.nl/ beheerLopenwysiwyg/popups/upload/ ketelaarlezing2009.pdf. En voor wie lie ver wil luisteren: http://www.youtube. com/watch v=H8XJ C9jQb Ks december 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 3