VOLKSCULTUUR IN ARCHIEVEN 12 I T*1PI Sjouke Rienks Eelkema en maakt deel uit van het familiearchief Eelkema. De prentzijde is een met de hand ingekleurde kopergravure die op zijn beurt ook weer interessante informatie biedt. Afgebeeld is een tafereeltje van een jaarmarkt, met op de voorgrond een verkoopster met een roldoek, een soort sensatiekrant met het laatste nieuws over bijvoorbeeld een recente gruwelijke moord. Met deze prent kun je niet alleen de achtergrond vertel len van de traditie van het nieuwjaars wensen. En passant kun je ook traditie van de smartlap uit de doeken doen. Volkskundigen, tegenwoordig ook wel etnologen genoemd, die historische culturen bestuderen zoals antropologen een vreemde, exotische wereld onder zoeken, hebben altijd veel aandacht besteed aan rituelen rondom de levens loop en aan rituelen die gepaard gaan met de belangrijke feestdagen in de loop van het jaar. Dergelijke feesten en rituelen hangen sterk samen met tradities, al dan niet verbonden met religieuze gewoonten en gebruiken. Gebruiken en gewoonten rondom de dood hebben bijvoorbeeld te maken met het afscheid nemen van de overledene en zijn er onder andere op gericht de herinnering aan de overledene levend te houden. Nabestaanden bezoe ken begraafplaatsen, versieren de graven, vieren Allerzielen. In huis wordt de herin nering aan de overledene levend gehou den door een foto, in de negentiende eeuw ook wel door een haarwerkje: een schilderijtje waarin haar van de overle dene is verwerkt. Van al deze gebruiken zijn sporen te vinden in onze archie ven. In persoonlijke, particuliere familie archieven, maar ook in onze beeldbanken en in allerlei overheidsarchieven, bijvoor beeld daar waar het gaat om de plaats van begraven. Een voorbeeld van een plaatselijke tradi tie is de luilakviering, zoals die met name nog voorkomt in en rond de Zaanstreek. In de vroege ochtend van pinkster zaterdag trekken jongens met veel kabaal door de straten om de langslapers wak ker te maken. De politie is er niet al te blij mee, omdat de viering vaak gepaard gaat met vernielingen van auto's of met het gooien van eieren of meelbomme- tjes tegen de ramen van woonhuizen. De overlast maakt dat er in de kranten altijd veel aandacht aan wordt besteed ("Politie treedt op tegen vandalen lui lak"). Kranten zijn dan ook een prachtige bron om de geschiedenis van het gebruik in kaart te brengen. Plaatselijke kranten zijn op elk gemeentearchief te raadplegen en zijn steeds vaker digitaal beschikbaar, zodat je makkelijk op trefwoord kunt zoe ken. De overlast maakte dat de overheid zich er al snel mee ging bemoeien. In de bibliotheek van het Gemeentearchief Zaanstad zijn oude circulaires te vin den van de gemeente, die erop gericht waren het luilakgebruik te reguleren. Maatregelen van de overheid om een bepaald gebruik in goede banen te leiden, fungeren vaak als belangrijke bron om de geschiedenis van een gebruik te recon strueren. Het zijn natuurlijk normatieve bronnen, maar ze zijn vaak het enige wat wij hebben, naast de beschrijvingen in de krant. Ook in de beeldbanken van de diverse archieven is wel wat te vinden, die bovendien steeds vaker digitaal beschik baar zijn. Thuis achter je computer zie je in één oogopslag dat het Zaanstadse gemeentearchief negentien historische afbeeldingen van de luilakviering heeft. Al ver voor de Tweede Wereldoorlog ver richtten verder volkskundigen zoals D.J. van der Ven onderzoek naar plaatselijke luilakvieringen in de Zaanstreek. Van der Ven maakte er zelfs filmopnames van, die nog steeds leerzaam zijn om te bekijken, met de kanttekening dat Van der Ven wel een geïdealiseerd beeld had van luilak en weinig oog had voor historische dyna miek. Het werk van oude volkskundigen tradities en archieven dient daarom altijd aangevuld te worden met eigen historisch onderzoek, waarin ook oog is voor de veranderingen die een traditie in de loop der tijd kan ondergaan. Daarom zijn archieven ook zo belang rijk. Ze zijn de enige plek waar over een wat langere periode historische bronnen beschikbaar zijn. Luilak is slechts een voorbeeld. Het geldt ook voor andere onderwerpen uit de volkskundige canon. Volkskundigen waren vaak te weinig gespitst op his torische dynamiek. Tradities worden weliswaar doorgegeven van generatie op generatie, maar dat wil niet zeggen dat ze tijdloos en onveranderlijk zijn, integendeel! Gedegen historisch archief onderzoek dient daarom altijd een belang rijke plaats in te nemen in elk historisch onderzoek naar volksculturele gebruiken waarvan je historische achtergrond en dynamiek wilt bestuderen. Het is de taak van een archief om deze bronnen zo goed mogelijk op een toegankelijke manier te ontsluiten. 13 1 archievenblad september 2009 Luilak De Elfstedentocht in Tresoar Over de Elfstedentocht is in Tresoar in Leeuwarden heel wat archiefmateriaal te vinden. Natuurlijk in het archief van de honderdjarige Vereniging De Friesche Elfsteden. Het familie- en bedrijfsarchief Hepkema bevat veel archiefstukken van Mindert Evert Hepkema, de mede-oprichter en jarenlang de eerste voorzitter van de Vereniging, en van zijn zoon. Maar er is ook materiaal in het archief van de Commissaris der Koningin in Friesland en van de Friese Ijsbond. Daarnaast is er in een zestal bedrijfs- en familiearchieven iets te vinden, opvallend vaak over de Elfstedentochten in oorlogstijd: Koopmans Meelfabrieken, Luilakvuur aan de Rozengracht in Zaandam, 1954 (coll. Gemeentearchief Zaanstad). Een groep wedstrijdrijders ergens op de route tijdens de 14de Elfstedentocht in 1986 (fotoW. Walta Blessum, coll.Tresoar). Nooitgedagt, Kingma's Bank, Architect Baart en de families Cuipers en Haitsma Muiier. Het Nederlands Centrum voor Volkscultuur Het Nederlands Centrum voor Volks cultuur (NCV) is het landelijk instituut voor de cultuur van het dagelijks leven en het immateriële erfgoed. Samen met het volkscultuurveld organiseert het NCV het Jaar van de Tradities, waaraan nu al meer dan 500 organisaties meedoen. Hiermee wil het NCV een bijdrage leveren aan de bewustwording van het belang van tradities en rituelen. Met tradities kun je, omdat ze dicht bij de belevingswereld van mensen liggen, een breed publiek interes seren voor erfgoed en daarmee ook voor het 'informatieve erfgoed': het archief materiaal dat beheerd en ontsloten wordt door archieven. Tradities geven kleur en inhoud aan het doen en laten van men sen. Allerlei vormen van sociaal gedrag worden immers in hoge mate bepaald door wat je van huis uit in je opvoeding hebt meegekregen. Kennis van tradities is daarom onmisbaar als je wilt weten wie je bent en waar je vandaan komt. Door uit te gaan van het heden geeft het NCV inzicht in de historische achtergron den van tradities en rituelen in al hun culturele diversiteit. Het centrum werkt veelvuldig mee aan radio- en televisie programma's en aan andere media, zoals kranten en human /'nferesf-tijdschriften. Het brede publiek heeft veel interesse voor de achtergronden van tradities. Het NCV heeft verder een grote achterban. Het gaat om vrijwilligersorganisaties die zich reflectief of actief met volkscultuur bezighouden, door er onderzoek naar te doen of door volkscultuur te beoefenen (bijvoorbeeld 'living history1). Achterban en publiek worden geactiveerd door inter actieve websites, studiedagen en congres sen, innovatieve projecten, tijdschriften, reizende tentoonstellingen, lesmateriaal, boeken en festivals. Ook in beleidsmatig opzicht is de belang stelling voor volkscultuur de laatste jaren enorm gegroeid. Volkscultuur wordt gezien als een belangrijk middel om de cultuur participatie te verhogen. Van gemeenten en provincies wordt verwacht dat ze hiervoor, mede met steun van het NCV, beleid ontwikkelen. Het aantrekkelijke van volkscultuur is dat het om herkenbare din gen gaat die nauw verbonden zijn met de identiteit van mensen. Verder is volkscultuur belangrijk in de vorm van erfgoed. Voor tradities en rituelen gebruikt de UNESCO de term 'immaterieel erfgoed'. UNESCO roept alle aangesloten landen op hun immateriële erfgoed te documen teren en te promoten voor een breed publiek. In beide gevallen is het belangrijk dat ook archieven meewerken. Archieven beschikken immers over archiefmateriaal dat inzicht geeft in de achtergronden van tradities. Meer en meer verzamelen archieven materiaal over aspecten van de geschiedenis van het dagelijks leven. En meer en meer zijn archieven ook actief om een breder publieksbereik te creëren. Het NCV kan archieven daarbij helpen. Archiefinstellingen kunnen zich aansluiten bij het Jaar van de Tradities, bijvoorbeeld door een activiteit te organiseren. Voor meer informatie over het Jaar van de Tradities zie de website www.jaarvande- tradities.nl. Nederlands Centrum voor Volkscultuur F.C. Dondersstraat 1 3572 JA Utrecht Telefoon: (030) 276 02 44 E-mail: ncv@volkscultuur.nl Website: www.volkscultuur.nl Geïnteresseerden kunnen een informatie pakket aanvragen. Het NCV geeft naast de boekenreeks Volkscultuur een drietal tijdschriften uit: - Traditie. Tijdschrift over alledaagse dingen, tradities en rituelen. Een full colour uitgave bestemd voor een breed publiek, verschijnt vier keer per jaar. - Levend Erfgoed. Vakblad voor public folklore public history. Vakblad voor iedereen die intensief betrokken is bij (de ontsluiting van) erfgoed en erfgoed- zorg, verschijnt twee keer per jaar. - Volkscultuur Magazine. Een nieuws- en informatieblad voor het veld, verschijnt vier keer per jaar. Elk jaar in juni hangen geslaagde scholieren de vlag uit, met aan de stok de boekentas (foto NCV/Jan Stads). Ontsluiten Albert van der Zeijden is wetenschappelijk medewerker bij het Nederlands Centrum voor Volkscultuur in Utrecht. september 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 6