DOX Restauratie atelier Sterken BV Support RestauratoreMortorl!inH U kunt ons inschakelen voor: tie en detachering begeleiding en ople ■^oekbi*1 Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament Archieven Brieven Boeken Bijbels Prenten Grafieken Kaarten Wandkaarten Charters Zegels Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen Tel 055-5423147 Fax 055-5430614 E-mail info@sterken.nl www.sterken.nl opinie piniez.opini Vervolg van pagina 27 toekomst steeds meer digital bom materiaal door archiefvormers naar archiefdiensten zal worden overgebracht, is het zaak deze discussie te voeren voor alle fasen van het records continuum. Open archieven door crowd soureing In Amsterdam zijn we na twee jaar ervaring met de Archiefbank tot een ver gelijkbare conclusie gekomen. Onze scan- ning-on-demand procedure op basis van de archiefinventaris werkt prima voor onderzoekers die vertrouwd zijn met de wijze waarop archieven traditioneel wor den ontsloten door middel van inven tarissen. Het aanbieden van gescande inventarisnummers is bovendien een ide ale manier om te voorkomen dat kwets bare of diefstalgevoelige stukken naar de studiezaal moeten ter inzage en naarmate er meer is gedigitaliseerd zal het de druk op de (relatief dure) dienstverlening in de studiezaal ontlasten. Maar archiefin ventarissen, ook als ze voorzien zijn van scans, zijn geen goede manier om het grote publiek te verleiden tot archiefon derzoek. Ook die bekende 28% potenti eel geïnteresseerden haken af als ze de archiefstukken via een inventaris moeten raadplegen.2 Er is maar één oplossing: behalve volledig scannen ook volledig indexeren. Bij moeilijk leesbare teksten hoort daar ook nog volledig transcriberen bij. En, willen we internationaal publiek bereiken, dan zullen we ten slotte nog volledig moeten vertalen. Bij de beschrijving van digitaal geboren archiefdocumenten gaan we ervan uit dat er veel meer metadata nodig zijn om de stukken te beheren en toegankelijk te maken en te houden. Filip Boudrez schrijft in één van zijn vele prima arti kelen dat er voor elk digitaal archiefdo cument metadata nodig zijn, terwijl dit voor papieren documenten lang niet altijd het geval is. Hij heeft volkomen gelijk wat betreft de digitale documen ten. Om die te beheren en te kunnen terugvinden zijn veel metadata nodig. Maar is dat bij de papieren documenten eigenlijk ook niet het geval? Zo niet voor het beheer, dan toch wel voor de toe gankelijkheid. Tot op heden hebben we genoegen genomen met archieven die slechts voor een beperkt publiek toegan kelijk zijn. Maar als we willen dat onze papieren documenten echt door een breed publiek gebruikt gaan worden, dan hebben we ook van papieren documen ten een veelvoud aan metadata nodig. En van papieren documenten hebben we, net als van digitale documenten, ook verschillende representaties nodig. Om te beginnen digitale reproducties, en daarnaast dus liefst ook nog die trans cripties en vertalingen. Met scans van onze documenten online zal het mogelijk zijn grootschalig de metadata te genereren die we nodig hebben om volledige toegang te bieden tot onze archieven. Die metadata moeten op een eenduidige en structurele manier worden verzameld en de kwaliteit van de metadata moet in principe zonder mense lijke tussenkomst gecontroleerd kunnen worden. Het heeft niet zo veel zin docu menten online te zetten en vrijwilligers te vragen er naar eigen goeddunken een leuke beschrijving bij te maken. Deze werkwijze kan, bijvoorbeeld als het bij zonder beeldmateriaal betreft, via Flickr the Commons een nuttige opbrengst aan metadata genereren, maar voor de meeste archiefdocumenten zou het leiden tot heel ongelijksoortige, ongeordende en overbodige gegevens waar andere onder zoekers maar weinig mee kunnen. Op basis van dat soort gegevens kun je geen zoeksystemen bouwen die een volledige en uniforme opbrengst garanderen. Die gegevens zouden ook niet uitwisselbaar en nauwelijks beheersbaar zijn. De klas sieke index biedt uitkomst: metadata in een vooraf bedacht en goed gestructu reerd metadataschema, bij voorkeur in de vorm van een open standaard. Willen we vervolgens op basis van dit schema ai die metadata genereren, dan hebben we aan tientallen of zelfs honder den vrijwilligers niet genoeg. Het moeten er duizenden zijn. Dat lijkt zo op het eer ste gezicht misschien niet haalbaar. Maar als je ziet hoeveel geregistreerde gebrui kers de Amsterdamse archiefbank telt, dan moeten dit soort aantallen, ook in een Nederlandstalig gebied, wel haalbaar zijn. Wat we nodig hebben is behalve de scans en de techniek een goed doordacht beleid voor crowdsourcing. Crowdsourcing is een term die in 2006 is geïntroduceerd door Jeff Howe in een spraakmakend artikel in Wired (http:// www.wired.com/wired/archive/14.06/ crowds.html) Crowdsourcing is een samenvoeging van de termen 'outsour cing' en 'crowd'. Crowdsourcing wordt ingezet wanneer organisaties gebruik willen maken van de ideeën of het werk van de Lees verder op pagina 31 november 2009 29 Een frisse kijk op atiebeheer PROJECTBUREAU VOOR DOCUMENTAIRE ONDERSTEUNING EN CONSULTANCY Postbus 18, 1474ZG Oosthuizen Tel.: 0299-40 21 30 Fax:0299-40 21 31 http://wvwv.doxsupport.nl E-mail: info@doxsupport.nl DOXsupport is een landelijk werkende organisatie, die zich bezig houdt met dienstverlening op het gebied van (documentaire) informatievoorziening. Onze klantenkring bevindt zich voornamelijk binnen de overheid, alsmede non-profit organisaties. Aangesloten bij de branchevereniging PIM. VERENIGING VOOR CONSERVERING EN RESTAURATIE lluUCrldllU Je* Sandra Sacher-Flaat werkt bij de afdeling Onderzoek van het Nationaal Archief. Zij stu deerde eerder dit jaar af aan de archiefop leiding met een scriptie getiteld: Het heffen van gebruiksvergoeding op reproducties door archiefinstellingen, te vinden via http://dare. uva.nl/document/133012 Noten 1 Zie voor uitgebreide behandeling van dit onderwerp en bronvermelding: A.R.M. Flaat, Het heffen van gebruiksvergoeding op repro ducties door archiefinstellingen, maart 2009 http://dare.uva.nl/document/133012 Door Ellen Fleurbaay Alles online vindbaar en beschikbaar is wat steeds meer mensen doodgewoon vinden. Boeken, films, muziek, waarom dan geen archieven? Maar al krijgen we een veelvoud van de budgetten voor scanning waar we nu over beschikken en al krijgen we een ver dubbeling van ons personeelsbestand, het zal nooit genoeg zijn om de vele kilometers archieven in onze depots online voor een groot publiek vindbaar en beschikbaar te maken. Willen we die volledige online toegan kelijkheid bereiken, dan zullen we een beroep moeten doen op de bijdrage en inzet van de grote massa internetgebruikers. Max j. Evans schreef twee jaar geleden een krachtig betoog voor brede publieksinzet in The American Archivist, getiteld 'Archives of the People, by the People, for the People.1 Inmiddels heeft hij bewezen dat hij gelijk heeft. Familysearch. com heeftin een paar jaar tijd 250 miljoen documenten online geïndexeerd. Klassieke index Duizenden vrijwilligers archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 14