"Wanneer ik iets doe, dan doe Het met overgave" Jac Lemmens, een archivaris di adities in leven houdt burgerlijke stand Traditioneel denken veel mensen bij schaatsen aan vriesweer, bevroren tenen en koek en sopie. Geldt dit ook voor Jac Lemmens en is zijn voorliefde voor het schaatsen hieruit ontstaan? "Ja, dat beeld van koek en sopie had ik ook. Gaandeweg heb ik het wel bijgesteld, want schaatsen in Nederland is steeds meer een indoorsport geworden. We heb ben in Nederland zo'n vijftien 400-meter- wedstrijdbanen en nog slechts twee zijn onoverdekt, te weten in Amsterdam en in Geleen. Het wintergevoel moeten we doorgaans in het buitenland opzoeken: Oostenrijk, Zweden, Finland, Canada of Mongolië. Nadat ik tien jaar geleden een hardloop blessure heb opgelopen, ben ik me gaan heroriënteren op een andere sportieve bezigheid en kwam ik bij de schaatssport terecht. Ik was in de zomer op bezoek bij de moeder van een vriend van me in Flevoland en daar waren mensen aan het skeeleren. Meteen dacht ik: dat ga ik ook doen en dan zet ik er 's winters schaats ijzers onder in plaats van wieltjes. Zo gezegd, zo gedaan, en vanaf die tijd ben ik verknocht aan de schaatssport. Als tegen hanger van mijn stilzittend bestaan als historicus en archivaris heb ik altijd veel lol gehad in een intensieve sport waarbij zweet moet vloeien. Maandenlang kan ik me overdag opsluiten in een studiezaal of kamer, en dan rolt er een artikel, boek of tentoonstelling uit, maar dan moet ik 's avonds wel de nodige compensatie hebben en mijn hoofd tegen de wind in 'vrij' kunnen maken. Er moet een balans zijn tussen lichaam en geest. Sport in het algemeen en schaat sen in het bijzonder is voor mij een mogelijk heid om die balans te vinden." Het is opmerkelijk dat er in Limburg slechts een vijftal bij de K.N.S.B. aangesloten schaats verenigingen zijn. Ten opzichte van de rest van Nederland is deze sport erg achtergebleven. Kun je dat historisch verklaren? "Limburg heeft geen schaatstraditie, omdat we in Limburg geen open water hebben waarop geschaatst kan worden. Geen ondiepe meren en sloten, maar slechts diepe grindgaten en soms onder gelopen uiterwaarden in de winter. We hebben in Zuid-Limburg nog drie schaatsverenigingen, die alle in Geleen schaatsen. Dit zijn Schaatsvereniging Geleen (westelijke mijnstreek), Schaatsvereniging Mergelland (ooste lijke mijnstreek) en Schaatsvereniging Ijsvogels (Maastricht). Daarnaast is er in Weert een vereniging - hun leden schaat sen in Eindhoven - en ten slotte in Noord- Limburg, waarvan de leden net over de grens schaatsen, in het Duitse Grefrath. Schaatssport betekent voor jou méér dan wekelijks baantjes trekken. Je bent bestuurs lid, lid van de Technische Commissie (TC) en trainer van S V Geleen. Waar komt de ambitie om een voortrekkersrol te vervullen vandaan? "Dat gaat bij mij vanzelf. Ik heb twee passies in mijn leven: cultuurhistorie en sport. Wanneer ik iets doe, dan doe ik het met overgave. Mijn enthousiasme slaat vaak over op anderen en zo ben ik schaatser, trainer, voorzitter TC en vice- voorzitter van SV Geleen geworden. Ik heb geen enkele ambitie, maar er zijn wel wat problemen binnen de schaatsvereni gingen in Zuid-Limburg en die wil ik wel mee helpen oplossen. Ik heb het dan over een terugloop in ledenaantallen (de ver grijzing gaat in Zuid-Limburg hard), een terugloop in het kader (een consumptieve instelling) en een verouderde schaatsbaan met weinig tot geen faciliteiten (niet aan trekkelijk voor de jeugd)." Hoe zie je toekomst van de schaatssport in Limburg? "We zijn hard bezig met een fusie tus sen SV Geleen en SV Mergelland en later wellicht ook nog met SV Ijsvogels. We moeten de krachten bundelen en er moet een overdekte 400-meter-wedstrijd- baan komen in Zuid-Limburg. Dat kan in Geleen zijn, maar ook in Sittard (naast het Fortuna-stadion) of in Landgraaf (naast Snow World). Enkel met een nieu we accommodatie heeft de schaatssport in Limburg overlevingskansen...." Zijn er binnen de schaatssport, anders dan bij de Limburgse voetbalclubs, dan geen honkvaste sporters? Zijn ze bereid om verder te kijken dan hun eigen stad? "Schaatsers willen onder goede omstan digheden schaatsen en waar dat is, is bij zaak. Wij gaan schaatsen in Eindhoven als er in Geleen geen ijs ligt. Ideaal zou een nieuwe overdekte baan zijn naast het stadion van Fortuna in Sittard, omdat het in Zuid-Limburg centraal gelegen is en kort bij de autosnelweg. Sittard ligt 25 kilometer van Maastricht, Heerlen en Roermond en is om die reden perfect!" Zijn er wel eens pareltjes onder de pupillen? En hoe ziet het verloop van hun schaats- carrière eruit? "In Zuid-Limburg zijn zeker wel pareltjes te vinden, maar echte toppers heeft onze regio niet voortgebracht. Beorn Nijenhuis is opgegroeid in Munstergeleen en hij is zijn carrière begonnen in Geleen. Zijn wikkelen en door met sport bezig te zijn zich verre houden van alcohol en drugs. Sommigen kinderen gaan de trainerscur sus volgen en zo kan het stokje ook door gegeven worden." Hoe deel je sportief gezien het jaar in? "Vroeger deed ik het hele jaar door veel aan hardlopen, zo'n 75 a 100 kilome ter per week, maar hardlopen gaat bijna niet meer. Mijn achillespezen spelen dan vader was een tijdlang directeur van de Afcent-school in Brunssum. Beorn was als 12-jarige al top en is toen snel door gestroomd naar Eindhoven en daarna is het gezin verhuisd naar Heerenveen. De ouders hebben ook een ranch in Canada en Beorn is een echte wereldburger. Hopelijk gaat hij ons volgend jaar als geboren Canadees verrassen tijdens de Olympische Winterspelen in Vancouver! Maar goed, we proberen de pupillen te trainen voor de jeugdselectie (van 12 tot 15 jaar) en later voor de baanselectie (van 16 tot 19 jaar), maar de spoeling is dun. Kinderen die bovenmaats presteren zul len naar Eindhoven en naar Heerenveen moeten gaan om zich met de beteren te kunnen meten. Ik persoonlijk vind het belangrijk dat de kinderen zich lichamelijk en sociaal ont weer op en dan is de pijn zo hevig dat ik niets meer kan. Het schaatsseizoen begint in Geleen half september op de binnenbaan. Daar verzorg ik, op maan dagavond en zaterdagmorgen, trainingen voor kinderen en beginnende volwassen recreanten. Vanaf november train ik zelf op de buitenbaan op maandag- en vrij dagavond, en ter voorbereiding op de Weissensee in december en januari óók op de zondagmorgen. Het buitenseizoen loopt in Geleen eind februari alweer af en dan gaan de binnentrainingen nog door tot eind maart. Het is dus maar een heel kort seizoen in Geleen, en om die reden willen we uiteraard een overdekte wed- strijdbaan. Om mijn conditie op peil te houden én mijn energie kwijt te kunnen, ga ik vanaf april wielrennen. Ik verheug me er jaarlijks op om in juni mee te doen aan de grootste recreatieve toertocht in Nederland, 'Limburgs Mooiste'. Dat is Lees verder op pagina 57 55 Door Fransien Smeets Overdag een bevlogen archivaris, 's avonds een fervent sporter. De Weerter gemeente archivaris Jac Lemmens verpersoonlijkt twee op het oog totaal verschillende werelden: "Er moet een balans zijn tussen lichaam en geest." De Alternatieve Elfstedentocht in 2008. Jac Lemmens, fervent schaatser tijdens de Alternatieve Elfstedentocht op de Weissensee in Oostenrijk (foto's part. coll.). SBHs» Opletten! Scheuren in het ijs. Burgerlijke Stand Naam: lacobus Maria Lemmens, roepnaam Jac Geboren: 29 februari 1964 (een 'verschrikkelijke' dag) Burgerlijke staat: duurzaam samenwo nend met Els (in 2010 25 jaar samen) Opleiding: 1988 Doctoraal Geschiedenis in Nijmegen bij prof. dr. Mathieu Spiertz (scriptie: De joodse gemeente Maastricht, 1817-1870) 2003 Doctoraal Archivistiek in Amsterdam bij prof. dr. Eric Ketelaar (scriptie: Het ontstaan van archief selectie in Nederland, 1798-1803) Werk: Gemeentearchivaris Weert. De groep schaatsers waarvan Jac Lemmens deel uitmaakt treft in het donker voorbereidingen voor 200 kilometer schaatsen op de Weissensee. september 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 27