O O O O Bericht uit L'Aquila Voor archivarissen en studenten: de F.J. Duparc-prijs REGIONAAL ARCHIEF WEST-BRABANT WIJZIGT OPENINGSTIJDEN I Aparte studiezaal Haags Gemeentearchief voor raadplegen originelen nieuws uit het veld nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: nieuws@kvan.nl Dear Colleagues, First of all I would like to thank all of the archivists who expressed their sympathy for the death of our colleague Giovanna Lippi, and who offered to help us rescue the archives affected by the earthquake that hit L'Aquila and its sur roundings on April 6, 2009.1 also want to give you a little update on the situation. Luckily, the damages suffered by the State Some archival fonds (3,400 1. m.) are pre served in stacks that either have not been damaged or suffered only minor damages. The remaining documents are preserved in stacks that are currently impossible to access, due to the high risk of further col lapses. L'Aquila and the surrounding vil lages are also home to a number of other valuable archives, such as the municipal archives, the Roman Catholic Diocese's and parish churches' archives; we are Archives of L'Aquila (which holds a total of 5,600 linear meters of documents) are less severe than we anticipated. The buil ding was badly hit by the earthquake and the roof collapsed in some rooms, but the building was not completely destroyed. We have already been able to rescue some of the most valuable fonds, namely the ancient municipal archive (XII-XIX c.), the archives of public notaries from the XV through the XIX c., the collection of parchments (XIII-XIX c.) and other docu ments, for a total of 500 linear meters. now assessing the damages that such archives suffered. The high risk of new collapses makes it currently impossible to access many of the buildings where such archives are preserved. Best regards, Giulia Barrera Giulia Barrera is medewerker internationale betrekkingen bij het directoraat-generaal voor Archieven van het Italiaanse ministerie van Cultureel Erfgoed en Culturele Activiteiten. CVERZJO-rr ERFOOED 2009 Voor de vierde keer op rij heeft DEN een handig over zicht samengesteld van sub sidieregelingen en -fondsen voor digitaal erfgoed. Het over zicht is online beschikbaar op de website van DEN. Met het overzicht van subsidiemoge lijkheden voor digitaal erfgoed wil DEN de erfgoedinstellin gen helpen de weg te vinden in het ingewikkelde gebied van fondsen en subsidiemo gelijkheden. De beschrijvin gen zijn in mei 2009 geac tualiseerd in overleg met de subsidiënten. Raadpleeg het overzicht van fondsen en subsidieregelingen voor digi taal erfgoed via: www.den. nl/docs/20070530143455 (of kies 'Subsidiewij zer' op www. den.nl). De F.J. Duparc-prijs wordt eens in de drie jaar uitgeloofd voor de waardevolste studie op het gebied van de archiefweten schap of het archiefrecht. De jury roept eenieder op één of meer werkstukken in te zenden voor mededinging naar de Duparc-prijs. De prijs bedraagt 2000 euro. De auteur kan meedingen naar de prijs indien hij niet langer dan tien jaar in het archiefvak werkzaam is of studeert aan een opleiding op het gebied van de archivis- tiek. De voorwaarden die aan de inhoud van de werkstukken zijn gesteld zijn opzettelijk ruim gekozen. Elk onderwerp op het gebied van de archiefwetenschap pen en het archiefrecht komt in principe in aanmerking. Niet alleen onuitgegeven studies kunnen worden bekroond, maai ook studies die gepubliceerd zijn binnen drie jaar voor de afloop van de inzendter mijn en werkstukken en scripties die in die periode in het kader van een archief opleiding zijn gemaakt. De F.J. Duparc- prijs werd ingesteld in 1972 naar aan leiding van het afscheid van dr. mr. F.J. Duparc van het toenmalige ministerie van CRM. Duparc had grote verdiensten voor het archiefwezen. Belangstellenden kun nen het werk sturen naar de secretaris van de jury: dr. Paul Brood, Nationaal Archief, Postbus 90520, 2509 LM den Haag. Meer info: telefoon (070) 331 55 33 of e-mail: paul.brood@nationaalarchief.nl. Behalve eigen werk kunt u ook werk van anderen voordragen voor beloning. De inzendter mijn sluit op 1 november 2009. In oktober 2004 lanceerde het Regionaal Archief West-Brabant (RAWB) zijn eerste website. Omdat het RAWB binnen het archiefwezen qua internet presentatie zich in de spreekwoordelijke achterhoede bevond, werd besloten in één keer naar de voorhoede te gaan door een nieuw product te ontwikkelen: het aanbieden van openbare persoonsinfor matie in de vorm van gedigitaliseerde registers van de burgerlijke stand vanaf 1811 en de doop-, trouw- en begraafregis- ters tussen einde zestiende eeuw en 1811. Het bleek een schot in de roos. De ver wachting is dat het aantal bezoeken aan de website in 2009 zal stijgen tot boven de 175.000. Dit heeft ertoe geleid dat de studiezaal ontvolkt. De bezoekerscijfers illustreren dit: van ruim 5200 in 2000 zijn deze 'gekelderd' naar respectievelijk 2481 in 2004 en nog maar 1386 in 2008. Daarom worden vanaf 1 september 2009 de openingstijden van de studiezaal aan gepast en zal deze nog maar twintig uur op tweeënhalve dag in de week open zijn. De andere dagen gaan er nieuwe acti viteiten in de studiezaal plaatsvinden, zoals het ontvangen van schoolklassen, het geven van cursussen en het houden van themamiddagen. Door het inslaan van deze nieuwe weg wil het RAWB zich verder profileren als een actief en publieks gericht regionaal historisch centrum. Het Haags Gemeentearchief heeft op 1 september 2009 een aparte studie zaal geopend voor het raadplegen van ori gineel materiaal. Deze studiezaal bevindt zich, evenals de huidige studiezaal, op Spui 70 (Stadhuis). De ingang van deze studiezaal is op -1. De studiezaal voor het raadplegen van boeken over de geschie denis van Den Haag en de microfiches blijft op de huidige locatie. Door de origi- nelenraadpleging los te koppelen van de huidige studiezaal kunnen bezoekers in een eigen ruimte en in een rustige omge ving hun onderzoek doen. De vrijgeko men oppervlakte in de huidige studiezaal zal ingericht worden als multifunctionele ruimte met als onderwerp de geschiedenis van Den Haag. Deze ruimte zal in de loop van 2010 zijn definitieve vorm krijgen. De huidige openingstijden en huisregels blijven van kracht. Voor het raadplegen van originelen is een legitimatie nodig. De studiezaal voor het raadplegen van origineel materiaal op -1 is via een wentel trap, achterin de tentoonstellingsruimte van het Haags Informatie Centrum, bereikbaar. Bezoekers die slecht ter been of minder valide zijn, kunnen dit boven aan de trap, via een intercom (aanbellen), kenbaar maken. Een medewerker van het Stadhuis zal de bezoeker dan via een lift naar beneden begeleiden. In juni 2009 zijn aan de Universiteit van Amsterdam afgestudeerd: - Julia Romijn-Wixley (Archief Eemland) en Aron de Vries (Regionaal Archief Gorinchem), beiden cum lande. Hun gezamenlijke scriptie is getiteld Eigentijdse toegankelijkheid. Rekening houden met de competenties van archief gebruikers. - Natasja Pels (Nationaal Archief, thans Erfgoedinspectie) op de scriptie Digitale ontsluiting van papieren archieven. Zoekgedrag en toegankelijkheid in een digitale context. Reijer Rutgers (vroeger werkzaam bij De Nederlandsche Bank) met de scriptie Authenticiteit en integriteit van digitale documenten. Een onderzoek naar de bete kenis van de begrippen. Zij hebben allen het diploma Archivistiek A verwor ven: Romijn-Wixley, De Vries en Pels gecombineerd met het masterdiploma Archiefwetenschap, Rutgers met het doctoraaldiploma Communicatie- en Informatiewetenschap. Per 1 juli is Josje Everse werkzaam bij de Stafafdeling Inspectie van het Gemeentearchief Rotterdam. Eerder werkte zij bij dezelfde instelling als Hoofd Baliediensten en Projectleider E-depot. Inspectie is haar niet vreemd: van 1980 tot 2000 werkte zij als inspecteur achter eenvolgens bij het toenmalige Rijksarchief in Haarlem en het Gemeentearchief van Delft. Voor vermelding in deze rubriek is de redactie afhankelijk van berichten die aan haar wor den toegezonden. NIEUWS et veld De studiezaal van het Regionaal Archief West-Brabant: per I september nog maar 20 uur in de week open voor onderzoek. I

Archievenblad | 2009 | | pagina 3