De Europese visie van een Eindhcense Limburger In gesprek met Peer Boselie burgerlijke stand burgerlijke stand Waar ben je geboren? "Ik ben geboren in Eindhoven, in een volkswijk in Klein Tongelre. Een schil derswijk, zoals zo vaak bij volkswijken. Een interessante plek, want ook deze wijk hoorde tot de parochie St. Antonius- Villapark! In deze parochie raakten rijk en arm zich heel erg. De villa's van de superrijken, maar ook de achterbuurt en het woonwagenkamp - dat toen in de volksmond nog 'schooierskamp' heette - behoorden tot de parochie. Onze familie - van oorsprong afkomstig uit Frankrijk, nabij Millau - was van oorsprong zeker niet arm. Ze bestond uit kooplui en zilversmeden en is vooral in de negentiende eeuw sterk verarmd. Mijn vader, ooit op zijn veertiende begonnen als sigarenmaker, was amb tenaar bij de sociale dienst en zeer actief in alles wat de zwakkere in de samenleving betrof. Zo heeft hij onder andere het jeugdwerk in de parochie na de oorlog mee georganiseerd. Hij was voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond in Eindhoven, hoofdbe stuurslid van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel en de eerste persoon uit de arbeiderswijk die in het kerk bestuur terecht kwam. Tevens had hij thuis op zondag morgen na de mis de spaarbank van de Centrale Volksbank en bemiddelde hij voor de vrijlating van kruimeldieven uit de buurt. Vader was zeer geliefd, 's Avonds meestal aan het vergaderen of iets aan het regelen, en daar hield hij uiteindelijk een rid derorde, een bronzen borstbeeld en een dodelijk hartinfarct aan over. 'Ons' moeder was een stabiele factor. Van oorsprong half Brabants, half Rotterdams, streng maar rechtvaardig en altijd aanwezig, al maakte mijn vader de griesmeelpap iedere morgen, omdat hij niet van klontjes hield. Ik droeg altijd door mijn moeder zelfgemaakte kleren, want met negen kinderen en vaak gasten aan tafel was het geen vetpot. Televisie kwam bijvoorbeeld pas in 1970, en een auto toen ik het huis al uit was. Mijn moeder bestelde bij de Wehkamp, keek hoe het in elkaar zat en maakte het dan zelf. Ze stierf, pas 59 jaar oud, tijdens de cursus 'pensioen-in-zicht' van mijn vader. Een dood voor in een roman... Alle kin deren van mijn ouders zijn overigens ook weer in de ambtenarij, sociale en creatieve hoek terechtgekomen." Hoe ben je in Sittard terechtgekomen? "Via Heerlen. Zoals alle wat jongere leerlingen van onze klas van de archief- school - zoals Arthur Mietus en Hettie Krol - ben ik na de opleiding als archivaris in 1979 gaan studeren. De wat ouderen - zoals Theo Thomassen, Lau de Graaff en Jan Kompagnie - begonnen meteen met hun car rière. Ik ging naar Heerlen, naar de Hogeschool voor Theologie en Pastoraat. Die leek rustiger dan het regel matig bezette en stakende Tilburg. Dat was natuurlijk achteraf niet zo. Heerlen AZINIERES ST beauzely LACS ou LEVEZOU was wel idyllisch gelegen boven op de Molenberg in een aardbevingsbestendig pand van Peutz en in een wonderschoon park, maar onderhuids bleek er meer aan de hand. Gijsen regeerde met harde hand het bisdom en de Hogeschool was een van de haarden van verzet. Ikzelf was eerst heel matig, een middenfiguur, neigde zelfs enigszins naar het gedachte goed van Gijsen en had vage aspiraties om priester te worden. Later schoof ik meer op naar ietwat 'links van het mid den'. Toen was de priesterroeping allang vervangen door het roepen van mijn vriendin. Zij werd al snel nadat we verke ring kregen zwanger en ik ging toen werk zoeken, want basisbeurzen bestonden nog niet en er moest brood op de plank komen. Net vóór de langdurige vacatu restop werd ik op 1 april 1981 aangeno men in Maastricht op het Rijksarchief door Jos Wieland, die ik als directeur van de archiefschool al kende. Hij vertelde na het sollicitatiegesprek dat ik maar snel naar huis moest gaan, omdat hij na zijn gesprek in Maastricht thuiskwam in een leeg huis en zijn vrouw aan het bevallen was. Na thuiskomst bleek mijn vrouw opgenomen te zijn in de vroedvrou wenschool in Heerlen, de weeën waren begonnen... Ik ben in 1987, inmiddels was ik hoofd studiezalen en inlichtingen aan het Rijksarchief, overgestapt naar de gemeente Sittard als plaatsvervangend gemeentearchivaris. Daar ben ik in 1999 gemeentearchivaris geworden. In 2001 is er een grote en zeer lastige herindeling geweest tussen Sittard, Geleen en Bom en ben ik opnieuw tot gemeentearchi varis benoemd. We zijn met het archief naar Born gegaan, omdat daar nog gegroeid kon worden. Het is een mooie plek, maar wel wat extern gelegen. In 2006 zijn Schinnen, Beek en Stein met Sittard-Geleen een dienstverleningsover eenkomst aangegaan en werd het archief een regioarchief. We zijn nu bezig met de bouw van een nieuwe archiefbewaar plaats in de kern van Sittard. Er zijn ver gevorderde plannen voor een fusie met de historische afdeling van museum Het Domein in Sittard. Inmiddels werken we al jaren met hen samen en ook steeds meer met Biblionova, een fusie van 18 bibliotheken. Daarnaast is er een nauwe en bijzondere samenwerking met de tien tallen historische verenigingen in stad en de streek die voorheen de Westelijke Mijnstreek heette en nu op zoek is naar een nieuwe identiteit. Dat is moeilijk, want de identiteit is juist ontzettend grensoverschrijdend, een mix van Vlaams en Rijnlands tegelijk, met een sausje van Nederland en Wallonië erbij. Ik persoonlijk vind dit grensoverschrij dende juist een sterke kracht die te wei nig wordt uitgebuit! We hebben dan ook als stadsarchief met historische instellin gen en verenigingen over beide grenzen heel goede contacten en zijn zetel van de grensoverschrijdende 'Maasketen Jan van Eyck'." Je hebt verschillende hobby's. Vertel eens... "Ik heb vele hobby's, teveel eigenlijk. Doordat ik een ruime opvatting heb van de inhoud van mijn werk en dat met hobby vermeng - ik ben nogal actief in stichtingen/verenigingen in de Euregio - kom ik momenteel aan echt duidelijke hobby's heel weinig toe. De boeken en artikelen die ik schrijf heb ben meestal zoveel mogelijk betrekking op wat mensen direct raakt. Dat geldt zowel voor de kerkhistorische werken als voor andere publicaties, zoals de boeken en artikelen van het afgelopen halfjaar. Die gaan over de annexatie van Duits gebied na de oorlog (het drost- geleden lag. Door de hoeken wat in te korten is een kruisvorm ontstaan, het heeft een mooie vide met geweldig zicht op de ingewikkelde dakconstruc tie, een speksteenkachel bijna midden in de kamer en een wat middeleeuws aandoende raamindeling. De tuin, die ik ook heb aangelegd en zelf onder houd, Is omsloten met meidoorn- en beukenhagen en er staan onder andere moerbei, kweeperen en een oude pruimensoort met de poëtische naam jf SSS; ambt Tudderen) en over de geschiedenis van de vroedvrouwenschool in Zuid- Limburg. Proberen te schrijven vanuit mensen is naar mijn idee belangrijker dan schrijven vanuit instituten. Ik heb geschilderd, onder andere iconen, en aan houtsnijden gedaan. Ik werk soms nog aan glas-in-loodramen. Ik ben koor lid en cantor in een parochie, help hier en daar waar nodig is. Ik fietste vroe ger heel veel, bijvoorbeeld naar mijn werk vanuit Heerlen naar Maastricht en Sittard: 10.000 kilometer per jaar soms, en dat alleen al naar mijn werk. Daarnaast ben ik veel bezig aan en rondom het huis. Ik heb het huis zelf gebouwd; een houten woning, geba seerd op de oude houten (vakwerk)bouw die in de streek gangbaar was. Het grondplan is losjes gebaseerd op een Karolingisch huis dat er ruim 1000 jaar - J 'Sweikeser Rèngelaoten'. Kortgeleden zijn enkele kinderen het huis uitgegaan en hebben we een van de kamers omgebouwd tot een sauna. Zo nu en dan genieten mijn vrouw en ik daar uitermate veel van. Verder gaan we gere geld wandelen. Al sinds 2004 lopen we met de twee jongste kinderen in etappes naar Santiago de Compostela. 42 43 Door Fransien Smeets Hij was de zoon van een sociaal activist, genoot een katholieke opvoeding en groeide op in een echte Eindhovense volkswijk. Hij behaalde zijn doctoraal pastoraaltheologie en had enige tijd "vage aspiraties om pries ter te worden", maar koos uiteindelijk toch voor het archiefwezen. Geen wonder dat integer handelen bij Peer Boselie hoog in het vaandel staat. In gesprek met een betrokken archivaris, over Zuid-Limburg als Europees "scharnierpunt", volkskundige recepten en over zijn gezinssamenstelling, dat historisch gezien "best doorsnee" is. Peter Boselie als leerling van klas 1978-1979 van de Rijksarchiefschool (foto's part. coll.). St. Beauzély, Franse wortels. Nog steeds een beetje Frans... j Éijpj Het glooiende landschap in het Limburgse Maasdal. Burgerlijke stand Naam: Peer Boselie Geboren: 23 december 1958 in Tongelre, Eindhoven Burgerlijke staat:sinds 1 november 1980 gehuwd, zes kinderen Opleiding: middelbaar archiefambtenaar (1979), SOD-i en -2, doctoraal pastoraal- theologie/kerkgeschiedenis (Heerlen/ Nijmegen 1993) Werk: stads- en regioarchivaris Sittard- Geleen, Stein, Beek en Schinnen archievenblad december 2009 december 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 21