De Week van de Geschiedenhti ijs VASTLEGGEN EN VERTELLEN Drents^, i'thief de zevende eeuw, wanneer Franken en Friezen nog touwtrekken om het mid den van het land en het front met elke schermutseling verschuift. Eigenlijk blijft het daarna alleen onder Karei de Grote en in de negentiende eeuw rustig in Rhenen. Maar wat het stadje vooral met het thema verbindt, is de Duitse inval in mei 1940 en de hevige strijd die bij en op de Grebbeberg werd geleverd. Er ligt in Rhenen dus vertelstof te over en de vraag drong zich op welke partners het pro gramma konden helpen uitvoeren door elk hun favoriete hoofdstuk te vertellen. Dit zijn er vele. De Historische Vereniging Rhenen nam bij de eerste bijeenkomst direct het initi atief. Zij ontfermde zich over de Tweede Wereldoorlog en nam onderdelen voor haar rekening waarmee zij zowel de eigen organisatie, haar nieuwe huisves ting en het veel te weinig gebruikte Oude Raadhuis in de schijnwerpers kon zetten. Bovendien verzorgde ze in samenwer king met het Streekarchief/RHC Zuidoost Utrecht in Wijk bij Duurstede een ten toonstelling van archiefstukken en afbeel dingen in het huidige gemeentehuis. In de grote hal werden hoofdzakelijk docu menten uit het archief van de gemeente getoond, die betrekking hebben op de periode 1939-1945. Hieronder vallen for mulieren betreffende de ingebruikname van percelen door Nederlandse troe pen, evacuaties van de burgerbevolking, weekvan de geschiedenis weekvan de geschiedenis oorlogsschade aan woningen en boer derijen, opgaven van Joods personeel, arbeidsdienst, voedselvoorziening, de vordering door de Duitse autoriteiten van paarden, rijwielen, levensmiddelen, radio's, enzovoorts. Waar relevant werden foto's bij de documenten geplaatst. In het Oude Raadhuis vertoonde de vereni ging herontdekt filmmateriaal uit de tijd van de mobilisatie, terwijl ooggetuigen commentaar leverden op de beelden. In haar eigen huisvesting, de Commanderij, organiseerde de Historische Vereniging Rhenen een perspresentatie en werd de omvangrijke bibliotheek met boeken over de Tweede Wereldoorlog (een gedeeld bezit met het museum) ter inzage getoond. De Werkgroep Archeologie Rhenen leidde bezoekers rond in de Walburcht op de Grebbeberg (die van de Franken en de Friezen). Aan de voet van de Grebbeberg te. Het plakboek is op 5 december 1940, inclusief Sinterklaasgedicht, geschonken aan een onbekend persoon. Het vastleggen van herinneringen stond ook centraal bij de andere activiteiten die het Drents Archief in de Week van de Geschiedenis organiseerde. Deze week werd namelijk het nieuwe project 'Mijn leven, mijn Drenthe' gepresenteerd, een samenwerking tussen het Drents Archief, uitgeverij Koninklijke Van Gorcum en regionale omroep RTV Drenthe. Doel van het project is om alle Drenten te enthou siasmeren om aan de slag te gaan met het eigen verleden en herinneringen op een leuke en makkelijke manier vast te leggen. Op de website www.mijnleven.me wor den tips en ideeën aangedragen en kun je gepersonifieerde printing on demand- producten maken, zoals een stamboom poster, een historisch familiealbum, een persoonlijke krant of levensverhaal. Op 21 oktober werd Mijn leven, mijn Drenthe gepresenteerd in het Stadspaviljoen, een grote tijdelijke tent in het centrum van Assen. Daar werden tegelijkertijd filmbeelden van Drenthe uit de periode van de Tweede Wereldoorlog en wederopbouw getoond op zes enorme flatscreens, en konden bezoekers in een huiskamer uit de jaren '50 luisteren naar hoorspelen van de Drentse radio uit die tijd. Op 24 oktober vond de grote mani festatie Mijn leven, mijn Drenthe plaats in het Drents Archief, het Drents Museum en buiten op straat. Een dag vol dans, muziek, een erfgoedmarkt met spullen uit de jaren '40 en '50, kinderactiviteiten en een kennismaking met stamboomonder zoek. Met het thema Oorlog en Vrede viel ook in Rhenen natuurlijk wel wat te doen. Het Rhenense museum Het Rondeel stelde zich de opdracht om rond dit thema elke dag van de Week van de Geschiedenis een publieksactiviteit te programmeren, waar bij alle bronnen - de voorwerpen in het museum, de documenten in het archief, de objecten in de binnenstad en op en rond de Grebbeberg - aan bod zouden komen. Vele oorlogshandelingen hebben in de loop der eeuwen sporen nagela ten. Het oudste verdedigingswerk op de Grebbeberg gaat terug tot het eind van liggen een hoornwerk uit het midden en bastions uit de late achttiende eeuw. Moeilijk zichtbaar en beperkt toeganke lijk, maar met de juiste begeleiding prima te ontsluiten. Ook in de historische binnenstad van Rhenen zijn oorlog en vrede tastbaar aanwezig. Het Cuneragilde maakte een wandeling die voerde langs delen van de stadsmuur (uit de veertiende eeuw, met latere vernieuwingen) en door de al tij dens de Tweede Wereldoorlog wederop- gebouwde binnenstad. Op vrijdagavond bracht de stadsbeiaardier een repertoire ten gehore dat naar het thema verwees. Binnen de muren van het museum gaf de conservator in de vaste opstelling een overzicht van wapengekletter en kanon gebulder in en rond Rhenen, en haalde Lees verder op pagina 13 In en rond het Drents Archief waren ook dit jaar weer veel activiteiten in de Week van de Geschiedenis georganiseerd. Eén van de activiteiten - 'Mijn grootou ders' tijd' - trok de aandacht van de jury van de Week van de Geschiedenisprijs 2009, met als thema 'Oorlog en Vrede'. Het had tot gevolg dat het project, samen met negen andere projecten, werd geno mineerd voor die prijs. Twee zondagen (18 en 25 oktober) en een zaterdag (24 oktober) waren speciaal bedoeld voor opa's en oma's en hun kleinkinderen. Het Drents Archief deed een oproep aan grootouders om met een tastbare herinnering (voorwerp of foto) aan de tijd van oorlog en wederopbouw langs te komen. In het archief was een praat- hoek ingericht waar opa's en oma's hun ver haal over het voorwerp en hun herinneringen aan die tijd aan hun kleinkind konden ver tellen. De verhalen zijn vastgelegd met een videocamera en de mooiste verhalen zijn gepubliceerd op de site www.mijnleven.me. Natuurlijk werd er ook een foto gemaakt van grootouder, kleinkind en voorwerp. Verder was er van alles te doen uit de tijd van de wederopbouw. Net na de oorlog waren de opa's en oma's van nu nog kin deren. Wat gebeurde er in Drenthe en wat deden kinderen toen? Wat was er op de radio te horen, welke spelletjes werden er op straat gespeeld, welke snoepjes waren favoriet? Drentse hoorspelen uit de jaren '50 waren te horen op een echte oude buizenradio, er werd gepunnikt met een houten klosje (tegenwoordig bijna niet meer te krijgen) en je kon een oorlogsplakboek maken met advertenties uit de oorlogstijd (surrogaat koffie en -thee!). Alle activiteiten waren op de bon. ledereen kreeg bij binnen komst een stapeltje bonnen uitgereikt. Een week van tevoren is extra aandacht voor deze activiteiten gegenereerd met een persbericht over een nieuwe aanwinst: het oorlogsplakboek van Sinterklaas. Het plakboek, dat is bijgehouden van 5 december 1939 tot 5 december 1940, vertelt in prachtige plaatjes en weinig tekst over de mobilisatie, de opvang in Drenthe van kinderen uit het gebombar deerde Rotterdam en de voedselschaars- 10 Door Joke Wolff, Bert Huiskes (m.m.v. Henk Deys en Ria van der Eerden-Vonk) en Elisabeth Wiessner* Rhenen, stadsomroeper Jan-Jits van Setten in het puin van de stad, 1940 (coll. H.P. Deys). Tastbaar erfgoed in Rhenen Bestorming van Rhenen door de hertog van Kleef in 1499 (coll. museum Het Rondeel, Rhenen). Tien genomineerden en maar één winnaar. In 2008 ging de Weekvan de Geschiedenisprijs naar het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk. In 2007 werd de prijs gewonnen door het Streekarchief Land van Heusden en Altena. Het jaar daarvoor was het Regionaal Historisch Centrum Limburg de gelukkige. Dit jaar weer een archief? De kans is klein, want onder de genomineerden bevonden zich maar twee archieven: het Drents Archief en RHC Zuid-Oost Utrecht. En de winnaar is... 'Mijn grootouders' tijd' in Drenthe Spelende kinderen in Drenthe: kinderen van toen, opa's en oma's van nu (foto Drents Archief). archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 5