van BINNEN- EN IUITENLANDSE EVENEMENTEN agenda 11 p o s j I i e s In 2010 bestaat de Grote of Onze Lieve Vrouwekerk van Breda 600 jaar. Samensteller Walter van de Garde creeër- de na een voorbereiding van twee jaar een mega-presentatie die het verhaal ver telt van de kerk in de protestantse con stellatie in de periode 1637- 1813. In deze periode werd het interieur van de kerk herschapen. Een zee aan wapenborden van vooraan staande fami lies. Tijdens het bewind van Napoleon verdwenen deze rouwbor- den. Van de Garde recon strueerde alle 277 exemplaren aan de hand van de documentatie van de Franse baron d'Yvoi. De tweede blikvanger van de expositie en vast onderdeel van het interieur van de kerk vormt de rijkge schakeerde zerkenvloer. Elke zerk en grafmonument toont de namen van de personen die zo'n belangrijke rol in Breda vervulden dat zij in de Grote Kerk begra ven mochten worden. Met als verbinden de factor hun relatie met de leden van ons koninklijk huis: de Oranje-Nassaus. Het derde onderdeel van de expositie bestaat uit een presentatie van de gebrui ken die in de periode 1637-1813 bij de protestantse kerk gemeengoed waren in rituelen rond doop, geboorte, huwelijk, dood en het avondmaal. Unieke objec ten uit de collectie van de Protestantse Gemeente Breda, maar ook zeldzame stukken uit collecties van nationale musea vormen daarvoor de basis. Expositie in Museum Willem van Haren met negentiende- en twintigste- eeuwse poesiealbums en bijzondere wens- brieven uit de achttiende en negentiende eeuw. Kinderen beoefenden vroeger het schoonschrift in zogeheten wensbrieven of kransen, en stuurden die als bewijs van hun kunnen naar familieleden in de hoop op een kleine gift. Deze wensbrieven zijn vaak prachtig gedecoreerd en ingekleurd. Ze laten allegorische voorstellingen zien, historische gebeurtenissen of beelden bepaalde gebeurtenissen in het dagelijkse leven uit. Deze wensbrieven werden voor al door jongens geschreven. De eerste poesiealbums werden halver wege de negentiende eeuw geïmporteerd uit Duitsland en hadden een opdruk met de tekst 'Poesiealbum'; vandaar de naam. 'Poesiealbum' is Duits voor 'poëzie album'. Deze poesiealbums werden gebruikt door jongedames uit de gegoede stand. De jonge dames lieten hun album circuleren onder familie en vriendinnen die er moralistische of reli gieuze teksten in noteerden. Het album werd voorzien van liefelijke, zoete plaatjes en/of tekeningen. Langzamerhand werd het poesiealbum vooral gebruikt door meisjes vanaf 7 jaar. Hun poesiealbums werden gevuld met versjes van familiele den, vriendinnetjes en schoolmeesters en -juffen. Bij deze tentoonstelling zijn drie korte filmpjes gemaakt door Geert Aarnout en Adry de Jong. Kinderen van een lagere school lezen voor uit hun vriendenboek jes en oude poesiealbums. Ouderen halen herinneringen op aan hun poesiealbum tijdens de koffiepauze in het verzorgings huis en op hun werkplek lezen onder anderen schrijfster Lida Dijkstra en wet houder Coby van der Laan voor uit het poesiealbum van hun jeugd. t/m 28 februari 2010 Tentoonstelling over het geld en de handel van Amsterdamse financiële instel lingen door de eeuwen heen. De interes sante, in Amsterdam gesitueerde verhalen die hiermee samenhangen zijn talloos: het begin van de mondiale aan delenhandel door de 'beurs gang' van de VOC, de eerste keer 'naked- short-selling', een werknemer van de Wisselbank die fraudeerde, een rijke weduwe die een belangrijke financiële bijdrage leverde voor de oprichting van De Nederlandsche Bank. Deze letterlijk rijke historie van Amsterdam wordt verhaald aan de hand van objecten die grotendeels afkomstig zijn uit het Stadsarchief, aangevuld met diverse bruiklenen van verschillende musea, archieven en instellingen. Er wordt stilgestaan bij de beroemdste instellingen die in Amsterdam een belang rijke rol hebben gespeeld, zoals de VOC, de Wisselbank, de Bank van Lening, de beurs, de WIC, handelshuis Hope en Co en De Nederlandsche Bank. Aan de hand van de tentoongestelde objecten komen steeds de vestigingslocatie(s), de functie en de verhalen van hoogte- en dieptepun ten aan bod. In samenhang met de instel lingen worden de meest tot de verbeel ding sprekende personen en financiële gebeurtenissen uitgelicht. Cursussen Welke bestandstypen zijn het beste om digitaal te archiveren, welke opslag media zijn geschikt, wat is digitaal duur- 40 I agenda zaam archiveren, wat is ODF? Er komen heel wat zaken kijken bij het archiveren van digitale documenten. DO Consultancy organiseert daarom een middagseminar omtrent het thema 'Digitaal Archiveren'. Het programma wordt verzorgd door diverse topsprekers: Filip Boudrez van het Stadsarchief Antwerpen en eDavid, Geert- Jan van Bussel van Van Bussel Document Services, Inge Angevaare van de Nationale Coalitie Digitale Duurzaamheid en Marcel Spitz van i4Change zullen u bijpraten over de laatste stand van zaken in de wereld van het digitaal archiveren. De succesvolle workshop Archief beleid (2007) van de Regio Zuid krijgt een vervolg! De aanwezigen kunnen nader inzoomen op een tweetal beschrijvingen van het archiefbeleid bij grote organisa ties. Tevens zal een indringende toetsing plaatsvinden aan de uitgangspunten voor archiefbeleid (zoals in 2007 besproken), zodat theorie en praktijk op hun plaats vallen. Bijeenkomsten BRAIN werkt continu aan verbete ring van (digitale) dienstverlening van archieven. De afgelopen maanden heeft BRAIN, samen met de werkgroep Kwaliteitszorg, onderzoek gedaan naar digitale dienstverlening. Inmiddels zijn de resultaten van de ICT-monitor en de kwaliteitsmonitor 2009 bekend. Ook heeft BRAIN de wensen en verwach- tingen van archiefgebruikers in kaart gebracht met behulp van een focusgroep- onderzoek. BRAIN wil de bevindingen van deze onderzoeken graag met u delen en bediscussiëren. In dit kader organi seert BRAIN een studiedag. In de ochtend wordt een beeld geschetst van de huidge digitale dienstverlening van archieven en de veranderende behoeftes van archiefge bruikers. Daarbij wordt een film vertoond over het gehouden focusgroeponderzoek: 'Kansen op het web'. Ook worden de mogelijkheden besproken voor archie finstellingen om samen te benchmarken. In de middag zijn er workshops waarin de deelnemers aan^de slag gaan met de resultaten van de onderzoeken. Zo is er een workshop gericht op het vertalen van de behoeften van klanten in service normen. De workshop ICT monitor kijkt welke consequenties de resultaten van de monitor heb ben voor dienst verlening. Een derde workshop is gericht op het benchmar ken van websi tes en digitale dienstverlening. De uitkomsten van de studie dag worden besproken in een afsluitende plenaire sessie en vormen een belangrijke basis voor een handvest voor digitale dienstverlening. De studiedag is bedoeld voor diensthoof den en medewekers van archief- en erf goedinstellingen. I 14 en 15 juni 2010 Locatie en thema van de KVAN-dagen 2010 zijn bekend! Op 14 en 15 juni 2010 vinden in Kerkrade de jaarlijkse KVAN-dagen plaats. Het thema dit jaar is 'Fundamenten in verande ring'. Tijdens de KVAN-dagen worden pre sentaties gege ven en discus sies geleid om archivarissen, inspecteurs, publieksadvi- seurs, records managers, directeuren en andere professionals werkzaam of studerend in het informatie domein te prikkelen en aan te zetten tot verdere inhoudelijke ontwikkeling. De KVAN-dagen vinden in 2010 plaats in het Zuid-Limburgse Conferentieoord Rolduc te Kerkrade. Het abdij complex vormt een inspirerende omgeving om na te denken over samenwerking, verande ring en innovatie. 16 januari-18 april 2010 Woord en wapen Locatie: Breda, Grote of Onze Lieve Vrouwekerk Info: www.grotekerkbreda.nl De Grote of Onze Lieve Vrouwekerk in Breda (foto Pan Camel). t/m 17 januari 2010 Met de beste wensen r- Locatie: Heerenveen, Museum Willem van Haren Info: www.willemvanharen.nl De beurs in Amsterdam (foto Stadsarchief Amsterdam). 400 jaar Kapitaal Amsterdam Locatie: Stadsarchief Amsterdam Info: www.stadsarchief.amsterdam.nl I 10 december Digitaal archiveren archievenblad december 2009 Locatie: Woerden Info: www.doconsultancy.com 14 december 2009 Workshop Archiefbeleid NVBA Regio Zuid Locatie: Geertruiden berg Aanmelden: Katja Laurijssen-van der Kolk, e-mail: regiozuid@nvba I 14 december 2009 BRAIN Studiedag 'Verbeter samen de (digitale) dienstverlening' Branchevereniging Archiefinstellingen Nederland Locatie: Haarlem, Noord-Hollands Archief Info: www.archiefbrain.nl Noord-Hollands Archief (foto: Jos Fielmich). KVAN-dagen 2010 archivarissen Locatie: Kerkrade, Conferentieoord Rolduc Info: www.kvan.nl Het abdijcomplex Rolduc in Kerkrade (foto part. coll.). december 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 20