Het Archievenbladen charter tot chip 22 42 L1 Historia docet? Jl l' j 1 m i j. W colofon noot van de redactie 12_8 Het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis 142 De Europese visie van een Eindhovense Limburger. Vaste rubrieken Li. IA Lil [33 [11 |36 Citaat van de maand ■Ï-5S Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beek, Hans Berende (hoofdredac teur), Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Dick Deuzeman, Ton Dijksterhuis, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork, PatrickTimmermans/ Verleden Tijd (eindredactie), Ernest Verhees, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Luud de Brouwer, Harry Hendriks, Charles Jeurgens, Bert Sliggers, Theo Thomassen, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail (aanleveren van persberichten): nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement: Nederland buitenland (binnen Europa) buitenland (buiten Europa) losse nummers 75,00 87,00 104,00 7,60 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317,1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 INHOUDS OP GAVE Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin februari 2010. Het Centraal Register van Particuliere Archieven (CRPA) Archieven en collecties: Nouk Ruitenberg, Mieke van Leeuwen-Canneman en Francine Hartman Zin en onzin van het aantal pixels per inch Digitalisering en informatisering: Hans van Dormolen 122 Het bergen van grootformaat objecten. Voors en tegens van standaardisatie Archieven en collecties: Cristina Duran Casablancas 124 Andere overheidsorganen en de Archiefwet Juridische zaken: Michiel de Koning en Emiel van Druten Archieven en collecties: Marieke Bos en Margot van Kooten In gesprek met Peer Boselie Burgerlijke Stand: Fransien Smeets De archiefervaring Nieuws uit het veld Column De Kwestie KVAN Nieuws Literatuur [40 Agenda "Het aantal pixels per inch zegt niets over de scherpte die een beeld geeft." Hans van Dormolen, pagina 14. Foto's voorzijde: 2009. Jaar van deTradities. Het Archievenblad besteedt in het traditionele themanummer van september uitvoerig aandacht aan de relatie tussen tradities en archieven. De illustraties op het omslag staan in dit licht Achtergrond: Palmpasen in de Noordoostpolder (Fotocollectie Nieuw Land, LelystadIRIJP, J. Potuyt); boven: Carnavalsoptocht in Boeskoolstad, oftewel Oldenzaal (foto Patrick Timmermans): onder: Kerstmis bij de familie Th. van Delft in Waalwijk, 1917 (Fotocollectie Gemeentearchief Waalwijk). Historia docet? Het Centraal Register van Particuliere Archieven (CRPA) Door Nouk Ruitenberg, Mieke van Leeuwen-Canneman en Francine Hartman Het CRPA 'bestaat' dit jaar 45 jaar. In deze bijdrage een terugblik aandachtspunten voor de gedachte vorming over nut en noodzaak van een nieuw CRPA. Het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis Door Marieke Bos en Margot van Kooten Het archief van het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis bevat miljoenen persoons gegevens over oorlogsgetroffenen. Toegankelijker maken en beschikbaar stellen aan een breed publiek: dat is het doel van project dat momenteel loopt. Het bergen van grootformaat objecten. Voors en tegens van standaardisatie Door Cristina Duran Casablancas Het bergen van grootformaat objecten is tot nu toe ontsnapt aan de standaardisatie van de bergings systemen. Het Stadsarchief Amsterdam doet een poging om de voordelen van standaardisatie verder te ontwikkelen. De Europese visie van een Eindhovense Limburger. In gesprek met Peer Boselie Door Fransien Smeets In Burgerlijk Stand dit keer een portret van een betrokken archivaris, over Zuid-Limburg als Europees scharnierpunt, volkskundige recepten en over zijn gezinssamenstelling. Scherpte De leidraad voor auteurs voor het Archievenblad moet aangepast worden. Als redactie verwachten we een afbeelding van 450 pixels per inch. We krij gen nogal eens afbeeldingen aangeleverd met minder pixels per inch, maar die toch prima bruikbaar zijn voor een kwalitatief goede afbeelding; en andersom krijgen we afbeeldingen van 450 dpi/ppi die alleen klein weer te geven zijn. Het aantal ppi zegt niets over de kwaliteit van het beeld. Een MTF-meting (Modulation Transfer Function) kan de scherpte vaststellen. Ook wel Spatial Frequency Response. Scherpte wordt onder andere bepaald door het contrast te meten. Een ingewikkelde methode. Leidraad voor het maken van een goede afbeelding is: goed belichten, goed scherpstellen en het overdragen van contrasten. Dit kan dus met MTF wor den gemeten. Vooralsnog te ingewikkeld voor de leidraad voor auteurs. We zullen met het oog moeten kijken of een individuele afbeelding scherp genoeg is. Het aantal ppi kan uit de leidraad: het zegt niet genoeg en is een troebele meetmethode. Scherpte bepalen, hoe zou dat voor het archiefveld zijn? Kijken we naar de consta teringen over ppi en MTF, dan lijkt de scherpte van het veld niet bepaald te worden door het aantal spelers en evenmin door hun individu ele kwaliteiten. Het contrast tussen verschillende belan gen, inzichten, een goede belichting en scherpstelling zijn van belang. Ik hoop dat de contrasten over de kwa liteit van afbeeldingen die in nummer 8, 9 en dit num mer aan bod gekomen zijn, u voldoende scherpgesteld hebben. Niet alleen voor het scannen. Hans Berende, hoofdredacteur@archieven- blad.nl archievenblad december 2009 december 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 2