Restauratie atelier Sterken BV DOX RestauratoreM0flol.l!<nri Support oekbi^ Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament U kunt ons inschakelen voor: Archieven Brieven Boeken Bijbels Prenten Grafieken Kaarten Wandkaarten Charters Zegels Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen Tel 055-5423147 Fax 055-5430614 E-mail info@sterken.nl www.sterken.nl Of een archiefinstelling nu wel of niet een handvest dienstverlening hanteert, al dan niet gepubliceerd op de website: belofte maakt schuld. Elke instelling ver meldt openingstijden, contactgegevens en communiceert, als het goed is, wat de bezoeker van de dienstverlening mag ver wachten. Brieven en e-mails worden bin nen een afgesproken termijn afgedaan, de klant krijgt de stukken op de studiezaal binnen een x-aantal minuten op tafel, enzovoorts. Maar wat als de archiefdienst in gebreke blijft? Kan de klant dan reke nen op compensatie, in geld of natura? Stel iemand komt speciaal uit Zuid-Afrika om stukken bij u in te zien waarvan de beschrijvingen op internet staan vermeld. Deze stukken blijken echter zoek te zijn. Tja, dat gebeurt soms. Vat uw dienst dit soort zaken ook zo laconiek op, of gaat de dienst door de knieën en biedt zij de klant compensatie? En zo ja, compensatie in de vorm van wat? Een kopje koffie, reiskostenvergoeding of een levenslan ge uitkering voor aangedaan leed? Het Archievenblad ging telefonisch op onder zoek uit. In Heerlen zit Rijckheijt, centrum voor regionale geschiedenis, dat tegenwoor dig met Kasteel Hoensbroek en het Thermenmuseum bedekt is onder een gemeenschappelijk laagje 'Historisch Goud'. Wat directeur Tom van Slooten betreft geen klatergoud: "Wij hebben een handvest Dienstverlening. Onze plek in de samenleving maken we helder met onder meer een optimale dienstverlening. I 33 Daar heeft de burger recht op. Mocht er onverhoopt iets misgaan, dan doen wij inderdaad aan compensatie. Naar bevindt van zaken kan deze bestaan uit een kopje koffie, gratis kopieën of een bosje bloe men. Nee, reiskosten vergoeden wij niet." Hans Visser, sectiehoofd Dienstverlening bij het Stadsarchief Amsterdam: "Wij heb ben geen uitvoerig beleid maar doen zeker aan compen satie. Dat kan vari eren van gratis toe gangskaartjes voor tentoonstellingen, gratis scantegoeden en dergelijke. Nee, vergoeding van reiskosten doen we niet. Maar als iemand voor niets is gekomen door onze schuld, dan bieden we bijvoor beeld aan om gratis het onderzoek te doen waarvoor hij of zij gekomen is. Gelukkig komen dit soort zaken bij ons erg weinig voor." Jona van Keulen, verantwoordelijk voor Publieksdiensten bij de Groninger Archieven: "Ik geloof dat ik wel eens een treinkaartje heb vergoed, maar dat is niet gebruikelijk. Compensatie doen we net ais andere instellingen zoals het uitkomt. Je probeert zaken op te lossen en uit te praten. We ondervinden doorgaans wei nig problemen." Joyce Pennings, hoofd afdeling Publiek en Presentatie van het Utrechts Archief: "Wij hebben een klachtenregeling en bij klachten doen wij zeker iets aan compen satie, bijvoorbeeld een aardigheidje uit de winkel. Uiteraard proberen we klachten te voorkomen en worden zaken al eerder opgelost, in onze presentatieruimte kan het publiek tegen betaling zelf kranten maken. Daar gaat soms iets mis en dan krijgt de klant de krant gratis." Martin de Bruijn, hoofd Baliediensten bij Gemeentearchief Rotterdam: "Als een klant bijvoorbeeld niet tevreden is over de kwaliteit van het product dat hij besteld heeft, dan krijgt hij een nieuwe levering. Geldelijke compensatie, zoals het vergoe den van de reiskosten, kennen wij niet." Al met al lijken archiefdiensten keurig met hun klanten om te gaan. Het zou mooi zijn als ze allemaal hun servicenormen, ontleend aan het landelijke kwaliteits handvest, op de website zouden zetten. BRAIN is overigens met een nieuw kwali teitshandvest bezig. De klantenmonitor (onderzoek klanttevredenheid), waarvan de uitkomsten worden gepresenteerd op een studiedag in Haarlem op 14 decem ber, zal uitwijzen hoe het werkelijk met onze dienstverlening gesteld is. r, U VERENIGING VOOR CONSERVERING EN RESTAURATIE 111611611(11111 PROJECTBUREAU VOOR DOCUMENTAIRE ONDERSTEUNING EN CONSULTANCY Postbus 18, 1474 ZG Oosthuizen Tel.: 0299 - 40 21 30 Fax: 0299 - 40 21 31 http://www.doxsupport.nl E-mail: info@doxsupport.nl DOXsupport is een landelijk werkende organisatie, die zich bezig houdt met dienstverlening op het gebied van (documentaire) informatievoorziening. Onze klantenkring bevindt zich voornamelijk binnen de overheid, alsmede non-profit organisaties. Aangesloten bij de branchevereniging PIM. Door René Spork In 'De Kwestie' bespreken we kleine onder werpen die niet kunnen worden gerekend tot de vele grote keuzes waar het moderne archiefwezen voor staat, maar die het archiefwezen niettemin intensief bezighou den. Dit keer over de dienstverlening van archieven aan bezoekers: wat te doen als deze in gebreke blijft? december 2009 archievenblad I De studiezaal van het Stadsarchief Amsterdam, (foto part. coll.) René Spork is projectleider Digitale Dienst verlening bij het Gemeentearchief Rotterdam en redacteur van het Archievenblad. g -..y xr 0'-

Archievenblad | 2009 | | pagina 16