DEVENT itcO? m vs/Ss. Developers Inventors in IT i Hét platform voor multimediaal collectiebeheer D I -facilities Albert van der Zeijden, Rouw en Rustplaats. Het Alledaagse leven 5 Beeldbanken f/, www.pictura-im.nl Tel: (+31) 33 - 2992277 Fax: (+31) 33 - 2992270 office@deventit.nl www.deventit.nl Dieselweg 10 Postbus 60 3750 GB Bunschoten Tijdelijke ondersteuning nodig om uw (digitale) informatiehuishouding procesgericht op orde te brengen? D I-facilities is gespecialiseerd in: wegwerken van archiefachterstanden (her-)inrichting van archieven tijdelijke ondersteuning bij de uitvoering van reguliere DIV -taken Documentair Informatiemanagement IJsduikerstraat 23 2492 PM Den Haag Tel. 070-3265588 Mob. 06-53524853 E-mail info@DI-facilities.nl www.DI-facilities.nl Archieven en toegangen Krantenklappers en knipselarchieven Museale collecties Microfiches en -films Akten en registers Virtuele tentoonstellingen Gedrukte bronnen Botanische collecties Straatnamen Bibliotheek collecties literatuur Vervolg van pagina 49 Talmud-Torah (Studie der Wet). Het in het Portugees geschreven register van deze nieuwe gemeente werd voorname lijk bijgehouden door David Salom, die in 1639 als administrateur van het Beth Haim in Ouderkerk door de parnassijns (bestuurders) was benoemd. Zijn hand schrift bleek moeilijk leesbaar en voor de ontsluiting van dit register derhalve lastig. Op de eerste drie pagina's van het register worden verordeningen vermeld, waaronder het in 1630 genomen besluit dat paal en perk moest worden gesteld aan veel te grote grafmonumenten. Ook is hier de finta terug te vinden, de belas ting of bijdrage, die ieder pasgehuwde of nieuwkomer moest betalen. In het regis ter staan verder de inschrijvingen van de overledenen vermeld; hun namen, fami lierelaties, datum van begrafenis, namen van aanwezigen en vermelding van offer gelden. Tussen 1639 en 1648 werden enige honderden mensen, onder wie tot 1642 ook Hoogduitse en Poolse Joden, op het Beth Haim in Ouderkerk ter aarde besteld. Natuurlijk is het ontsluiten van archief materiaal en het vervolgens uitbren gen in boekvorm én in gedigitaliseerde vorm een grote tegemoetkoming aan geïnteresseerden en onderzoekers. Het onderkent daarmee het grote belang van de Portugese-Joodse geschiedenis uit de zeventiende eeuw voor Amsterdam. Opvallend is hierbij dat gekozen is voor een te downloaden pdf-bestand, waarin enige zoekmogelijkheid aanwezig is. Bij het zoeken op bijvoorbeeld de achter naam De Castro zijn er zeven treffers met verwijzing naar die pagina's welke naast het zoekveld opduiken. In de tekstcontext zijn de hits aangeduid. Vergelijken we deze zoekmogelijkheid met de gegevens van het begraafregister van de Nieuwe Ooster (eveneens toegankelijk via de web site van het Stadsarchief Amsterdam), dan valt op dat deze gegevens database gestructureerd zijn. Ontsluiting van toe gankelijk gemaakte begraafregisters vindt bij het Stadsarchief Amsterdam dus op verschillende manieren plaats. Het kiezen van een pdf-bestand zal te maken hebben met de gelijktijdige uitgifte in boekvorm. Een minpuntje aan deze publicatie is dat de originele Portugese tekst niet is vertaald en nauwelijks is geannoteerd. Het zou de uitgave wel veel omvangrijker hebben gemaakt, maar het zou de leesbaarheid en het zoeken naar namen aanmerkelijk vergemakkelijkt hebben. Wel is achter in het boek de alfabetische namenindex zeer uitgebreid te noemen. In tegenstelling tot de publicatie uit 1970 van Wilhelmina Pieterse is slechts in één geval kort aan dacht besteed aan een van de lidmaten van de Portugese Natie, Baruch Osorio (ca. 1559-1644). Het plaatsen van meer biografische gegevens zou de levendig heid voor dit registerdeel ten goede zijn gekomen. ISBN 9999012432958, 32 blz., 5.95- 'Het Alledaagse leven. Tradities en trends in Nederland' is een ini tiatief van Waanders Uitgevers en het Nederlands Centrum voor Volkscultuur, die voor deze reeks samenwerkten met het Nederlands Openluchtmuseum en het Meertens Instituut. De serie verschijnt in dit Jaar van de Tradities vanwege de verwachte grotere belangstelling voor de achtergronden van het dagelijks leven. Deel 5 van deze serie heeft als titel Rouw Rustplaats. Auteur Albert van der Zeijden beschrijft in nog geen dertig vlot geschreven pagina's verschillende ritu elen rondom de dood in Nederland. De nadruk ligt hierbij vrijwel uitsluitend op de negentiende en twintigste eeuw. Een bronvermelding ontbreekt, maar dat is te verwachten met deze opzet. Onderwerpen die aan bod komen: rouwkleding van de nabestaanden; burenhulp bij de uitvaart, uitmondend in professionele uitvaart- begeleiding; de ontwikkeling van de begraafplaats; religieuze gebruiken van oude en nieuwe Nederlanders; en manie ren waarop nabestaanden de herinnering aan hun dierbare doden levend hielden. De tekst is rijk geïllustreerd, soms is het zelfs even zoeken naar het lopende ver haal. De vrij uitvoerige onderschriften bij de afbeeldingen sluiten aan bij de hoofdtekst. Daarnaast zijn er nog enke le pagina's met een afwijkende lay-out, die een eigen verhaal vertellen: over een bijzonder persoon (dokter Vaillant), een bijzonder voorwerp (bidprentje), een spe ciale plek (Nieuwe Ooster Begraafplaats) en een opmerkelijk moment (opening eerste hospice). Correctie 51 Publiceren website webwinkel e-learning Beheren dataentry EAD-editing Hosting duurzame digitale opslag database Digitaliseren schilderij foto boek kaart document bouwtekening fiche microfilm film Fotografie interieur object 3D-shot r.r V A J' Victor Brilleman Uitgeverij Waanders (Zwolle 2009) Bloemen op een grafsteen (foto NCV/Jan Stads). Ineke van den Broek Het signalement van Vruchten van de goede en slechte boom in het vorige nummer van dit tijdschrift is niet geschre ven door Ernest Verhees maar door Aart Vos, wetenschappelijk medewerker van het Stadsarchief 's-Hertogenbosch. september 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 25