VOLKSCULTUUR IN ARCHIEVEN mm: is. JAAEMKTts HULST, thema tradities en archieven Vanaf 1942 werd het museum een rijksmuseum en kreeg het meer middelen tot zijn beschikking, die onder meer wer den aangewend voor het Bureau Zakelijke Volkskunde. Deze afdeling bestond uit een wetenschappelijke leiding en staf, museale inventaris, het documentatie- archief, de bibliotheek en de fotografische afdeling. Medewerkers van de afdeling documentatie werden in de jaren '40, '50 en '60 het land ingestuurd om, gewapend met camera en notitieboek, zoveel moge lijk van de verdwijnende plattelands- en visserscultuur vast te leggen. Men begon in de plaatsen rond de Zuiderzee. Nadien werd ook in andere plaatsen veldwerk verricht. Zo bezocht men in 1944 en 1952 bijvoorbeeld de dorpen Staphorst en Rouveen. Tientallen gebou wen en zelfs complete buurten werden opgemeten, allerlei voor werpen uitvoerig gefotografeerd, de streekdracht beschreven, stof- stalen verzameld, et cetera. Vanaf de jaren zestig is deze onderzoekstaak van het museum op de achtergrond geraakt. Na de oprichting van het Zuiderzeemuseum in 1948 en de verdere ontwikkeling daar van in de jaren '60 nam de focus van het Nederlands Openluchtmuseum op het Zuiderzee-gebied af. In 1960 werd tevens de Stichting Historisch Boerderij- Onderzoek (SHBO) opgericht, die de onderzoekstaak van de landelijke bouw kunst (onder andere boerderijen) van het museum overnam. Prioriteiten binnen het museum verschoven en taken in het volkskun dige veld werden anders verdeeld. Het museum concentreerde zich steeds meer op de museale presentatie van de materi ele volkscultuur. Onderzoek wordt vooral nog verricht in het teken van de presenta tie. De personeelsbezetting van de biblio- KERMIS, theek en de documentatie-afdeling werd in de loop der tijd meer dan gehalveerd. Bij een reorganisatie in 1979 verloor de afdeling Documentatie definitief haar onderzoekstaak en werd de documentaire collectie ondergebracht in het centraal documentatie-archief. Bij de privatise ring van het museum in 1991 werden de bibliotheek en het centraal documentatie- archief samengevoegd. De bibliotheek werd in 2002 ingrijpend gesaneerd. In 2008 werd de afdeling Registratie toege voegd aan de huidige afdeling Registratie Documentatie en verhuisde ze naar een nieuw onderkomen. Hier beschikt ze over een leeszaal met informatiebalie. De huidige documentaire collectie bestaat uit circa 1 70.000 foto's, 40.000 dia's, films, boedelbeschrijvingen, stof- stalen, technische tekeningen, geluids banden et cetera. Zowel de collectie van de bibliotheek als van het documentatie- archief zijn geordend op basis van de uni versele decimale classificering (UDC). De documentaire collectie van het Nederlands Openluchtmuseum is vanuit volkskundig oogpunt interessant. Zij geeft niet alleen inzicht in de alledaagse cultuur van de afgelopen 350 jaar, maar ook in de geschiedenis van de instelling en de col lectie. Hoewel informatie over de meeste volkskundige onderwerpen in de collectie te vinden is, zijn er thematische zwaar tepunten, zoals streekdracht, landbouw, interieurs, ambachten enzovoorts. De acquisitie geschiedt op dit moment nog niet op basis van een collectiebeleidsplan. Het aangeboden materiaal wordt van geval tot geval beoordeeld. Een leidraad daarbij is de actualiteit binnen het muse um. Om een voorbeeld te noemen: de periode 2009-2012 staat in het teken van migratie. De collectie bestaat uit diverse deelcol lecties. Naast het door het museum zelf vervaardigde materiaal - zoals het archief J.A. van Beelen (veldwerkverslagen) en het archief van de bouwkundige dienst van het museum - zijn er ook deelcol lecties afkomstig van derden, zoals het fotoarchief van de NCRV-schoolradio (alledaagse leven jaren '60), de fotocol lectie van de Groninger arts Middendorp van Th. Molkenboer (streekdrachten). Van verschillende fotografen die de platte lands- en visserscultuur hebben vast gelegd, zoals A.G. van Agtmaal en Henri Berssenbrugge, zijn foto's in het archief geschiedenis. Zo worden bijvoorbeeld bij een nieuwe aanwinst voor de museale collectie de aanvullende zaken als foto's of een door de conservator geschreven rapport in het documentatie-archief (woonomstandigheden op het platteland rond 1915) en een deel van het archief aanwezig. Behalve door medewerkers van het museum wordt de afdeling geraad pleegd door wetenschappers, historische verenigingen, uitgeverijen, particulieren en studenten. De museale collectie van het Nederlands Openluchtmuseum is rijks- bezit. Het gaat hierbij om gebouwen, gebruiksvoor werpen et cetera. De docu mentaire collectie daaren tegen is eigendom van de Stichting Het Nederlands Openluchtmuseum. Het museum is voor het beheer van de rijkscollectie verant woording schuldig aan de Inspectie Cultuurbezit. Al deze voorwerpen moeten dus gere gistreerd worden. Alle docu menten met juridische status worden opgeborgen in het bedrijfsarchief en beheerd door de bedrijfsarchivaris. Het documentatie-archief fungeert als contextinformatie bij de museale col lectie en als weerslag van de instellings- opgeborgen en ontsloten in de database. De gedigitaliseerde gegevens worden ver volgens gekoppeld aan het objectrecord. In de database kan tevens literatuur uit de bibliotheek gerelateerd worden aan het object. Geregistreerd worden niet alleen her komst, fysieke kenmerken, maar ook, wanneer bekend, vervaardiging (fotograaf of maker) en datering. Er wordt gebruik gemaakt van trefwoorden op basis van de AAT (Art Architecture Thesaurus). 14 15 Volkskundige toepassing wc unieke collectie Door Jacco Hooikammer Op 13 juli 1918 opende het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem zijn deuren. Het museum werd opgericht vanuit het besef dat de pre-industriële culturen in Nederland op het punt stonden te verdwijnen. Dat juist in deze tijd het museum werd opgericht, was niet geheel toevallig. Aan het begin van de twintigste eeuw was het de overtuiging van volkskundigen dat bij de bewoners van de kuststreken en het platteland de oorspronke lijke cultuur het minst was aangetast door de moderne tijd. Als voorbeeld voor het museum dienden openluchtmusea in Scandinavië, die enkele jaren eerder waren opgericht. Het museum verzamelde onder meer documen tatie ter bestudering van deze verdwijnende cultuur. Veldwerk in Marken door medewerkers van het NOM, met hulp van lokale bevolking 1943) Presentatie Kermisaffiches in Gemeentearchief Hulst In de vier ambachten Hulst, Axel, Assenede en Boekhoute in het graafschap Vlaanderen (nu Zeeuws-Vlaanderen) was het archief vroeger zélf onderdeel van een traditie: elk jaar werd de kist met oude archiefstukken, waaronder de oorkonde uit 1242, van het ene ambacht naar het andere gebracht. Deze traditie werd een aantal jaren geleden nieuw leven ingeblazen, hoewel nu zonder de archiefstukken. Het gemeentear chief in Hulst heeft nog wel andere schat ten in huis: bijvoorbeeld een prachtige serie negentiende-eeuwse affiches van de jaarmarkt annex kermis, een volksfeest bij Kermisaffiche uit Hulst, 1893 (foto Gemeentearchief Hulst). uitstek. Het zijn kleurrijke, soms zeer grote aan plakbiljetten van wel 2 meter waarop staat wanneer de markt werd gehouden en welke prijzen er te winnen waren (Ineke van den Broek). BP MAANDAG DEN t OCTOBER 1893 EK NOM-medewerker interviewt twee Zuid-Bevelandse vrouwen, 1949 (foto's coll. Nederlands Openluchtmuseum, Arnhem). De collectie I91-G55.2(-.938.183|'1915/1916' Jonge vrou» in katholieke dracht, Zuid-Beveland 4914-14 1-9-1948 1/1 Onbekend Mederlands Cpenluchtnseni Kegatiei: Datun opnaae: Kaart Fotograaf: Copyright: Verzaaeling: Inv.nr.: Plaats v. herkoast: Ovezande (SI.) adres: geaeente: Ovezande Beschrijver: B. van Zuthea 1-2-2001 Verwijzingen: CDA rapportenarchief nr. SOI. Datering: 193S(ca.) Beschrijving: Octavia Joanna van Steenbergen, geb. 3-33-1900 in de katholieke dracht van Zuid-Beveland. Zij is hier ongeveer 15/16 jaar ons. Octavia Joanna van Steenbergen verd geboren op 3 noveibe: 3900 en overleed op 7 februari 1985. Zij is op 3 noveiber 1923, dus op haar 2lste verjaardag getrouwd se: Pieter Schuenan, die tien jaar ouder was. Zij heeft altijd gewoond in Oïezande op Zuid-Beveland. Daar had zij een winkel in luie en huishoudelijke artikelen. Deze streekwinkel was volgens haar dochter in de wijde oatrek bekend. Haar aan was elektricien en verkocht en herstelde rijwielen, naaiaachines, stofzuigers, wasaackines esz. Ook had hij een taxibedrijfZij kreeg 3 kinderen, 2 zoons es l dochter. SED82LASDS CPsSLUCETÜOSBUH Tekenkamer van het NOM waar onder meer het veldwerk uitgewerkt werd (1951). Registratie Fotokaart van Octavia Joanna Schuerman-van Steenbergen uit Ovezande. In 2001 werden ruim honderd kledingstuk ken uit haar garderobe geschonken aan de streekdracht- collectie van het NOM. Medewerkers van het documen tatie-archief maakten repro's van foto's van de familie Schuerman, die op fotokaarten werden opgeborgen in het archief. De conservator schreef een rapport met contextgegevens. De correspondentie en overdrachts papieren werden opgeborgen in het Bedrijfsarchief. Via het databaseprogramma Adlib is alle informatie aan elkaar gekoppeld. Jacco Hooikammer is documentalist op de afdeling Registratie Documentatie van het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem. archievenblad september 2009 september 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 7