Omdat het SCdlUIGII van gebonden documenten in kleur veei eenvoudiger en slimmer kan 1 Traditie en vernieuwing in de burgerkeraldiek VOLKSCULTUUR IN ARCHIEVEN DOOR GEBRUIK GEMEEN GEMAAKT' KONICA MINOLTA The essentials of imaging Hoe de Konica Minolta PS7000C MKII uw scanproblemen oplost. tradities en archieven Door de revolutionaire afkeer van familiewapens verdwenen deze naar de intiemere sfeer van het binnenhuis. Een grote kwartierstaat met wapens werd in de vestibule boven de gastenbank gehangen. Pas rond 1850 begon de openbare heral diek weer terrein te winnen, zij het voor namelijk als overheidsheraldiek in en aan stadhuizen, stationsgebouwen en musea. Familiewapens werden voortaan vooral, naast in zegelringen, toegepast als decora tie op persoonlijke- en familiebezittingen van de elite. Vanaf de late negentiende eeuw gebeurde dat in allerlei neo-stijlen, die ook in de openbare uitingen werden aangebracht. Familiewapens bleven tot en met de Tweede Wereldoorlog tekens van goede komaf. Wiercx spreekt in 189 72 nog over 'wapenburgers'; zij, aan wie slechts op grond van functies en verdiensten het recht toeviel om een wapen te voeren. Als in Nederland de heraldiek door de burgerij werd toegepast, was het alleen door de elite, zo dacht hij. Achteraf gezien is dat een iets te stellig standpunt. Elites zijn heel erg dynamisch en hebben vloeiende overgangen naar andere sociale groepen. In de loop van de jaren dertig van de twintigste eeuw ontstonden echter ten dentieuze folkloristische opvattingen over heraldische symboliek. Een dwaal spoor, maar het heeft een brede publieke belangstelling opgewekt die na de Tweede Wereldoorlog sterk toenam. Na de oorlog kreeg 'de gewone man' de middelen en de tijd voor genealogi sche verdieping. Het Centraal Bureau voor Genealogie - opgericht in 19453 - heeft op allerlei manieren de nieuwe doelgroep gestimuleerd in de richting van wetenschappelijk genealogisch onder zoek. Om tegemoet te komen aan een brede publieke vraag naar vastlegging en openbaarmaking van burgerwapens werd in 1971 het Wapenregister opgericht.4 Het Nederlandse patriciaat en de adel bezaten immers met het 'blauwe boekje' en het 'rode boekje' al een genealogisch- heraldisch platform. Aan de doelstelling van Nederlands oud ste wapenregister voor burgerfamilies is niets veranderd: het vormt een publieke consensus en biedt met alle omliggende voorlichting een stevige basis (geen wet- telijke bescherming) tegen zwendel. Families die tot nu toe bij het CBG een oud wapen lieten opnemen waren vaak gerelateerd aan een voormalige elite. De nieuwe wapens waren veelal afkomstig uit de groep van kleine ambtenaren en neringdoenden, schippers, boeren en vis sers. In het ontwerpproces gaat men, in samen werking met de aanvrager, bij voorkeur uit van de achternaam van de familie of van de beroepen (of beroepsgroepen) die in de aangeleverde stamreeks te vin den zijn. Het gevaar ontstaat dat derge lijke wapens veel op elkaar gaan lijken. Een contextonderzoek wordt gedaan om het tot een onderscheidend kenmerk te maken. Leeuwen, adelaars, balken en kruizen worden daarbij niet meer als zelf standige wapenfiguren of herautstukken gebuikt. Het unieke ontstaat door combi naties en aanpassingen. Naast het wapenregister van het CBG zijn er nog die van de Nederlandse Genealogische Vereniging, de Fryske Rie foar Heraldyk, het Drents Heraldisch College en recentelijk de Hollandse Vereniging voor Genealogie. Nieuw ont worpen wapens hebben meer met een familieidentiteit dan met snobisme te maken; traditie en eventuele status moet groeien. 8-9. 17 u Het scannen van gebonden documenten is nu eenmaal een lastige klus. Geopende boeken zijn zwaar en moeilijk plat op een scanner te leggen. Gebonden boeken dreigen al snel te beschadigen en teksten en afbeeldingen in de rug van het boek vervormen. Maar niet met de nieuwe PS7000C MKII. Deze scant boeken van bovenaf en corrigeert auto matisch de kromming in de rug. Of het origineel nu zwart-wit of in kleur is, een standaard of afwijkend formaat heeft. De PS7000C MKII zorgt eenvoudigweg voor de best denkbare reproductie. Meer weten over deze slimme bookscanner? Kijk op www.konicaminolta.nl of bel GRATIS 0800 - 022 21 41. Konica Minolta, Postbus 237, 1170 AE Badhoevedorp, telefoon 0800 - 022 21 41, fax 020 - 658 41 60, e-mail: info@konicaminolta.nl Door Henk 't Jong en Guus van Breugel Toen na 1795 het familiewapen van over heidswege als teken van adellijke onderdruk king uit de openbare ruimte was verbannen, was de liefde ervoor niet over. Het zegelen van brieven met een persoonlijk (heraldisch) signet bleef ook voor burgers functioneel en populair tot ver in de negentiende eeuw. Hoewel deze periode vaak wordt aangeduid als een tijd waarin de kennis over en het uiterlijk van de heraldiek achteruit gingen, bleef in deze periode toch veel oudere heral dische informatie bewaard. Heraldiek voor iedereen Dutch TT in Drents Archief Sinds 1925 worden in Drenthe in het laatste weekend van juni de TT-races gehou den met tegenwoordig jaarlijks zo'n 170.000 motorliefhebbers uit binnen- en buitenland. Met het complete TT-archief (422 beschreven archiefstukken) heeft het Drents Archief voor de onderzoekers veel te bie den. Daarnaast is er ook iets over te vin den in het archief van de Reclasseringsraad Assen (de Werkgroep TT-feest) en in de Collectie Dubbelboer. Verder is er heel veel Wil Hartog (nr. 35) op zijn Yamaha 250cc in 1971 (foto Drents Archief). beeldmateriaal aanwezig, te bekijken op www.drentsar- chief.nl. Onlangs (op 20 juni 2009) heeft DAVA, het audiovisuele onderdeel van het Drents Archief films en foto's van Dutch TT Assen op YouTube (www.youtube.com/user/ DrentsArchief) en Flickr (www.flickr.com/ drentsfotoarchief) gezet (Joke Wolff). Een willekeurige greep uit de lakzegeldatabank: familie Van Deinse (coll. CBG). Henk 't Jong en Guus van Breugel zijn heraldici van het Centraal Bureau voor Genealogie. Noten 1 Gebaseerd op de uitspraak van Hugo de Groot in: Inleidinge tot de Hollansche rechts geleerdheid, boek I, hoofdstuk 14, paragraaf 9 (herdruk Arnhem 1939). 2 M.P.H. Wiercx, 'Wapenrecht', n.a.v. dr. Jur. F. Hauptmann 'Das Wappenrecht' in: Heraldisch Genealogisch Arr/w'e/Cs-Gravenhage 1897). 3 E.A. van Beresteyn, 'Het Centraal Bureau voor genealogie en zijn beteekenis voor de documentatie', in: Jaarboek CBG 1 (1947), 4 'Jaarverslag 1970/1971', in: Jaarboek CBG 25 (1941) 10. september 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 8