Overdracht archieven Suriname lyppi Ssfti ©©©©•©OOOGOO Nieuwe koers Archiefforum DIVA Discussielijst opgeheven Historici en sociale werkvoorziening samen op zoek naar maritiem verleden Tijdelijke sluiting archief Bergen op Zoom en omstreken nieuws uit het veld De komende zeven jaar keert 800 meter archief terug naar Suriname. Het gaat om koloniale archieven daterend van 1667 tot 1975, het jaar dat Suriname onafhankelijk werd. Naast volkstellingen bevatten de archieven onder meer stuk ken over de troepenmacht in Suriname en het slavernijverleden. Minister Ronald Plasterk van OCW, staatssecretaris Frans Timmermans van Europese Zaken en de Surinaamse minister Maurits Hassankhan van Binnenlandse Zaken hebben hiertoe een overeenkomst ondertekend. Suriname is altijd eigenaar van de archiefcollectie gebleven, maar Nederland is mede ver antwoordelijk voor het goede beheer van de archieven. Door de lange bewaring onder tropische omstandigheden was de fysieke conditie van het materiaal echter ernstig achteruitgegaan en zijn de stukken in 1916, 1930, 1975 en 1977 verscheept naar het toenmalige Rijksarchief (thans Nationaal Archief) in Den Haag. De Surinaamse archieven behoren tot het gemeenschappelijk erfgoed van Suriname en Nederland. De stukken vertellen het verhaal van een ruim drie eeu wen durende relatie en zijn straks zowel in Suriname als in Nederland beschikbaar. De komende jaren gaat het Nationaal Archief alle honder den meters digitaliseren en waar nodig conserveren. Zo blijft alle informatie in Nederland beschikbaar voor onderzoek en kan het kwets bare materiaal in Suriname worden ontzien. Minister Plasterk en staats secretaris Timmermans stellen hier voor allebei 1 miljoen euro beschikbaar. Vocht, verzuring, inktvraat en insecten hebben de stukken aangetast. Uit een schade-inventarisatie blijkt dat ongeveer 30 procent van de archiefstukken dusda nig beschadigd is dat regulier gebruik niet mogelijk is. Na conservering en digitalise ring van dit materiaal worden duplicaten naar het Nationaal Archief in Suriname gestuurd voor regulier gebruik. De origi nelen gaan ook retour. In het Nationaal Archief blijven ook digitale kopieën ach- ter, zodat ook in Nederland de stukken blijvend onderzocht kunnen worden. Komend voorjaar wordt in Suriname een nieuw archiefgebouw geopend. Dat maakt het - tezamen met goed getraind personeel en moderne archiefwetgeving - mogelijk om het terugkerende archief goed te beheren. De Rijksuniversiteit Groningen (RUG), het Fries Historisch en Letterkundig Centrum Tresoar te Leeuwarden en Breed, de sociale werkvoorziening van Nijmegen en omgeving, hebben een overeenkomst gesloten om alle gegevens uit de Deense Sonttolregisters (STR) in te voeren in een elektronische databank. Dit gebeurt in het kader van het wetenschappelijk historisch project 'Sonttolregisters online'. In 2011 zal iedereen de complete STR via het internet kunnen raadplegen (www.soundtoll.nl). De STR behoren tot de belangrijkste bronnen voor de economische en mari tieme geschiedenis van Nederland en de rest van Europa. De registers vormen de administratie van de tol die de koning van Denemarken hief over de scheepvaart door de Sont, Xï de zeestraat tussen Zweden en Denemarken die de Noordzee en Oostzee met elkaar ver bindt. Ze zijn (met enige hia ten) bewaard gebleven voor de periode 1497-1857 en bevat ten gegevens over 1,8 miljoen doorvaarten. Van elke door vaart noteerden de ambtenaren van de Tolkamer in Helsingor de naam van de schipper, zijn woonplaats, de haven van vertrek, de samenstelling van de lading en vanaf de jaren 1660 ook de bestemming van het schip. De helft van schippers die door de Sont voeren, waren Nederlanders. Breed zal gedurende twee jaar circa 70 medewerkers inzetten om de 1,8 miljoen doorvaarten in de database in te voeren die door RUG en Tresoar is ontwikkeld. Breed gaat daarbij gebruikma ken van spraaksoftware waardoor het werk sneller gaat en een bredere groep werkne mers toegang tot het werk krijgt. De origi nele Sonttolregisters - meer dan 700 dikke, handgeschreven, in leer gebonden delen - worden bewaard door het Rijksarchief in Kopenhagen. Door de enorme hoeveel heid gedetailleerde gegevens die zij bevat ten, zijn zij een moeilijk systematisch te raadplegen bron. Dankzij de database die nu wordt gemaakt, worden de gegevens voor iedereen gemakkelijk toegankelijk en kunnen zij eindelijk in hun volle omvang worden gebruikt voor wetenschappelijk onderzoek. nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: nieuws@kvan.nl Erfgoed Nederland heeft de mailing lijst DIVA met ingang van 1 november opgeheven. De lijst werd in 1999 opgericht door Documentaire informatievoorziening en het archiefwezen (DIVA) en heeft circa 800 leden. Erfgoed Nederland vindt dat het beheer van de elektronische discussielijst niet tot zijn takenpakket behoort. Frans Hoving, programmamanager cultuurparti cipatie van Erfgoed Nederland, stelde op 15 september j.l. de vraag op DIVA of de lijst nog wel bestaansrecht heeft. Hij con stateerde dat het ledenaantal van en het berichtenverkeer op DIVA de afgelopen jaren sterk is gedaald. Op Hovings vraag kwamen 35 reacties binnen. Dertig men sen waren voor opheffing van de lijst en zien DIVAR van het Archiefforum als een goed alternatief. Vijf mensen betreurden de opheffing en zien de KVAN of BRAIN als aangewezen partij om een discussielijst te gaan onderhouden. Volgens Hoving is er nog een reden om DIVA op te heffen. De lijst draait op de servers van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG). Het IISG stopt met deze dienstverlening. Erfgoed Nederland vraagt zich af of het wel de moeite waard is om de mailinglist te verhuizen en alle leden te vragen om opnieuw lid te worden. Erfgoed Nederland heeft aan de KVAN en BRAIN gevraagd om desgewenst een nieuwe discussielijst te starten. Erfgoed Nederland gaat nadenken over het opzet ten van een erfgoedbrede discussielijst. Het archief van DIVA blijft ook niet bewaard. Volgens Hoving is de lijst altijd bedoeld om vrijblijvend collega's te raad plegen en te discussiëren. "We hebben nooit de door de deelnemers verzonden e-mails willen bewaren. De software is weliswaar na een aantal jaren uitgebreid met een primitieve archieffunctie, maar het feit dat iets kan, maakt nog niet dat het dan ook moet. En bovendien is ook nooit aan de leden kenbaar gemaakt dat hun berichten ten eeuwigen dage bewaard zouden blijven", aldus Hoving. De website www.archiefforum.org gaat met ingang van 1 januari 2010 van inhoud veranderen. Initiatiefnemer Eric Hennekam gaat zich vrijwel uitsluitend richten op archiefonderzoek en online research. Nieuwsberichten over specifieke archivistische c.q. diverse zaken gericht op de doelgroep informatiemanagers zal hij niet meer op het forum plaatsen. Die actuele informatie zal hij alleen nog geven in cursussen (bijvoorbeeld bij bij en nascholing voor archief- en biblio theekmedewerkers), publicaties en lezin gen. Daarnaast zal Hennekam een beslo ten discussieboard opstarten waaraan, volgens eigen zeggen, "alleen de beste archief(onder-)zoekers van Nederland worden toegelaten. De gegevens (vragen, online documenten, et cetera) zullen zeer vertrouwelijk zijn. Toegang krijgt men alleen door strenge ballotage. Alleen men sen met kennis van zaken met betrekking tot archieven zijn welkom, zoals archi varissen, historici en journalisten", aldus Hennekam. Het Markiezenhof beheert de archie ven van de gemeenten Bergen op Zoom, Steenbergen, Woensdrecht en het voor malig Waterschap Scheldekwartier. Tot en met januari 2010 is de archiefdienst inclusief studiezaal gesloten vanwege ver huizing van de collecties. In de maand november verhuizen de collecties in het depot aan de Blokstallen naar hun nieuwe onderkomen: het depot aan het Wilhelminaveld. Vier kilometer meter archivalia en documentatie moet ver plaatst worden en opnieuw ingevoerd in het digitale beheersysteem. Meer infor matie over de laatste stand van zaken en de dienstverlening vindt u op de website www.markiezenhof.nl/content/ view/149/172/lang.nl/ Nieuw in de redactie van het Archievenblad is Ton Dijksterhuis (Rotterdam, 1961). Hij is werkzaam als manager erfgoed bij Stadsarchief en Athenaeumbibliotheek te Deventer, alwaar hij sinds 2000 in dienst is. Hij heeft daar achtereenvol gens de functies van projectleider van het digitaliseringproject 'IJsselfront', coördinator studiezaal archief, en team leider automatisering en digitale dienst verlening vervuld. Daarvoor heeft hij nog gewerkt bij het Coördinatiepunt Nationaal Conserveringsbeleid (CNC), de KB en het NIWI. Voor vermelding in deze rubriek is de redac tie afhankelijk van berichten die aan haar worden toegezonden. november 2009 november 2009 NIEUWS Kaart van de kolonie Suriname met de tot cultuur gebracht zijnde landen en plantages, gedateerd 1801 (foto Nationaal Archief). De Sont, een van de drie smalle zeegaten die de Noordzee met de Oostzee verbindt. u i th e t veld De archiefstellingen worden geplaatst in het nieuwe depot aan het Wilhelminaveld in Bergen op Zoom (foto Het Markiezenhof). archievenblad archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 3