Doe <1^ Consult Restauratieatelier 'De Tiendschuur' WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult onderdeel van Diamant-Groep Tilburg Archiefrestauratie Papierconservering Charterrestauratie Inlijstwerk Handboekbinderij Vacuümvriesdrogen Behandeling van brand-, roet- en waterschade Calamiteitenservice Inktvraatbehandeling Insulindestraat 5, 5013 BA Tilburg Postbus 4123, 5004 JC Tilburg Telefoon: 013 - 46 41 777 Fax: 013 - 46 41 771 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl Bij calamiteiten buiten kantooruren: 06 - 538 96 318 Documentair management en ondersteuning interim-management quick-scan coaching on the job archiefbewerkingen in-company trainingen wegwerken achterstanden <IEp project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl DE REE DE REE archiefsystemen j met het oog op de toekomst column Het grote verschil met natuurkunde is dat geschiedenisstromen ontspruiten aan het brein van de historicus en niet onderhevig zijn aan bepaalde wetmatig heden. De benoemde stromingen die als eti ketten aan ons verleden kleven, zijn bedoeld om orde te scheppen in een anders haast ongrijpbare werkelijk heid. De historicus is de schepper, achteraf, van ons universum. Zijn orde is even bedrieg lijk als de ordenende hand van de archivaris. Rangschikken, selec teren, beschrijven en verklaren behoren tot de werkzaamheden van beiden. Juist omdat er van universeel geldende wetmatigheden geen sprake is, is het afleggen van verantwoording over de uitvoering van deze taken van wezen lijk belang. De recht- en bewijszoekende burger en de wetenschapper moeten informatie kun nen duiden en op waarde kunnen schat ten. Wat is de context, waar in de infor matieketen bevind ik mij en hoe volledig is die keten? Die duiding is in de digitale wereld nog belangrijker dan in de papie ren wereld. Papier biedt letterlijk hou vast, de digitale wereld niet. Met behulp van zoekmachines kun je middenin een geschiedenistekst of archiefinventaris belanden. Je hebt zoekresultaten, maar wat is het logisch verband? Is er een logisch verband? Statische informatie kan dyna misch worden en andersom. Juist omdat digitale informatie eenvoudiger te mani puleren is, is verantwoording belangrijk. Wat hebben we hoe gedigitaliseerd? Dat het grote publiek daar geen belangstelling voor heeft, is geen argument om het dan maar achterwege te laten. We zetten dan niet een enkele wetenschapper, maar de wetenschap buitenspel. Wanneer je even zorgvuldig opereert in de digitale als in de papieren wereld, Een lichtgolf bestaat uit deeltjes die samen het karakter van de golf bepalen, maar zich individueel onvoorspelbaar gedragen. Een vergelijking met geschiede nis dringt zich op. Zijn wij mensen niet de elementaire deeltjes die samen het karakter van een stro ming in de geschiedenis bepalen, hoewel wij ons tegelijkertijd onvoor spelbaar kunnen gedra gen? juist dan leg je de basis voor verrijking en bewerkingen door het publiek, voor uitwisseling van informatie, discussie en gedachtevorming. De statische papieren werkelijkheid krijgt een niet te evenaren dynamiek in de digitale werkelijkheid, maar controleerbaarheid en betrouwbaarheid van informatie zijn in beide werelden onmisbaar. Bij digitalisering is het noodzakelijk om over gemeenschappelijke richtlijnen te beschik ken: hoe digitaliseren we wat en met welk doel? Het Nationaal Archief en de Taskforce hebben nu richtlijnen en vereis ten opgesteld voor de verschillende aspecten van het digitaliseren, zoals compressie, kleur gebruik en bestandsfor maat. Het doel waarvoor wordt gedigitaliseerd staat daarbij centraal. De richtlijnen zijn geba seerd op de Richtlijnen Preservation Imaging van Metamorfoze, die zijn vertaald naar de dagelijkse praktijk van het Nationaal Archief. Zo ontstaat, samen met bijvoorbeeld het ICT register van DEN, langzamerhand een set aan richtlijnen, verant- woordings- en kwali- teitsregels. Het lijkt me een fraaie taak voor BRAIN om deze regels tot regels te maken voor de hele branche. Elementaire regels voor elementaire zaken! 21 Ti DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en 11, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. archiefsystemen Erik de Ree directeur "Onze jarenlange ervaring in de archiefwereld is tot een waardevolle bron van kennis voor het vak geworden." Degelijk en betrokken Sinds jaar en dag werken DE REE archiefsystemen en haar klanten op unieke wijze samen. Door deze samenwerking ontstaan toekomstgerichte oplossingen, die naadloos aansluiten op de werkwijze van de archivaris en op zijn dienstverlening aan het onderzoekend publiek. Leverancier van MAIS-Flexis, MAIS-Internet www.archieven.nladvies en conversies. Lijnbaanstraat 2 9711 RV Groningen j Tel: 050 - 311 2600 Fax: 050 - 313 7350 E-mail: ederee@de-ree.nl I www.de-ree.nl René Spork Tekening: Peter Vlot december 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 10