■f DEVENT ito?? SCHEEREE JB.V Developers Inventors in IT Hét platform voor multimediaal collectiebeheer Christel Monsanto, Roots Karibense (Caribische wortels) Voorouders van Verre 4: De Nederlandse Antillen Tobias van Gent, Het falen van de Nederlandse gewapende neutraliteit, september 1939 - mei 1940 (■■Pi Tel: (+31) 33 - 2992277 Fax: (+31) 33 - 2992270 office@deventit.nl www.deventit.nl Dieselweg 10 Postbus 60 3750 GB Bunschoten Archieven en toegangen Krantenkiappers en knipselarchieven Museale collecties Microfiches en -films Akten en registers s 0 Beeldbanken >"flJ// Virtuele tentoonstellingen Gedrukte bronnen Botanische collecties Straatnamen Bibliotheek collecties Boogschutterstraat 40, 7324 BA Apeldoorn Postbus 4168, 7320 AD Apeldoorn Tel. (055) 368 95 49 Fax. (055) 542 92 22 www.scheeres.nl verkoop@scheeres.nl UniCompact verrijdbare archiefsystemen. In de afgelopen 39 jaar hebben wij bij zeer veel organi saties ruime ervaring opgedaan bij het oplossen van archiveringsproblemen. Voor u, als verantwoordelijke voor het archief, is het natuurlijk duidelijk dat de authentieke archiefopslagmethodes allemaal één ding gemeen hebben en dat is ruimtebesparing. Echter andere zaken verdienen net zoveel aandacht; in welke uivoeringen kunnen de stellingen geleverd wor den,wat zal de invloed zijn op de klimatologische omstandigheden, welke aanpassingen zijn er aan het product gemaakt om beschadigingen van uw archivalia te voorkomen, wat zijn de veiligheidsvoorzieningen bij een verrijdbaar archief enz. Kortom, er zijn genoeg aandachtspunten waarbij Scheeres voor u een belangrijke én adviserende rol kan spelen. Heeft u interesse in onze producten stuur of fax deze bon naar onderstaand adres en informatie wordt u toegestuurd. literatuur Roots Karibense is het vierde deel uit de serie Voorouders van Verre. Het is een handleiding van 127 pagina's voor die genen die genealogisch onderzoek wil len doen naar families afkomstig van de Nederlandse Antillen en Aruba. De schrijf ster, zelf een ervaren genealogisch onder zoekster, besteedt eerst aandacht aan de verschillende genealogische software programma's die als hulpmiddel kunnen dienen. Ook geeft zij een korte uitleg van de genealogische grondbegrippen. Daarna gaat ze in op de verschillende bronnen die in de familiekring aanwezig kunnen zijn, zoals trouwboekjes, geboortekaart jes, bidprentjes, foto's en erfstukken. De aspirant-onderzoeker wordt gewezen op de speciale kenmerken van de negentiende-eeuwse bevolkings boekhouding op de verschillende eilanden. Dan volgt in kort bestek I een overzicht van de geschiedenis I van de Antillen. De meeste pagi- na's zijn gewijd aan de verschil- THB lende bevolkingsgroepen op de eilanden door de eeuwen heen, wat vermoedelijk verband houdt met de komst van steeds weer nieuwe groepen immigranten. De schrijfster gaat hierbij wat dieper in op de moeilijkheden die de nazaten van slaven tegenkomen bij hun familieonderzoek. Ook de gezinsvorming op de eilanden vraagt de nodige toelichting, waarbij begrippen als 'bysides' en 'buitenkinderen' worden uitgelegd. Hierna vervolgt de gids met een hoofdstuk over de archieven en collecties in Nederland en het buitenland (Verenigd Koninkrijk, Verenigde Staten) L waar de stamboomonder zoeker terecht kan. Over de bronnen die zich bevin den op de Nederlandse Antillen en Aruba gaat het negende en laatste hoofd stuk. In de bijlagen vindt men een overzicht van de verschillende Antilliaanse en Arubaanse archiefdien sten en andere culturele instellingen, per eiland, met vermelding van hun adresgegevens, website en die elementen van hun verza meling die van belang kunnen zijn voor het stamboomonderzoek. Ook wordt ver wezen naar diverse websites van particu lieren die als aanknopingspunt kunnen dienen voor het eigen onderzoek. Een literatuurlijst ontbreekt uiteraard niet. Al met al een handzame handleiding die de nodige aanknopingspunten biedt voor de beginnende stamboomonderzoeker. Roots Karibense De Bataafsche Leeuw (Amsterdam 2009) ISBN 978-90-6707-645-6, 553 blz., 27,50. Het eerste dat opvalt aan het proef schrift Het falen van de Nederlandse gewa pende neutraliteit van Tobias van Gent is het gewicht. Uitgeverij Brabantse Leeuw heeft voor een kaft en papiersoort geko zen die het boek minder makkelijk ver voerbaar en hanteerbaar maken. Wie toch een comfortabele leeshouding heeft gevonden, krijgt een zeer uitgebreide detailstudie van het Nederlands beleid en de internationale politiek in de maan den voorafgaand aan de Duitse inval. In de korte inleiding specificeert Van Gent zijn vraagstelling: was er interactie tus sen de Duitse en geallieerde militaire strategieën en het Nederlandse buiten land- en defensiebeleid? Mede gezien de bestrijding van de heersende opvattingen over deze maanden was iets meer toelich ting over de plaats van deze stu die in de historiografie wenselijk geweest. Van Gent behandelt in drie hoofdstukken zeer gedegen en op basis van uitgebreid archief onderzoek in binnen- en buiten land de Duitse aanvalsplannen, de geallieerde plannen voor de reactie hier op en de Nederlandse positie hierin. Hij komt zo onder andere tot de conclusies dat Hitler pas in januari 1940 besloot heel Nederland te bezetten, dat de inval in mei voor Nederland geen verrassing was en dat er geen alternatief was voor het gevoerde neutraliteitsbeleid. In tegenstelling tot de Eerste Wereldoorlog kon Nederland Duitsland niet overtuigen dat het de neutraliteit kon handhaven, zodat het geen bedreiging zou vormen als spring plank voor een geallieerde tegenaanval. De Duitse bezetting was dus niet gemo tiveerd door economische, ideologische of militaire redenen, maar door de mogelijke bedrei ging van het Ruhrgebied vanuit een onbezet Nederland. Het falen van de Nederlandse gewapende neutraliteit biedt een zeer lezenswaardige en heldere beschrijving en analyse van de internationale poli tiek voorafgaand aan de Tweede Wereldoorlog. 39 Plaats Telefoonnummer Bel mij op voor een afspraak Organisatienaam Naam contactpersoon Adres Centraal Bureau voor Genealogie (Den Haag 2009) ISBN 978-90-5802-071-0, 127 blz., 17,50 (Vrienden 15,50) Ineke van den Broek ChKISTBL MontANTO llel falen van de Nederlandse gewapende neutraliteit, september 1939 - mei 1940 Ernest Verhees december 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 19