digitaal beschikbaar araneaOrafimedia ons cultureel verleden anno nu: Restauratie-Atelier Helmond bv Restauratie, en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten Nieuw 2u uur bereikbaar op: +31 (0)6 - 536 50 007 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. DIGITALISEREN INDEXEREN CONUERSIESLAGEN djj.ta H s e e r t aranea Offset aranea Repro Uw bouwtekeningen overal beschikbaar. INDEXEREN CONUERSIESLAGEN - UUU.GMSNL.COM opinie PlnlE ópim zouden erfgoedorganisaties de grenzen moeten opzoeken. Voor de publieke zaak, maar ook uit respect voor de verzamelaars en fotografen die collecties schonken in de verwachting dat ze bewaard en gebruikt zouden worden. Amateurfotografen draai en zich om in hun graf als er weer eens wordt besloten vanwege de rechten hun werk veilig in de kast te laten staan. Vrijgeven is één manier, een andere is om met je gebruikers nieuw, vrij mate riaal te maken. In juni vond Wiki loves art NL plaats, waarvoor 46 musea ama teurfotografen toelieten om van werken in hun collecties foto's te maken voor de Wikipedia. Daardoor zijn nu goede afbeeldingen van belangrijk erfgoed, zoals Amateurfotografen draaien zich om in hun graf als er weer eens wordt besloten vanwege de rechten hun werk veilig in de kast te laten staan. schilderijen van Bosch en Van Gogh, vrij beschikbaar onder een CC-licentie. Al is het maar een fractie van wat er in musea staat, het is een enorme stap. Want werk dat in het publieke domein is, kan nu ook werkelijk door iedereen gebruikt worden. En ja, het is mogelijk dat iemand een bizniz begint van T-shirts met een vaag plaatje van De Marskramer erop (wat natuurlijk al lang gebeurd is, met een plaatje gescand uit een boek). Want vrij is vrij, om te gebruiken en hergebruiken en nieuwe dingen van te maken. Het Stadsarchief Amsterdam scant op verzoek en tegen betaling voor gebrui kers. Maar omgekeerd, kunnen archieven gebruikers de opnamen die ze met hun digitale camera maken niet terug laten leveren, compleet met tags? Zou het wat zijn bezoekers te vragen om voor elke opname die zij voor zichzelf maken er twee extra te maken: 'use one, scan three' (zoals in Flickr groepen: 'rate three, post one')? Is er een technische opstelling denkbaar, met camera en computer, die elke opname opslaat voor de bezoeker en tegelijkertijd toevoegt aan een gedeelde database? Valt er een 'strooptocht' te orga niseren a la Wiki loves art om in archie ven zoveel mogelijk opnamen te verza melen over een specifiek thema? Kunnen instellingen gebruikersgroepen die alles bijeen willen brengen over zeelui, of vee markten, niet ondersteunen door hun databases open te zetten voor 'federated search' of harvesten of API's beschikbaar te stellen? Ideeën als deze lijken zo wild niet meer als je eenmaal in het open veld staat en ziet wat er zoal gebeurt, bij erfgoedin stellingen en vooral daarbuiten. Boeiend door alle activiteiten van individuen en communities die nieuwe technolo gie gebruiken voor wat hen bezighoudt. Bedreigend door de slopende titanen strijd tussen de grote marktspelers met als inzet de macht over informatie en wat wij ermee doen. Google doet na boeken nu ook kranten - en wat volgt? De beste bescherming van wat ons allemaal en niemand in het bijzonder toebehoort is niet er bovenop te gaan zitten maar het vrij beschikbaarstellen: 'If you love some thing, set it free', zeggen de geeks van de open beweging dan. Anno 2009 is dat meer wijsheid dan ons Hollandse 'Wie wat bewaart, die heeft wat'. Hergebruik van overheids informatie Publiek domein of profijtbeginsel In 2006 hebben 66 Nederlandse archiefinstellingen meegedaan aan een enquête over het heffen van gebruiks- vergoeding.1 Onder gebruiksvergoe- ding wordt daarbij verstaan: het heffen van een vergoeding op een reproductie, anders dan de kosten van het maken van een reproductie. Uit de antwoorden blijkt dat de helft van de aan de enquête deelnemende instellingen gebruiksver- goeding heft, de andere helft niet. Van de instellingen met een collectie kleiner dan vier kilometer heft de grote meerder heid geen gebruiksvergoeding. Opvallend is dat aan de keuze om niet te heffen meestal pragmatische overwegingen ten grondslag liggen. Slechts negen instel lingen voeren louter principiële gronden aan voor het niet heffen en zijn aanhan gers van het 'publiek domein'-beginsel: de belastingbetaler heeft al bijgedragen aan het beheer van de archiefbescheiden en hoeft dus niet nogmaals te betalen. Van archiefdiensten die een collectie behe ren van vier kilometer of meer, heft de 25 Boeken en losse stukken Charters en zegels Prenten, tekeningen, kaarten en affiches Brand- en waterschade Schimmelbestrijding incl. verhuizingen Uw rechtstreekse partner voor gammadoorstraling Consultancy betreffende beheer van archieven Verzorgen van digitalisering en verfilming Inktvraatbehandeling Panovenweg 40,5708 HR Helmond (NL) Tel. +31 (0)492 - 55 39 90 Fax +31 (0)492 - 55 24 42 E-mail: infoó)restauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl DRUKKEN Archiveren, zoeken, bekijken, afdrukken en distribueren van tekeningen uit uw tekening archief wordt zo wel heel eenvoudig. U bespaart veel zoektijd en ruimte met een digitaal archief. Tegen ongekend lage kosten digitaliseert en codeert Aranea uw bestaande analoge tekeningen. ARANEA - RONDE TOCHT 10 - 1507 CC ZAANDAM TEL. 075 - 61 69 219 WWW.ARANEAGRAFIMEDIA.COM QMS bic Alle middelen, kennis en ervaring worden door GMS ingezet bij het digitaliseren van archiefcollecties - zeker als het gaat om cultureel erfgoed. Unieke en dus kostbare archiefstukken die met de grootst mogelijke zorg moeten worden behandeld en waarbij uiterst hoge eisen worden gesteld aan het digitaliseren. Bureau Metamorfoze van de Koninklijke Bibliotheek heeft GMS erkend als een kwalitatieve en deskundige digitaliseringspartner. Een bevestiging van onze kennis en kunde, die al onze klanten de garantie geeft van kwaliteitswerk. Vervolg van pagina 23 Set it free Yola de Lusenet was 13 jaar lang uit voerende secretaris van de European Commission on Preservation and Access en werkt nu als zelfstandig adviseur en onder zoeker. In 2008 schreef zij voor het project Virtuele Onderzoeksruimte Geven en nemen. Archiefinstellingen en het sociale web. Op dit moment geeft zij met Marie-José Klaver cur sussen over Web 2.0 voor erfgoedinstellin gen. Noten 1 In een recente uitspraak over een kaartje dat gebruikt werd zonder toestemming van de maker liet de rechter zwaar wegen dat de eiser niet echt had geprobeerd de zaak onderling te schikken. Zie http://blog.iusmen- tis.com/2009/09/oi/onvoldoende-geprobeerd- het-geschil-in-der-minne-op-te-lossen/ 2 Zie Sandra Flaat, Het heffen van gebruiksver- goeding op reproducties door archiefinstel lingen (Amsterdam 2009) http://dare.uva. nl/document/133012 Door Sandra Sacher-Flaat Elders in dit blad houdt Ivo Zandhuis in zijn artikel over beschikbaar stellen van digitale overheidsinformatie een pleidooi voor open erfgoed. De vraag is in hoeverre zijn pleidooi gehoor zal vinden bij de archiefinstellingen. In de huidige situatie wordt namelijk door archiefinstellingen een verschillend beleid gevoerd met betrekking tot hergebruik van archiefinformatie. In dit artikel wordt een beeld geschetst van de dagelijkse praktijk in het archiefwezen, maar wordt ook aandacht besteed aan ontwikkelingen in het beleid binnen de Europese Unie en in Nederland ten aanzien van (commercieel) hergebruik van overheidsinformatie in de dynamische fase. Uiteindelijk komt immers een deel van de documenten, die zich nu nog bij de archiefvormers bevinden, in de toekomst bij de archiefinstellingen terecht. Hopelijk kan dit artikel een aanzet geven tot een discussie binnen het archiefwezen over dit onderwerp. 1 I november 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 12