Omdat het SCdlHIGIl van gebonden documenten in kleur veel eenvoudiger en slimmer kan t PS7000C MKII nu A2++ KON ICA MINOLTA The essentials of imaging Hoe de Konica Minolta PS7000C MKII uw scanproblemen oplost. iPiniElopinn Vervolg van pagina 29 gemeenschap. Er kan een beloning tegen over staan in materiële of in immateriële vorm. 'De eer van het werk' is een beloning die misschien mager klinkt, maar voor veel mensen wel degelijk betekenis heeft. Zo ook het gevoel een zinvolle bijdrage te leveren aan onze informatiemaatschappij. Echter, crowdsourcing betekent niet per definitie belangeloos werk. Een beloning in The New York Times. Dat project loopt nu en moet in 2010 gereed zijn. Net als bij de projecten voor krantendigitalisering die we in Nederland kennen worden de scans eerst met OCR (optical character reading) voor het grootste deel leesbaar gemaakt. Daarna worden de gedeelten waar de OCR niet heeft gewerkt omdat de tekst fouten bevat te of simpelweg omdat de krant te vuil of gekreukt was, in de vorm van 'recaptcha' voorgelegd aan het grote publiek dat per de vorm van scans of scantegoed kan ook heel aantrekkelijk zijn. Dat is een materiële beloning voor de deelnemer aan het pro ject maar kost de archiefdienst niets extra. Zelfs een financiële beloning kan overwo gen worden, in de sfeer van de Mechanical Turk van Amazon, the marketplace for work (https://www.mturk.com/mturk/wel- come). En zo zijn er meer creatieve manie ren te bedenken om deelnemers te motive ren zich in te zetten voor de grootschalige ontsluiting van archieven. Gaan we als archiefdiensten in Nederland onze collecties via crowdsour cing toegankelijk maken, dan zijn we niet de eersten. En behalve de genealogi sche sites, waar Familysearch, de site van de Latter Day Saints Church, waar ik eer der naar verwees, een van de bekendsten is, zijn er ook andere voorbeelden waar we van kunnen leren. Een prachtig initiatief is de digitalisering van de archieven van geval het probleem bekijkt en oplost. Een captcha is een 'Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart'. Het wordt bijvoorbeeld gebruikt om te voorkomen dat computers die spam verzenden toegang krijgen tot systemen die daar niet op zitten te wachten. Recaptcha is een variant ontwikkeld aan de Carnegie Mellon Universiteit. Het selecteert de termen waar OCR-programma's het niet eens zijn, legt die termen samen met con troletermen voor ter interpretatie aan het publiek. Op basis van een puntentoeken ning bij gelijke interpretatie wordt vastge steld welke interpretatie van een probleem geval de juiste is. Per september 2008 was met deze werkwijze 12.000 manuren per dag aan gratis arbeid gegenereerd. Willen we de kilometers archieven in onze depots echt voor iedereen toeganke lijk maken, dan zullen we niet alleen als instellingen beter met elkaar moeten gaan samenwerken, maar we zullen vooral moe ten leren samen te werken met de grote hoeveelheid onbenutte maar geïnteres seerde arbeidskracht die via het internet graag ingezet wil worden. Dat samenwer ken met de internetgebruikers vergt vooral intensieve communicatie. Daarmee bedoel ik geen dure voorlichtingscampagnes, maar een responsief 24/7 netwerk van profes sionals, deelnemers en klanten die bereid zijn eikaars vragen te beantwoorden, pro blemen op te lossen en te luisteren naar eikaars suggesties. Een voorwaarde om het toegankelijk maken van onze archieven met behulp van crowdsourcing succesvol op te zetten is een gebruiksvriendelijk, snel en vlekkeloos werkend systeem met optimale backoffice faciliteiten. Zo moet het mogelijk zijn de ingevoerde metadata met minimale men selijke inspanning grondig te controleren omdat een klant van een overheidsinstel ling betrouwbare informatie verwachten mag. Tegelijkertijd moet de productie ook snel online beschikbaar zijn omdat een te traag proces demotiverend bij de deel nemers kan werken. En vanzelfsprekend moet de intensieve communicatie tussen deelnemers, klanten en instellingen effi ciënt ondersteund kunnen worden door het systeem. Om een dergelijk te systeem te ontwikkelen is er nóg een nieuwe vorm van samenwerking nodig: met de leverancier. Max Evans opende bovengenoemd artikel met de opmerking: "Archival institutions have to reinvent themselves." Ik denk dat hij gelijk heeft. 31 Het scannen van gebonden documenten is nu eenmaal een lastige klus. Geopende boeken zijn zwaar en moeilijk plat op een scanner te leggen. Gebonden boeken dreigen al snel te beschadigen en teksten en afbeeldingen in de rug van het boek vervormen. Maar niet met de nieuwe PS7000C MKII. Deze scant boeken van bovenaf en corrigeert auto matisch de kromming in de rug. Of het origineel nu zwart-wit of in kleur is, een standaard of afwijkend formaat heeft. De PS7000C MKII zorgt eenvoudigweg voor de best denkbare reproductie. Meer weten over deze slimme bookscanner? Kijk op www.konicaminolta.nl of bel GRATIS 0800 - 022 21 41. Konica Minolta, Postbus 237, 1170 AE Badhoevedorp, telefoon 0800 - 022 21 41, fax 020 - 658 41 60, e-mail: info@konicaminolta.nl Crowdsourcing: Publiek levert bijdrage aan ontsluiting! Gratis arbeid Tekening:Willem Küller. Intensieve communicatie Ellen Fleurbaay is adjunct-gemeentear chivaris van Amsterdam. Samen met Mare Holtman hield zij eind oktober een key-note speech over de Archiefbank van Stadsarchief Amsterdam op een regionale archiefconferen tie in de Verenigde Staten. Noten Max J. Evans, 'Archives of the People, by the People, for the People', The American Archivist 70 (2007), 387-400. De titel is een vrije variant op de beroemde slotzin van het Gettysburg Adress van Abraham Lincoln. 2 Koos van Dijken en Natasha Stroeker, Naar een publieksgericht archiefbestel (Zoetermeer 2003) 40. november 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 15