ARCHIEFBEHEER DIGITALISERING 0900 345 6666 HULSHOFF0 Becis is uw partij voor: Interim personeel en interim management. Digitalisering; Advisering; Archiefbewerking; Archiefbeheer; Maatwerk DMS/DSP/RMA; Implementatie en Opleiding Meer weten? Op onze website vindt u een overzicht van onze diensten en producten. Voor een vrijblijvend gesprek of een offerte kunt u bellen met: 020-4031147. i Werken bij Becis? www.becis.nl/vacatures Opslag en beheer van alle archieven conform archiefwet (archiefruimten en archiefbewaarplaatsen). Digitale aanlevering in ieder gewenst formaat. Digitalisering van alle archieftypen (t/m Ao in kleur). Consultancy en gediplomeerd interim personeel van SOD tot WA en GO Uitsluitend eigen medewerkers. Archiefbewerking op locatie of in eigen depots. Voor meer informatie: of kijk op www.hulshoff.nl of stuur een e-mail naar archief@hulshoff.nl onderwijs en onderzoek Vervolg van pagina 17 dient zowel het opgebouwde netwerk met de doelgroep als de ontwikkelde projecten te onderhouden en blijvend bij te dragen aan de culturele diversiteit, zowel in de collectie als in beleid en personeel. Het conceptmodel is getest door middel van archival ethnography met de Molukse gemeenschap in Waalwijk als casestudy. De hoofdstructuur van het conceptmodel levert, met aanvullingen, een bruikbaar model voor de verwerving van erfgoed van migrantengemeenschappen. Het model reikt verder dan puur het verwer ven van erfgoed; het moet leiden tot een brede inbedding van culturele diversiteit. De scriptie is te downloaden via http:// dare.uva.nl/document/107625. Reageren? m.heijmans@waalwijk.nl Het shared service center is een orga nisatievorm waarin ondersteunende diensten en processen worden uitbesteed buiten de kernorganisatie. Zowel het bedrijfsleven als de overheid maken gebruik van deze organisatievorm. Met een gemeenschappelijke dienst worden verschillende klanten bediend; hierdoor is schaalvergroting en bundeling van gelijksoortige activiteiten mogelijk om kostenbesparend te werken. Mac Donald onderzoekt op basis van literatuur- en internetonderzoek de mogelijkheden voor een shared service organisatie voor het beheren en uitvoeren van digitale archiefselectie bij de rijksoverheid. De rijksoverheid wordt geconfronteerd met grote achterstanden in papieren archiefselectie- en bewerking. Daarnaast neemt de omvang van digitale bestanden toe, wat vraagt om oplossingen voor de opslag, toegankelijkheid en selectie van digitale bestanden. Archiefselectie is een proces waarbij de archiefdocumenten worden gewaardeerd voor vernietiging of voor blijvende bewaring. Digitaal selecteren is een onderdeel van een proces dat begint op het moment dat een digitaal document gevormd wordt. Indien een document wordt opgenomen in het archiveringssysteem, wordt direct bepaald hoe het gewaardeerd en geselec teerd wordt. In het huidige digitale tijd perk worden organisaties gedwongen om al bij de vorming van een document de waarde en daarmee de levensloop van het document te bepalen. Het uitbesteden van waardering en selectie aan een shared service center zorgt voor een efficiënte organisatie van het proces van opnemen in een archiveringssysteem, waarderen, selecteren en verwijderen. Daardoor kan de kernorganisatie zich richten op haar kerntaken. Een shared service center biedt meerwaarde aan organisaties door het inrichten en ontwikkelen van de ICT- infrastructuur voor het uitvoeren van digitale selectie op maat van de wensen van de klant (en de wettelijke kaders die voor de rijksoverheid gelden). De scriptie is te downloaden via http:// dare.uva.nl/document/115817. Terrorismebestrijding heeft geleid tot wetgeving voor opsporings- en vei ligheidsdiensten. Deze diensten hebben uitgebreidere bevoegdheden gekregen om te beschikken over persoonsgegevens die bij derden berusten. Zij krijgen meer bevoegdheden om deze persoonsgegevens verder te verwerken. Renders onderzocht welk effect deze wetgeving heeft op de informationele privacy en hoe het archi veringssysteem van opsporings- en veilig heidsdiensten de informationele privacy kan beschermen. De antiterreurwetgeving op het gebied van gegevensverwerking omzeilt de vrij willige verstrekking aan opsporings- en veiligheidsdiensten op grond van uitzon deringsartikel 43 van de Wet bescherming persoonsgegevens. Een verzoek krijgt de status van een wettelijke verplichting. Telecommunicatiegegevens, financiële gegevens en uiteindelijk alle soorten gegevens(bestanden) van instanties en bedrijven kunnen verplicht verstrekt wor den. De nieuwe Wet politiegegevens heeft de bevoegdheden uitgebreid om de ver kregen gegevens te mogen verwerken. De antiterrorismewetten hebben cumulatief De kwaliteit van de verkregen persoonsgegevens is moeilijk te waarborgen door de toenemende omvang, de gedifferentieerde herkomst en de langere bewaartermijn van de gegevens. en in samenhang een groot effect op de privacy van burgers. Onderzoeken in het kader van deze wetten hebben vaker een verkennend karakter en richten zich ook op niet-verdachte personen. De kwaliteit van de verkregen persoons gegevens is moeilijk te waarborgen door de toenemende omvang, de gedifferen tieerde herkomst en de langere bewaar termijn van de gegevens. Datamining en risicoprofilering (verwerking van de gege vens) vergroot de kans op 'false positives' en 'false negatives', met gevolgen voor de privacy van burgers. De privacywaarbor gen dienen in het archiveringssysteem van opsporings- en veiligheidsdiensten opgenomen te zijn. Het archiverings systeem ontwikkelt autorisatietabellen met authenticatiemethoden en houdt deze bij. Deze toegangsbeveiliging is belangrijk door de uitbreiding van ver strekkingsregimes en de gegevensuitwis seling in ketenverband. Het archiverings systeem garandeert de kwaliteit door het toekennen van de juiste metadata bij de creatie van digitale persoonsgegevens. Het archiveringssysteem van de vorderende partij legt haar wil op aan de oorspronke lijke verzamelaar van gegevens. Deze ont wikkelingen zullen nieuwe privacyrisico's met zich meebrengen. De scriptie is te downloaden via http:// dare.uva.nl/document/118457. Reageren? k.renders@archiefalkmaar.nl I 19 BECIS, informatiespecialisten van deze tijd Henri Polaklaan 38 sous 1018 CT Amsterdam Postbus 3G079 1020 MB Amsterdam i] H.iSI M 020-40311471 WWW.becis.nl info@becis.nl (lokaal tarief) Charlene Mac Donald 'Selectie sharen!' Digitale archiefselec tie als een shared service Karei Renders Terrorismebestrijding en informatio- nele privacy. Het spanningsveld tussen veiligheid en privacy vertaald naar het archiveringssysteem van opsporings- en veiligheidsdiensten. november 2009 Marieke de Haan is als coördinator com municatie en contractactiviteiten verbonden aan de Archiefschool van de Hogeschool van Amsterdam. archievenblad I

Archievenblad | 2009 | | pagina 9