ïïTTtenlandse evenementen BINNEN E agenda Exposities Tenstoonstelling over de geschiede nis van de Zeeuwse boerderij. De expo sitie is een activiteit in het kader van de koepeltentoonstelling 'Landbouw in Zeeland 19de-20ste eeuw', die nog tot begin volgend jaar in het Zeeuws Archief te bezichtigen is. De expositie laat de geschiedenis van de Zeeuwse boerderij in vier perioden zien: van het begin van de jaartelling tot 1650, van 1650 tot 1900, van 1900 tot 1960, en na 1960. De laatste honderd jaar zijn heel wat oude boeren- woonhuizen en schuren afgebroken en vervan gen door nieuwbouw. Boerderijen waar de tijd lijkt te hebben stil gestaan zijn er nauwelijks meer. Met name de komst van de moderne landbouw met zijn grote machines heeft geleid tot vervanging van traditionele landbouwschuren door grote damwandloodsen. Bovendien is het onderhoud van monumentale boer derijen en schuren erg kostbaar. Nieuw Land te Lelystad zet de middel eeuwse kastelen van de heren van Kuinre in de schijnwerpers. Deze burchten wer den na de aanleg van de Noordoostpolder ontdekt. Hun resten bevinden zich in het oosten van deze polder, op de bodem van de voormalige Zuiderzee. In een grote tentoonstelling wordt voor een breed publiek duidelijk gemaakt hoe de kaste len eruit hebben gezien en welke functie ze hadden. Uitleg over de rol en bewo- ning van burchten in de late mid deleeuwen in het algemeen, wordt daar bij gecom bineerd met oude documenten over de heren van Kuinre en archeologische vondsten van de burchtterreinen. De tentoonstelling wil een breed publiek bereiken. Vandaar dat er een presentatie is gemaakt die allereerst gezinnen op een aantrekkelijke manier laat kennismaken met het leven op de laat-middeleeuwse burcht van Kuinre. Rekening houdend met de verschillende leeftijden van de bezoekers wordt er op allerlei manieren informatie aangeboden. Daarnaast worden in de Schatkamer van Nieuw Land originele documenten en archeologische vondsten tentoongesteld. Locatie: Lelystad, Nieuw Land Info: www.nieuwlanderfgoed.nl In de vorige editie van deze rubriek stond een bericht over bovenstaande expositie die tot 26 oktober 2009 zou duren. Het ging evenwel om 2008! Excuses voor deze onachtzaamheid. Het Noord-Hollands Archief laat weten dat de tentoonstelling een succes was. Cursussen Komend najaar starten bij de Archiefschool, onderdeel van de Hogeschool van Amsterdam, verschil lende cursussen. Hieronder een greep uit het aanbod: In deze cursus raakt u vertrouwd met het duurzaam toegankelijk houden van digitale documenten en leert u hoe u een digitaal depot introduceert bin nen uw eigen archiefinstelling. De cur sus is gebaseerd op learning by doing: u schrijft een plan van aanpak voor het beheer van het digitaal erfgoed waarvoor uw organisatie verantwoording draagt. Het gaat om gedigitaliseerde documenten en om oorspronkelijk digitaal materiaal. U maakt een analyse van de mogelijkhe den die digitalisering biedt: verbetering van de dienstverlening of vergroting van het publieksbereik voor uw organi satie. De documenten moeten natuurlijk duurzaam toegankelijk blijven. Het leren van elkaar wordt ondersteund door een digitale leeromgeving: een platform waar casussen, vragen, oplossingen en ervaring kunnen worden uitgewisseld. In deze cursus staat het schrijven van een acquisitieplan voor een archiefbehe- rende instelling centraal. De deelnemers werken aan opdrachten tussen de cursus dagen. Stapsgewijs maakt u een plan van aanpak voor de acquisitie van uw organi satie. Onderwerpen die aan bod komen zijn: Wat wil ik in huis halen en waarom?; Wat houdt het in: acquisitiebeleid, -pro fiel en -plan?; Analyse praktijkvoorbeel den op acquisitieniveau; Wat moet ik nu doen om in de toekomst verzekerd te zijn van archieven?; Analyse praktijkvoorbeel den op niveau samenwerking met andere instellingen; Collectievorming en behoud van het cultureel erfgoed: afstemming en samenwerking met andere organisaties. De wettelijke basis voor het archief beheer en -beleid is niet alleen neergelegd in de Archiefwet 1995, menig artikel of onderdeel uit andere wetgeving is van toepassing. Zo zijn er bepalingen in het Burgerlijk wetboek of uit de Wet open baarheid van bestuur van toepassing op het archiefbeheer. Complicerende factor is dat in de wet- en regelgeving niet altijd van archiefbescheiden of archief sprake is, terwijl dit wel wordt bedoeld. De twee daagse cursus is gericht op de dagelijkse beroepspraktijk. Elke deelnemer brengt een concrete casus of relevant beroeps probleem naar voren. De volgende thema's passeren de revue: vinden van relevante 52 agenda wet- en regelgeving over de vorming, het beheer en de beschikbaarstelling van archieven; waarderen en beoordelen van wet- en regelgeving; onderkennen van de bevoegdheden en verantwoordelijkheden van de partijen die bij de archiefvorming en het archiefbeheer betrokken zijn; ana lyseren van de omgevingsfactoren van een casus (welke regelgeving geldt?); vinden van relevante deskundigen op het gebied van wet- en regelgeving. De deelnemers verwerven inzicht in wet- en regelgeving over voor hen relevante en duidelijke beroepsproblemen. De toepassing in het dagelijkse werk en de uitwisseling van ervaringen staan centraal. Meer informatie over deze en andere cur sussen op www.archiefschool.nl Bijeenkomsten In 2009 heeft de Nationale Coalitie Digitale Duurzaamheid (NCDD) een Verkenning uitgevoerd naar de staat van duurzame toegang in Nederland. Welke informatie wordt goed beheerd? Welke informatie dreigt verloren te gaan? Wie zijn de verantwoorde lijke partijen? Welk beleid voeren zij? Wat ontbreekt er aan de infrastructuur voor duurzame toegang in Nederland? Het interimrapport van de Verkenning is begin juli verschenen op de website van de NCDD en de NCDD wil de resultaten van het onderzoek graag bespreken met bestuurders en managers van publieke organisaties die digitale gegevens produ ceren of beheren, bij de overheid, in de wetenschap en in het veld van het cultu reel erfgoed. Op basis van het rapport en de discussies tijdens de conferentie zal de NCDD later dit jaar haar strategisch plan formuleren om toegang tot digitale infor matie in de publieke sector te borgen. Locatie: Den Haag, Aula KB Info: www.ncdd.nl Het Erfgoedhuis Zuid-Holland orga niseert voor de tweede maal een provinci ale erfgoeddag voor de gehele achterban. Dit keer onder de noemer: 'Erfgoed... wat beweegt ons.' De dag staat geheel in het teken van mobiliteit in de meest brede zin van het woord. Er zijn sprekers van formaat: Nelleke Noordervliet, Douwe Draaisma en Paul van de Laar. Er is tijd voor luisteren, lopen, netwerken, varen, geïnspireerd raken, eten en borrelen. Laat je 's ochtends op gepaste wijze ver voeren naar de erfgoedlocatie: het voor malige RDM-terrein bij Heijplaat in de Rotterdamse haven. Een locatie waar tot in de tweede helft van de vorige eeuw de scheepsbouw nog volop in beweging was. Vroegboekers kunnen na afloop van de erfgoeddag in stijl vervoerd worden naar het centrum van Rotterdam met één van de twee historische schepen die aange meerd liggen aan de kade bij het voorma lige RDM-gebouw. De locatie is nog niet definitief, maar noteer deze datum alvast in uw agenda. De uitnodiging volgt. Erfgoed Nederland en DEN orga- niseren samen een internationale con ferentie over de veranderende positie van de erfgoedinstellingen in de digi tale samenleving: Digital Strategies for Heritage (DISH). Met DISH willen DEN en Erfgoed Nederland het internatio naal vervolg op de succesvolle Digitaal Erfgoedconferenties neerzetten. DISH wordt elke twee jaar georganiseerd. DISH2009 staat in het teken van digi tale strategieën voor erfgoedinstellingen. Centrale thema's van de conferentie zijn: beleidsstrategieën voor digitale dienstver lening, innovatie, samenwerking en ont wikkelingen in de digitale samenleving. Op basis van theorieën en praktijkvoor beelden worden deze thema's door toon aangevende keynote spekers, workshops, presentaties en debatten uitgedragen. Op 8 december is de pre-conference day met intensieve workshops. Deze workshops gaan dieper in op de thema's van de con ferentie aan de hand van de praktijk in Nederlandse instellingen. De voertaal van de conferentie is Engels. Noteer alvast in uw agenda! Op 30 en 31 augustus 2010 vindt in het Vredespaleis in Den Haag een internationale conferen tie plaats over onder meer good governance. De organisatie is in handen van de KVAN en de VVBAD. OGENDA I t/m 18 september 2009 De Zeeuwse Boerderij'. Van woonstalhuis tot dam- wandloods Locatie: Zeeuws Archief, Middelburg info: www.zeeuwsarchief.nl j 27 september 2009 t/m 28 februari 2010 Ridders, Rovers en Rouwdouwers bij Nieuw Land Boerderij met op de voorgrond de boerenfamilie en het personeel, vermoedelijk in Nieuw- en Sint Joosland, circa 1900 (coll. Zeeuws Archief/HTA Middelburg). Gevonden bronzen ruiterspoor (foto Nieuw Land). Haarlem op de kaart gezet Najaarsprogramma Archiefschool j vanaf30 september 2009 Digitaal depot I vanaf 2 november 2009 Acquisitieplan maken I 10 en 11 november 2009 Archiefrecht archievenblad september 2009 I 18 september 2009 Werkconferentie 'Toekomst voor ons digitaal geheugen' 1 oktober 2009 Provinciale Erfgoeddag Zuid-Holland Het hoofdkantoor van de voormalige RDM in Rotterdam. Locatie: Rotterdam, voormalige RDM-terrein Info: www.watbeweegtons.nl 8 oktober 2009 Algemene Ledenvergadering KVAN en Ketelaarlezing 8 t/m 10 december 2009 Digital Strategies for Heritage (DISH2009) september2009 Locatie: Rotterdam, De Doelen Info: www.dish2009.nl I 30 en 31 augustus 2010 Conferentie KVAN en VVBAD Den Haag archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 26