ARCHIEFBEHEER DIGITALISERING 0900 345 6666 Op zoek naar een specialist? echte HULSHOFF0 Opslag en beheer van alle archieven conform archiefwet (archiefruimten en archiefbewaarplaatsen). Digitale aanlevering in ieder gewenst formaat. Digitalisering van alle archieftypen (t/m Ao in kleur). Consultancy en gediplomeerd interim personeel van SOD 1 tot WA en GO. Uitsluitend eigen medewerkers. Archiefbewerking op locatie of in eigen depots. Voor meer informatie: of kijk op www.hulshoff.nl of stuur een e-mail naar archief@hulshoff.nl BECIS is uw partij voor: Meer weten? BECIS, informatiespecialisten van deze tijd. n burgerlijke stand Vervolg van pagina 55 een geweldig festijn waaraan elk jaar zo'n 18.000 liefhebbers uit heel Nederland deelnemen." Hou je ervan om tijdens je toerritten op de schaats of op de fiets naar een stimule rend muziekje te luisteren, of ga je op in de natuur? "Nee, ik wil de wind horen ruisen. Maar het feit dat we nu geen muziek kunnen beluisteren op de open schaatsbaan in Geleen, is wel een gemis. Ook hier zou een overdekte schaatsbaan uitkomst kun nen bieden, vooral voor de jeugd." Stimuleer je de schaatssport bij je dochtertje? "Ja, naast dansen en turnen gaat mijn 9 jaar oude dochter Floor ook schaatsen. Ik vind sport erg belangrijk voor de lichame lijke én sociale ontwikkeling van elk kind. Schaatsen is een individuele sport, maar trainen doe je samen in een groep en dat 1 "PP groepsgebeuren maakt het natuurlijk erg leuk. Vorig seizoen heeft ze haar eerste beker gewonnen met schaatsen en ze was reuzetrots!" je neemt jaarlijks deel aan de Alternatieve Elfstedentocht. Wat houdt dat in en hoe ben je hiermee in aanraking gekomen? "Bij gebrek aan strenge vorst in Nederland wijken ook de schaatsers uit Geleen uit naar de hooggelegen Weissensee in Karinthië. Een sprookjesachtig mooi meer in Noord-Oostenrijk, waar elk jaar in twee weken tijd zo'n 7.000 schaats- gekke Nederlanders te vinden zijn. Deze Alternatieve Elfstedentocht houdt in dat je 200 kilometer gaat schaatsen en dat is ook voor mij elk jaar weer de uitdaging. Ik ben gevraagd om een groep van zes mannen te completeren. Het is een zeer gemêleerd gezelschap, uiteenlopend van een schilder, verzekeraar, leraar autotech niek, eigenaar kunststof ramen- en deuren firma, financieel directeur bij DSM tot... de gemeentearchivaris van Weert. Ik ben de jongste van de groep en ga volgend jaar voor de zevende keer mee. Zij reizen al bijna twintig jaar onafgebroken elke laatste week van januari naar Oostenrijk af. Het oudste lid van de groep is inmid dels 69 jaar oud en is ook na een hersen bloeding toch weer zover gekomen dat hij de oefentochtjes met ons meeschaatst. Deze gedeelde passie is zo bijzonder dat ik hoop - bij leven en welzijn - dat ik dit uitstapje naar de Weissensee de komende 25 jaar nog elk jaar mee mag maken. Dan ben ik 70 jaar oud en wordt schaatsen op natuurijs wellicht wat te gevaarlijk. De inschrijving voor de Weissensee 2010 viel trouwens gisteren in de bus, en vandaag gaat de reservering alweer de deur uit, want ik wil geen jaar missen!" Hoe kijk je aan tegen het verwerven van volks- culturele bronnen, het archiveren van bron nen voor volkenkundig onderzoek? Hoort de Alternatieve Elfstedentocht daar naar jouw mening ook bij? "Het acquisitiebeleid van het gemeente archief Weert is erop gericht om de archieven in het depot - dat is momenteel ongeveer 2,2 kilometer - een afspiegeling te laten zijn van de Weerter samenleving. Onlangs hebben we nog twee schutters archieven door middel van een schenking binnengehaald. Het schutterswezen leeft enorm in Weert en omgeving, maar daar naast verwerven we ook archieven van carnavalsverenigingen, sportverenigingen, vak bondsarchieven, archie ven van milieugroeperin gen en van scholen. Dus naast overheidsarchieven voeren we een bewust beleid om het depot te verrijken met niet-over- heidsarchieven, zodat er een completer beeld ontstaat van Weert in verleden en heden. Tijdens de gesprekken met parti culiere archiefvormers wordt ook gekeken naar museale objecten en die worden mee genomen in de overdracht. Immers, het gemeentearchief Weert en het gemeente museum Weert gaan fuseren per 1 janu ari 2010 en er zal dan een Historisch bedrijf Weert ontstaan. Die organisatie zal in het nog op te richten erfgoedhuis in de voormalige St. Martinusschool aan de Emmasingel in Weert een nieuwe plek moeten gaan krijgen in 2013. Wat betreft de Alternatieve Elfstedentocht op de Weissensee: dat is één groot volksfeest en dat verdient zéker archivering. Het is een enorme organisatie om elk jaar weer 7.000 mensen onder te brengen en te ple zieren. Het organiseren van de wedstrij den en alle activiteiten in de grote tent zijn geen sinecure. Er is schriftelijke neer slag, maar vooral ook beeld- en geluids materiaal te over. De organisatie heeft een mooie website (www.weissensee.nl), met veel foto's en webcams om de thuisblij vers ook mee te laten genieten. Ik denk dat de Alternatieve Elfstedentocht invul ling geeft aan het vage begrip 'nationale identiteit'. Wellicht moet het Nationaal Archief toch maar eens contact zoeken met de Stichting Wintermarathon, die verantwoordelijk is voor de wedstrijden op de Weissensee...." Het interview met Jac Lemmens loopt ten einde, maar hij wil nog wel kwijt dat hij in het najaar voor zijn collega's cultuur, museum en archief een schaatsclinic gaat organiseren. Aardig voor de teamspirit en het aanwakkeren van passies. Om in sporttermen te spreken: cultuurhistorie is een gelopen race, de schaatssport een schot voor open doel! 57 (lokaal tarief) Interim personeel; Interim-management; Arehiefbewerking; Digitalisering; Advisering; Archiefbeheer; Maatwerk DMS in Microsoft Sharepoint. Om blijvend aan de vraag van de klant te kunnen voldoen zijn we op zoek naar uitbreiding van ons team op ieder niveau. Bent je geïnteresseerd of weetje iemand? Stuur een e-mail naar info@becis.nl of bel! Op onze website vindt u een overzicht van onze diensten en producten. Voor een vrijblijvend gesprek of een offerte kunt u bellen met: 020-4031147. I Henri Polaklaan 38 sous 1018 CT Amsterdam Postbus 36079 1020 MB Amsterdam 020-40311471 WWW.BECiS.NLlinfo@becis.nl m Het tekenen van de overdrachtspapieren. Het gemeentearchiefWeert richt zich ook op de verwer ving van niet-overheidsarchieven, zodat er een completer beeld ontstaat van Weert in verleden en heden. Onlangs heeft het archief nog twee schuttersarchieven door mid del van een schenking binnengehaald. Op de foto, gescho ten tijdens de officiële overdracht, staat Jac Lemmens in het midden (met gestreept overhemd). Fransien Smeets is redacteur van het Archievenblad. september 2009 archievenblad Au-e—S!

Archievenblad | 2009 | | pagina 28